Warhammer End Times – Vermintide İncelemesi

Warhammer End Times: Vermintide, İsveçli Fatshark oyun şirketi tarafından geliştirilmiş bir co-op first person shooter oyunu. Oyun, fantastik rol yapma ve kutu oyunlarına meraklı olanların tanıdığı Warhammer Fantasy evreninde, kıyamet alametlerinin başgösterdiği End Times döneminde geçiyor. Ubersreik şehrinin altını üstüne getiren Skaven (yarı fare – yarı insan yaratıklar) ordularını kılıçtan geçirmek de bize düşüyor. Bu ordulara karşı savaşmamız için seçebileceğimiz beş adet karakter var. Bunlar; Rapier ve bir tabanca kullanan Witch Hunter (Cadı Avcısı) Victor Saltzpyre, Sihirli güçleriyle düşmanlarını ateşe veren Bright Wizard (Parlak Büyücü) Sienna Feugonasus, Ok ve yay kullanan elf Waywatcher Kerillian, Tüfek ve kılıç kullanan imparatorluk askeri Markus Kruber ve BENİM DE BALTAM! Ekolünden şaşmayan cüce savaşçı Dwarf Ranger Bardin Goreksson. Karakterlerin sadece tipleri değil, oynanış tarzları da birbirinden farklı. Ayrıca seçtiğiniz karakterlere göre de ettikleri muhabbetler değişiyor.

warhammer-end-times-1Oyun, CO-OP oynanış üzerine kurulu. Oyuna açıp karakterimizi seçtiğimizde, bir handa başlıyoruz. Hanın ortasındaki haritadan bir görevi seçtiğimizde, dört adet oyuncu buluyor ve onlarla birlikte görevi tamamlıyoruz. Görevleri tamamladıkça, ardından gelen diğer görevler ve yeni silahlar, kostümler açılıyor. Görevlerin içeriğine gelecek olursak, temel olarak amacımız bir çok Skaven öldürüp bir yerlere gitmek, Skavenlerin güçlerini azaltmak için bir şeyler yıkmak gibi şeyler.

Oyunun oynanışına gelecek olursak, Left 4 Dead’i birebir bir örnek olarak gösterebilirim. Left 4 Deaddeki Smoker, Hunter, Boomer, Tank gibi özel düşmanların birebir muadilleri bu oyunda da bulunuyor. Fare şeklinde tabi ki. Başarılı olmuş bir türün (Bir sürü yaratık öldürmeli oyun türü) devamı niteliğinde diyebiliriz bu yüzden Warhammer End Times – Vermintide için. Oyunda, görevimizi tamamlayıp, kaçış arabamıza (At arabası tabi ki) ulaşmaya çalışıyoruz, Left 4 Deaddeki Safe House gibi. Tabi Left 4 Deaddeki kadar çaresiz bir durumda olmadığımız için, hikayenin devamına o anda devam etmek zorunda olmadığımızdan hana geri dönüp dinlenebiliyor ve istediğimiz açılmış olan görevleri seçebiliyoruz.

warhammer-end-times-2Karakterlerin tasarımları çok başarılı. Her biri seslendirmesi, diyalogları ve görünüşleriyle farklı olduklarını ortaya koyuyorlar. Klasik fantezi karakterleri olsalar da bir kişilikleri var yani. Özellikle büyücü ablamız Sienna’nın diyaloglarını çok beğendim. Oyunun geçtiğini sokaklar, binalar vs. tasarımları da gayet başarılı, güzel bir atmosfer yansıtıyor. Fare adamların tasarımları da gayet başarılı, hep aynı şeyleri öldürüyormuşuz gibi gelmiyor, ufak ufak farklılıklar sayesinde monotonluğun önüne geçmiş tasarımcılar. Özel yaratıkların tasarımları üzerinde özellikle çalışılmış tabi ki ve özelliklerine göre sinsi tipli ya da iri yarı kaslı olabiliyorlar. Taramalı tüfekli olanlar ise tam bir baş belası. Ama kahramanlarımız için bunlar kolay şeyler. Tabi takımınızda saçma insanlar yoksa. Online oyunların genel problemlerinden biri olduğu için bu oyuna özgü bir şey diyemeyeceğim.

Warhammer End Times – Vermintide, sadece Warhammer Fantasy severler değil, FPS ya da CO-OP FPS severlere de hitap eden bir oyun. Left 4 Dead 2’den sıkıldıysanız ve Left 4 Dead 3’ü beklerken, aynı türde ama farklı bir tat arıyorsanız, Warhammer End Times – Vermintide size göre.

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE