VR Tecrübesinin Yarattığı Mide Bulantısına Çözüm Bulundu

Sanal gerçeklik (VR: virtual reality) teknolojisini deneyen bazı kullanıcıların mide bulantısı, baş dönmesi gibi şikâyetleri devam ederken konuyla ilgili bilimsel çalışmalar hızlanmış durumda.

Mayo Clinic’de çalışan bilim adamları, beyninize bazı uyarıcı elektrik dalgaları vererek bu sorunu çözmeyi hedefliyorlar. VR kaskına yerleştirilecek elektrotlar sayesinde iç kulak ile beyin arasındaki koordinasyonun arttırılması ve böylelikle görüntülerin daha doğru algılanması hedefleniyor. Söz konusu teknolojinin Los Angeles’daki cMovion isimli bir firma tarafından patenti alınmış durumda. Bu ek özelliğin yakın gelecekte bir gereklilik olup olmayacağını henüz bilinmiyor zira VR geliştiricileri de bu problemi sıfıra indirmek için birçok çalışma yürütüyorlar.

Motion sickness olarak tanımlanan bu sorun VR’ın gelişmesinin önündeki en büyük engellerden biri olurken, oturur durumda olmanıza karşın orta kulağınız hareket halinde olduğunuzu algılıyor ve beyne zehirlendiğiniz sinyalini gönderiyor. Zehirlenen vücudun ilk verdiği tepki kusmak olurken, keyif almak istediğiniz VR tecrübesi bir anda büyük bir kâbus haline dönüşüyor. Bu tarz bir deneyim yaşayan kullanıcının VR’ı yeniden denememesi oldukça olası olurken, içerik ve teknoloji geliştiricilerin bu önemli noktaya dikkat etmeleri gerekiyor.

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE