Video Oyunların Çocuklara Olan Etkileri

Günümüzde çocukların video oyunlara yoğun ilgi göstermesi birçok anne baba için endişe kaynağı olurken, Turkgamer olarak konuyla ilgili yabancı basında çıkan makaleleri bir araya topladık ve kendi düşüncelerimize katarak bir sentez hazırladık. Beğeneceğinizi umuyoruz.

Çocukların Video Oyunlara Olan İlgisi Giderek Artıyor

Öncellikle bazı istatistik bilgileri vererek yazımıza başlamak istiyoruz. Pazar araştırmaları yapan ve dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan NPD Group’un yayımladığı rapora göre 2 ile 17 yaş arasındaki çocukların %91’i video oyun oynamakta. Özellikle 2009 sonrasında akıllı telefon, tablet gibi mobil cihaz kullanımının yaygınlaşması sonrası çocukların video oyunlara olan ilgisinin arttığının altı çiziliyor. 2 ile 5 yaş arası çocukların söz konusu durumdan en çok etkilenen kesim olduğu ayrıca belirtiliyor. Guardian’da yayımlanan makaleye göre, ebeveynlerin bu gerçeği kabul etmeleri ve çocukların video oyunlardan uzaklaştırılmanın sorunu çözmeyeceği üzerinde duruluyor. Keza siz çocuklarınızı ne kadar uzak tutsanız da gidip başka yerde mutlaka oynayacakları gerçeği hatırlatılıyor.

0 – 3 Arası Çocuklara Olumsuz Etkileri Var mı?

Video oyunların çocuklar üzerindeki etkileri akademik çevrelerce sıkça tartışılmaya devam ederken, Amerikan Pediatri Akademisi (American Academy of Pediactircs)  2 yaşın altındaki çocukların TV, tablet, cep telefonu gibi bütün cihazlardan uzak tutulması konusunda tavsiyelerde bulunuyor. Öte yandan son 10 yıl içerisinde yapılan akademik araştırmalara göre, 2 yaşın altında bu tarz cihazlarla etkileşimde bulunan çocuklarda konuşma kabiliyeti gelişiminde olumsuz etkiler olduğu gözlemleniyor. Psikolog Dr. Aric Sigman 3 yaş altındaki çocukların TV, tablet, cep telefonundan uzak tutulması gerektiğini düşünürken, konu üzerine tartışmaların hala devam ettiğini belirtelim.

tablet-cocuk

3 Yaş Üstü Çocuklara Olan Etkiler

3 yaş üstü çocuklara baktığımızda video oyunların ‘’matematiksel’’ ve ‘’okuma – yazma’’ becerilerini geliştirdiğine dair akademik kanıtlar yer almakta. 2012 yılında iPhone’nun ‘’Martha Speaks Dog Party’’ isimli uygulaması okullarda iki hafta boyunca kullanılmış ve 0 – 7 yaş arasındaki çocukların %31 oranın daha fazla kelime öğrendikleri saptanmıştı. Şu an için SumDog, BugClub ve Mathletics gibi birçok web sitesi eğitim programları için kullanılırken çocuklar oyun oynarken öğreniyorlar.

7 yaş üstü çocuklarda Minecraft oyunu mimariden, fiziğe kadar birçok şeyi çocuklara öğretirken, Civilization, Sim City gibi oyunlarla tarih, coğrafya, şehir planlaması gibi birçok konuda bilgiler veriliyor. Ayrıca video oyunlar el-göz koordinasyonu, bulmaca çözebilme, mantık kurma, 3 boyutlu düşünme, takım oyunu gibi birçok yeteneği çocuklara kazandırabiliyorlar.

Oyunlarda Şiddet Konusu

Her video oyunun çocukların oynamasına uygun olmadığının altı çiziliyor. Hatta büyük bir çoğunluğunun yetişkinlere yönelik olduğu açıklanıyor. Avrupa ve ABD’deki mağazalarda satılan oyunlarda PEGI ve ESRB uyarıları bulunuyor (yaş değerlendirme testi olan bu uyarıların amacı küçükleri kendi yaş gruplarına uygun olmayan içeriklerden korumak). Ek olarak, oyunların üzerinde şiddet, cinsellik gibi içeriklerinde yer aldığı sembollerle belirtiliyor.

Araştırmalar, video oyunlardaki şiddetin gençler üzerinden kısa süreli saldırganlığa yol açtığını fakat kalıcı bir davranış bozukluğuna neden olmadığını gösteriyor.

Video Oyunlar Çocukları Asosyalleştirir mi?

Ailelerin bir diğer endişesi video oyunların çocuklarını asosyal ve içine kapanık bir hale getirebileceği olurken, ABD’deki Brigham Young Üniversitesi ise bilinenin tam aksine ‘’asosyal kişilerin video oyunlara yöneldiğini’’ açık bir şekilde ifade ediyor. Öte yandan, oyuncuların iş birliği yaptığı ve sosyal oyunlar (social games) olarak bilinen Minecraft gibi oyunlarda piyasada mevcut.

Çocuklar Ne Şekilde Video Oyun Oynamalı ?

Ailelere bu konuda iki önemli tavsiyede bulunuluyor. İlk olarak oyun konsolu veya bilgisayarın herkesin görebileceği bir konumda yer alması tavsiye edilirken bu sayede kontrolün daha rahat yapılması planlanıyor. İkinci olarak, süre limiti konulması öneriliyor; TV, tablet ve akıllı telefon olmak üzere toplamda günde iki saatin üzerinde kullanılmaması gerektiği belirtiliyor.

aile-oyun

Çocuklarınızla Beraber Oyun Oynayın

Uzmanlar çocuklarınızla beraber video oyun oynamanın yararları üzerinde duruyorlar. Hem içerik hakkında bilgi sahibi olurken hem de çocuklarınızla ortak konuşacak bir konunun olmasının önemi vurgulanıyor.

Dünyada Dev Bir Video Oyun Endüstrisi Olduğunu Unutmayın

Harvard Üniversitesi’nde eğitimi yarıda bırakarak 2004 yılında Facebook’u kuran Mark Zuckerberg’in bir sözünü yer vermek istiyoruz. ‘’Dünya o kadar hızlı bir şekilde değişiyor ki, hayatta risk almamak en riskli seçenek olarak karşımıza çıkıyor’’. Bu sözden bizim anladığımız; çocuğunuzun günün birinde başarılı bir oyun geliştiricisi, profesyonel bir e-spor oyuncusu veya sektörün herhangi bir yerinde çalışabileceğini unutmayın. Büyük oyun firmalarıyla iş mülakatına gittiğinizde size sorulan ilk soru hangi oyunları oynadığınız olacak, kısacası bu oyun sektörünün ciddi bir sektör olduğunun altını çizmemiz lazım.

Düzenli gelir elde etmek için, risk almadan, gerçek potansiyelini ortaya koyamadığı, en önemlisi kendini ifade edemediği işlerle ömrü geçirmenin ciddi tehlikesini unutmamak gerekiyor. Ek olarak, herkes kendi geçmiş tecrübesi ışığında gelecek hakkında bazı varsayımlarda bulunuyor. Fakat şu an için geleceği belirleyenlere baktığımızda 18-25 yaş arasındaki kuşağın olayları seyrini değiştirdiğini görüyoruz.  20 yaşında Facebook’u yaratan Mark Zuckerberg, 17 yaşında sanal gerçeklik gözlüğü Oculus’u yaratan Palmer Luckey, 20 yaşında Microsoft’u kuran Bill Gates, Apple’ın mucidi Steve Jobs ve daha niceleri son 40 yıldır içerisinde yer aldığımız teknoloji devriminin başını çektiler.

Son Söz

Ailelerin çocuklarına karşı ihtiyatlı olması önemli bir gereklilik olurken diğer taraftan yeniliklere açık olmak ve çocuğun yeteneği olduğu alanlara da özen göstermek gerekiyor. Kim bilir günün birinde bir Türk Steve Jobs’muz olabilir.

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE