Xbox Satışları, 2015’in İlk Çeyreğinde Düştü

Microsoft, 2015’in ilk çeyreği için finansal tablolarını açıklarken, Xbox satış rakamları üzerine bazı detayları paylaştı.

Firma, yılın ilk üç ayında, toplamda 1.6 milyon adet Xbox 360 ve Xbox One oyun konsolu satarken bu rakam 2014’ün ilk çeyreğinde 2 milyon adetti. Bu arada belirtelim, bu rakamlar Microsoft’un fabrikadan toptancılara sattığı rakamlar, yani son kullanıcıların satın aldığı konsol sayısı değil.

Düşük Xbox satışları ve konsol fiyatlarında geçen seneye göre azalma, konsol satışlarından elde edilen geliri 72 milyon dolara kadar azaltırken, Xbox Live üyelikleri ve diğer satışlardan gelen gelirler 144 milyon dolar arttı.

Microsoft, Xbox Live Gold üyeliği kapsamında hem indirimli oyunlar, hem de belirli süre için geçerli olacak ücretsiz Xbox 360 ve Xbox One oyunlarını üyelerine hediye ediyor. Senelik ödeme alan üyelik sistemine, geçen seneye göre katılım büyük oranda artmış durumda.

Öte yandan, Minecraft oyunu satışlarındaki %49’lık artış göze çarparken, oyunun geliştiricisi Mojang’ın 2014’de Microsoft tarafından satın alındığını da hatırlatalım.Tüm şirketin kar zarar hesaplarına baktığımızda, Microsoft’un 2015’in ilk çeyreğinde 4.9 milyar dolar kar yazdığını görüyoruz (geçen sene aynı dönem: 5.6 milyar dolar).

Şimdi size karşılaştırma yapmanız için birkaç rakam sunuyorum: Türkiye’deki bankacılık sektörünün toplam karı 20 milyar Türk Lirası civarında olurken, Microsoft’un yıllık karı 20 milyar dolar civarında, yorum sizin 🙂

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE