Video Oyunlarda Sinematografiyi Eray Dinç ile Konuştuk

Oyunder 9. /G Post Mortem etkinliğinde, ‘’Recontact: İstanbul’’ un yaratıcısı Eray Dinç ile oyunun yapım hikâyesi ve ‘’video oyunlarda sinematografi’’ hakkında bir söyleşi yaptık.

Filmlerini, ‘’kayıt altına alınma, gözetlenme, dijital olarak takip edilme’’ gibi konulardan ilham alarak oluşturan Dinç, doktora eğitimi sırasında yazdığı bir senaryoyla video oyun dünyasına ilk adımını atıyor. Sinema ile video oyunları bir araya getirmeye karar verdikten sonra, ‘’güvenlik kameraları ve gözetlenmek’’ temaları üzerine kurulu ‘’Recontact: İstanbul’’ video oyununun senaryosunu yazmaya başlıyor.

Oyunun yapım aşamasına, İstanbul’un en önemli noktalarında çekimler yapılarak başlanırken, daha sonrasında Can Aksoy’un geliştiriciliğini yaptığı bir sürece geçildi. Müziklerinde Umut Saruhan Özgüler’in imzası bulunurken, yapımcılığını ise kardeşi Simay Dinç üstlendi. Bir ay süren geliştirme sürecinden sonra oyun App Store’da satışa çıktı ve tüm dünyada büyük bir ilgi gördü. Eray Dinç, 11 dilde lansmanı yapılan oyunun performansından duyduğunu memnuniyetini dile getirdi.

Video oyunlara 8. sanat denebileceğini söyleyen Dinç, bir sanat dalının oluşması sürecinde diğer sanatlardan beslenmesi gerektiğini açıkladı. Keza, sinemanın, tiyatro, edebiyat ve sahne sanatlarını harmanlayan bir yapısı olduğunu vurguladı. Bu bağlamda, 1990’lardan itibaren sinemanın ve teknolojinin gelişmesiyle beraber video oyunlarda sinematografik öğelerin daha sık gözlemlenmeye başladığından bahsetti. ‘’Video Oyunlarda Sinematografi Tarihi’’ isimli bir çalışması da olan Dinç, oyunlarda yer alan görüş, kamera ve bakış açılarının sinemayla paralel geliştiğini sözlerine ekledi. Sinema konusunda büyük bir entelektüel birikim olduğunu, fakat bunun çoğu çevre tarafından video oyunlara aktarılmadığını üzülerek belirtti. Ayrıca, dünyadaki ünlü oyun yönetmenlerinin sinemadan beslendiğini sözlerine ekledi.

Video oyun sektörüyle, sinema arasında en büyük benzerliğin hikâye ve çalışan ekip oluşturulması gibi konular olduğunu söylerken, hedef kitlelerin farklı olduğuna dikkat çekti.

Oyun projelerinin devam edeceğini açıklayan Dinç, İstanbul’un diğer önemli noktalarında veya Recontact Londra, New York, Paris, Tokyo olarak devam oyunlarının geliştirebileceğini söyledi. Şu an için, içeriğinde olay yeri incelemeler, sorgulamalar, güvenlik kameraları gibi öğelerin olduğu bir interaktif bir polisiye üzerinde çalışıyor. 360 derece kamera teknolojisinin de dâhil edildiği bu projede, oyuncuların ipuçlarını toplayıp cinayetleri çözmesi gerekiyor.

360 derece kamera tekniğinin daha çok yeni olduğunu açıklayan Dinç, öte yandan sanal gerçeklik gözlüklerinin oldukça heyecan verici olduğunu ama gerçeklik konusunda dezavantajları bulunduğunu belirtti.

Sinema’da Stanley Kubrick nasılsa, oyun tasarımı konusunda Hideo Kojima’nın da bu tarz bir rolü olduğunu belirtirken, Metal Gear Solid 5’i sinematografik açıdan çok beğendiğini söyledi. Ek olarak, CD Projekt Red’in geliştirdiği Witcher 3 ve Batman: Arkham Knight diğer takdir ettiği oyunlar arasında yer alıyor.

1988 yılında İstanbul’da doğan başarılı yönetmen, İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Tasarımı Sinema Yönetmenliği bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Daha sonrasında, Kadir Has Üniversitesinde Sinema TV yüksek lisansı yapan Eray Dinç, şu an için ise Beykent Üniversitesi’nde doktora eğitimine devam ediyor. Ayrıca son 5 yıldır Sadri Alışık Akademi’de sinema üzerine eğitmenlik yapıyor.

Eray Dinç ile yaptığımız röportaja Youtube kanalımız veya sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE