Türk Yapımı Sanal Gerçeklik Gözlüğü: ‘‘SGGvr’’

2016’da birçok teknoloji devi sanal gerçeklik (vr: virtual reality) gözlüklerini piyasaya çıkarmaya hazırlanırken, yerli üretim VR gözlüğü ‘’SGGvr’’ kullanıcılarıyla buluştu.

Kayseri’deki yerli bir otomasyon şirketi tarafından üretimi yapılan SGGvr’ın hem toptan, hem de perakende satışları başladı. Android ve iOS işletim sistemiyle çalışan akıllı telefonlarla kullanılabilen SGGvr, kullanıcılara arttırılmış gerçeklik (ar: augmented reality) hissini verecek. Cihazın, 3.5 ve 3.8 inç boyutlarındaki tüm akıllı telefonlar üzerinde kullanılabileceğini de ayrıca belirtelim. Bikonveks (yakınsak) lens sayesinde üst düzey odaklanma ve geniş görüş açısı olanakları da sunulurken, ayrıca plastik malzemeden yapılmış olması sayesinde daha rahat ve uzun ömürlü bir kullanım sağlıyor.

Türkiye’den bu tarz girişim hikâyelerinin çıkması teknoloji severleri mutlu ederken, ARGE çalışmalarına yatırım yapılması, kuluçka merkezlerinin yaygınlaşması ve devlet teşviklerinin arttırılmasının sektörün gelişmesine yardımcı olacağı düşünülüyor.

Nisan ayından itibaren Oculus Rift ve HTC Vive’ın tüketici sürümleri piyasaya çıkarken, PSVR’da PlayStation 4 konsoluna özel olarak gelecek. Öte yandan Microsoft, arttırılmış gerçeklik teknolojisi için geliştirdiği HoloLens’in geliştirici sürümü için ön sipariş sürecini tamamladı.

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE