Z Kuşağı, En Çok YouTube’ta Zaman Geçiriyor

Teknosa desteği ile yapılan araştırmanın sonuçlarına göre Z kuşağı en çok oyun konuşuyor ve en fazla YouTube'ta zaman geçiriyor. 

Dijital Topuklar, Türkiye’nin tek dijital kadın zirvesi olması ile biliniyor. Düzenledikleri Dijital Topuklar Zirvesi’nde de “Z kuşağına hitap etmenin incelikleri” başlıklı oturumu gerçekleştiren Dijital Topuklar, Teknosa desteği ile yapılan araştırmadan bahsetti. Bu oturumun sponsoru olan Teknosa, 7-16 yaş grubundaki çocukların dijital platformda yaptığı paylaşımları inceledi. 1 milyon 600 verinin sonucunda, çocukların dijital platformda en çok  neye zaman harcadıkları ortaya çıktı.

Bu araştırmaya göre Z kuşağı’nın %97’si YouTube’ta zaman geçiriyor. YouTube onlar için, her şeyi takip edebildikleri bir platform haline geldi. Artık YouTuber’ların da farklı yaş gruplarından olduğunu düşünürsek, şimdiki çocuklar kendi yaşıtlarını da izleme şansı buluyorlar YouTube’ta.

Araştırmanın bir diğer sonucu ise; çocukların en çok oyunları konuşmaları oldu. Z kuşağının %38’i, dijital platformda, oyunlar hakkında konuşuyor. Bu konuşmalar oyun karakterleri ve çocukların oyunlardan nasıl etkilendikleri hakkında oluyor. Ayrıca Z kuşağının %34’ü Vlog’lar ile zaman geçirerek trendleri takip ediyor, %19’u yaşıtlarının günlük hayatlarını nasıl geçirdiklerini izliyor, %6’sı oyuncaklar hakkında konuşuyor ve %3’ü de çocuk kanallarını takip ediyor.

Bunların yanı sıra bu araştırmada, dijital dünyanın çocukların sosyal hayatına nasıl etki ettiği de görülüyor. Dijital platform sosyalleşmeyi %30 oranında olumsuz etkilerken, çocukların gelişimini ve eğitimini de %37 oranında olumlu bir şekilde etkiliyor.

Beğendiysen Oyla ! :)

0 0

Yanıtla

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE