Warlords – iOS İncelemesi

Strateji dünyamızda insanoğlunun hep üzerinde kafa patlattığı bir şeydir. Genelde makro düzeyde ülke veya topluluklar, kendi zenginliklerini arttırmak (ve diğerlerininkini azaltmak) amacıyla strateji kurarlar. Bu durumda da stratejiler genelde savaşlarla geliştirilir.

Benim strateji ile ilk tanışmam (annemim terliklerinden kaçma planlarımı saymazsak!)  ortaokul yıllarımda Amiga 500’de oynadığım Dune 2 ile olmuştur. O günden bu yana strateji çok evrimleşmiş olsa da amaç, yukarıda belirttiğimin çok önüne geçemedi. Geçtiğimiz hafta ortasında IOS platformuna bomba gibi düşen “Warlords”, mobil platform oyuncularının strateji ye olan hastalıklarını kart oyunları ile gidermeye çalıştıkları zamanlarda  ilaç gibi geldi, hoşgeldi!

warlords-1Oyunumuz, önceden belirtmeliyim F2P (free to play); yani oyun parasız ve gerek reklam desteği gerekse de enerji ve para harcamaya nazaran daha çok oynayarak gelişmeye dayanıyor. Tabi para verip elmas alarak kendinizi geliştirmeniz de mümkün. Hemen bu aşamada bazı arkadaşlar oyundan soğuyacaktır, Soğumasın! Çünkü oyundaki F2P sistemi, piyasadaki diğer bedava oyuna nazaran gayet cömert ve bunu oyuna başlarken hissettiriyor.

Hikaye derin değil, zaten oyundan beklenen de hikayeden çok strateji tarafı. Bir liman şehrine Ork’ların saldırması sonucu karşı atağa geçen şehir savunması ve sonrasında savaştıkça genişleyen topraklarla, bu topraklarda ordunuza katılan çeşitli özellikte birliklerden oluşuyor. Oyunda çok güzel grafikte bir harita mevcut ve bu haritadan, savaşmak istediğiniz toprak bölgesini seçiyor, o bölgenin zorluk seviyesi (yuvarlak kurukafalar ne kadar çoksa sıkıntı büyük!) yanında, hangi düşman askeri birlikleri ve kazanmanız karşılığı alacağınız ödüller belirtiliyor. Savaş kazandıkça belirli paralarla (ve birkaç saatlik izci gözetimi ardından) yeni toprakları açıyor ve buralarda savaşıyorsunuz. Savaş bölgelerini belirli bir Turn’de ele geçirirseniz ödülünüz, para anlamında, daha fazla oluyor.

Savaş alanı altıgenlerden oluşmakta. Öncelikle birlikler savaş alanında gösterilen yerlere istediğiniz gibi yerleştiriyorsunuz ve ardından meydan muharebesini başlatıyorsunuz! Düşman yerleşimi önceden belirli olduğundan, bu yerleşime uygun bir yerleşim yapmak akıllıca olacaktır. Savaş alanlarında her birliğin kuvvetli ve zayıf olduğu birlikler mevcut. Ayrıca yer şekilleri de savaşta önemli yer tutmakta. Misal, yüksekteki birlik, alçaktaki birliğe saldırıken avantaj sahibi oluyor veya ormandaki birlik daha az hasar alıyor. Savaş kazandıkça aldığınız yükseltme eşyalarını birliklerinize uygulayarak onlara can, hasar veya ekstra asker verebiliyorsunuz. Ayrıca ne kadar bir birliği kullanırsanız o kadar birlik deneyim kazanıyor ve Rank’i artıyor. Birlikler Rank bazında yükselmenin yanında eğer kendi Shard’larından da belirli bir adette bulursanız evrimleşip çeşitli özellikler kazanabiliyorlar. Misal okçunun ilk özelliği olan “Rain of Fire”, bir altıgen ve komşu altıgenleri ateş altına alıyor ve bu ateş hattında askerler durmak ve kurtulana kadar birer altıgen ilerlemek zorunda kalıyorlar ve bu arada hasar alıyorlar.

warlords-2Oyun neredeyse sürekli internet bağlantısı gerektiriyor ve buna karşın pili çok hızlı tüketmiyor. Bunun yanında oyuna başladığınız şehirden belirli saatlerde gemiler sandık getirerek gelişimize katkıda bulunuyorlar, ayrıca altın para (savaşlarda kazanılıyor) ve elmasla da gemi satın alabiliyorsunuz. Bir de haritada biraz ilerleyince bir tüccarla karşılaşıyorsunuz. Arada gerçekten uygun şeyler düşebiliyor.

Oyunda bölümsonu canavarı tabir ettiğimiz bölümler de mevcut ve güzel eşyalar verebildiklerinden olsa gerek, belirli sayıda tekrar tekrar oynayabiliyorsunuz. Tabi her seferinde zorluk seviyesi artıyor, o ayrı! Belirli bir süre ilerledikten sonra açılan multiplayer topraklarında, diğer oyuncuların askerlerini bilgisayar size karşı kullanıyor. Bu konuda yapay zeka fena değil diyebilirim. Kazanılan topraklar arada tekrar ele geçirildiğinde geri kazanmak için savaşırken, savaş alanındaki vagonları da ele geçirirseniz ağırlıklı olarak içinden elmas çıkıyor. Bir de kaçakların adası var ve orda da kazandığınız başarılara göre ödüller sizi bekliyor.  Oyunda ilerledikçe düşman çeşitliliği ve birlik başına düşen asker sayısı artıyor.  Ayrıca oyunda birlikler silah ve kıyafet değiştirip bunları belirli bir ücret karşılığı yükseltebiliyorlar.

warlords-3Oyun mobil ortamda kısa savaşlar yapmak ve yaparken de kafa patlatmak için birebir.  Müzikler güzel, grafikler gayet keyifli ve renkli. Kısacası bu oyunu oynayın oynattırın. Kimbilir! Belki savaş alanında ordularımız karşılaşır. İyi oyunlar!

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE