Yahoo Çin’den Elini Çekiyor

Dünyanın en büyük bilişim şirketlerinden biri olan yahoo, Wall Street Journal’ın haberine göre Çin’den elini tamamen çekiyor.

Çin’de kalan son araştırma merkezini de kapatmaya karar veren Yahoo yönetimi, araştırma merkezinde çalışan 300 kişinin işine de son vermeyi planlıyor. Ekim ayından beri, yaklaşık 800 kişinin işine son veren yahoo, daha önce de ALIBABA’da bulunan %15’lik hissesini de satma kararı almıştı.

Sansür ve kendisine uygulanan baskı nedeniyle, 2011 yılında Google, Çin’den tamamen ayrılmış ve .cn uzantılı arama motorunu Hong Kong uzantısı olan com.hk adresine yönlendirmişti. Google’ın Çinden çekilmesine tepki olarak, bir başka ABD şirketi olan GoDaddy ise tepki olarak, .cn uzantılı yeni alan adı kaydetmeyeceğini açıklamıştı.

Aynı yıl içerisinde, bir başka alan adı firması olan Network Solutions LLC. ise, Çin Hükümet’inin her yeni alan adı kaydında, internet sitesi sahiplerinin resimleri ve kişisel bilgilerini özel olarak istemesi nedeniyle bu piyasadan çekildiğini açıklamıştı.

Yahoo bunlardan farklı olarak, daha çok ekonomik koşullar nedeniyle Çin şubesini kapattı. Yahoo Çin’e girmeye çalışan kullanıcılar artık bir elveda mesajıyla birlikte Ali Baba firmasına ait olan now.taobao.com adresine yönlendiriliyor.

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE