This War Of Mine İncelemesi

KENDİNİZLE VERECEĞİNİZ SAVAŞA HAZIR MISINIZ?

“Savaşta, herkes kahraman değildir”

Merhaba Turkgamer takipçileri. Bugün sizler için 2014 yılında çıkmış, This War Of Mine’a bakacağız. İçinizden diyebilirsiniz, üzerinden 2 yıl geçmiş hakkında onlarca inceleme yazılmış oyuna neden şimdi inceleme. Haklısınız, ancak bu güzel oyuna karşı saygı duruşumuzdan onu tekrar hatırlatmak istedik.

this-war-of-mine-1Neredeyse son 15-16 yıldır Medal of Honor ile başlayan ve neredeyse en az 4-5 tane savaş oyunu gördüğümüz günümüzde This war of mine olaya çok daha farklı bir açıdan bakmayı uygun görmüş. Bu zamana Rambo misali tek başına bir orduya savaştık, yeri geldi strateji ile birleştirdik. Hep o yıkık virane şehirleri gördük ama hiçbir zaman hikayenin arka planı bize bu kadar net anlatılmadı. This war of mine’ı da kaliteli oyun yapan şeyse bu. Size, belkide görmek istemediğiniz o senaryoyu tüm çıplaklığıyla sunuyor. Bu oyun size inanılmaz grafikler, muhteşem bir oynanış, ultra mega süper bir oynanış dinamiği sunmuyor. Hayır, eğer bunları arayan biriyseniz üzgünüm ama çok yanlış bir oyundasınız. Bu oyunu üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen bile bize tekrar tekrar yazdıran, sıkılmadan oynatan şey bunlar değil. Bu oyunu bu kadar efsane, asi yapan şey size sunduğu şey.

this-war-of-mine-2

(Eğer karakteriniz uzun süre depresyonda kalırsa, sığınağı terk-i diyar eyliyor ve size böyle bir mesaj çıkıyor)

Belki bir mağarada yaşıyorsunuzdur veya oyunu daha önce duymamış veya ilgilenmemiş olabilirsiniz diye öncelikle size oyundan bahsedeyim. Oyun 1992-96 arasındaki Bosna Savaşı sırasında gerçekleşen Saraybosna Kuşatması’ndan esinlenilmiş. Şu zamana kadar çıkan savaş oyunlarının aksine oyun savaşı sivillerin gözünden anlatıyor. Oyuna başladığınızda 12 farklı karakterden 3 ü ile maceranıza başlıyorsunuz. Daha doğrusu, hayatta kalma savaşınıza. Oyun Survival türünde bir yapım ancak içerisindeki ögeleri size sunuşu ile hiç sırıtan bir yönü yok. Oyunda savaş sırasında hayatta kalmış insanları kontrol ediyorsunuz, kontrol mantığı biraz Sims vari, o yüzden Sims oynayanlar zorluk çekmeyecektir. Kontrol ettiğiniz tek bir karakter yok, evde yaşayan her bir bireyin hareketlerinden siz sorumlusunuz.

this-war-of-mine-3

(Yapabileceğiniz malzemelerden sadece birkaçı)

Oyuna ilk başladığınızda eviniz tam bir harabe. Evinizdeki pislikleri temizleyerek , kapıları açarak eşyalar buluyorsunuz. Oyunda Crafting sistemi fazlasıyla önemli, o yüzden bu tarz oyunlara alışıksanız This war of mine’da rahat edeceksiniz.

Amacınız, savaş sürerken gece belirli mekanlara gidip loot yaparken, gündüzde ganimetlerinizle craft yapmak, karakterlerinizi doyurmak, dinlendirmek, tedavi etmek, neşelendirmek. Oyun bir çok farklı parametre üzerine kurulu, şöyle ki oyunda karakterlerin;

  • Morali
  • Açlığı
  • Sağlığı
  • Yaralı olup olmadıkları
  • Ruh halleri
  • Varsa bağımlılıklarının giderilip giderilmediği
  • Yaptıkları etik ve etik olmayan şeylerin ruh hallerine yansıması
this-war-of-mine-4

(Her gece dönerken bu yazıyı görmemek için nelerinizi vermeyeceksiniz.)

Gibi bir sürü farklı durum söz konusu. Bunların hepsiyle uğraşmanız gerek, tıpkı gerçek hayattaki gibi öyle değil mi? Bu arada gece loota çıkmak o kadar kolay değil çünkü öncelikle vermeniz gereken birkaç adet karar var. Loot yapmaya kim gidecek? Kim/kimler uyuyacak veya nöbet tutacak. Geceleri siz başkalarına loot yapmaya gittiğiniz gibi tabiki size de loot yapmaya geliyorlar ve kendinizi buna karşı savunmak zorundasınız. Bunun için silah yapabilir, evdeki delikleri yamayabilirsiniz. Loot yapmaya gittiğiniz sırada ağır yaralanabilir, ölebilirsiniz bunu aklınızdan çıkarmayın. Bu yönden oyun bazı bölümlerde gizlilik ögelerini de içinde barındırıyor böylelikle salt loot/crafting döngüsünden çıkıyorsunuz. Hatta yeterince gelişirseniz, sizde savaşta karşılık vermeye başlayabilirsiniz! Oyunda tabiki evinize sadece hırsızlar gelmiyor, yeri geliyor iyilik istemek için komşularınız, yeri geliyor takas yapmak için seyyar biri kapınızı çalıyor.

this-war-of-mine-5Göndereceğiniz kişi ve gideceği yer seçimi de fazlasıyla önemli çünkü bazı yerler hızlı olmanızı gerektirirken, bazı yerlerde daha iyi pazarlık yapan birine ihtiyaç duyuyorsunuz. Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi, karakterimizin adı Pavle, bu arkadaş oyunda en çok seveceğiniz karakterlerden olabilir çünkü sağ tarafta yazdığı gibi kendisi hızlı koşuyor ve loot yeri diğerlerine nazaran biraz daha fazla. Kaybetmek istemeyeceğiniz tarzda biri. Resmin alt tarafında ise karakterlerin günlüğü yer alıyor, bazı olaylarda veya günlerde karakterleriniz otomatik olarak günlük tutuyor ve böylelikle karakterinizin ruh halini öğrenebiliyorsunuz.

this-war-of-mine-6Bu harita her gece gideceğiniz yeri belirleyeceğiniz harita. Cümlem garip durmuş olabilir ancak şöyle belirteyim, her bölgenin zorluğu, içinde barındırdıkları ve karşınıza çıkacak kişileri farklı. Zaman zaman çıkan fırtına veya askerlerin belirli bölgeleri ele geçirmelerinden dolayı gidemeyebileceğiniz yerler oluyor, onlar silik yazı ile gösterilmiş.  Ancak sizi en çok zorlayacak şey genelde o bölümlerde karşınıza çıkan kişiler olmayacak. Bu oyunda en büyük düşman “Kendinizsiniz”. Hayatınızda herhangi bir Telltale Games oyunu oynadıysanız hikayenin vereceğiniz kararlara göre şekillendiğini bilirsiniz.

this-war-of-mine-7

(Oyunda depresyona girmiş karakterlerinizin moralini böyle düzeltebilirsiniz. Bir nebze tabi)

Oyun biraz bu mekanikten esinlenmiş. Vereceğiniz kararlar bazı kişileri ve pek tabi oyundaki karakterlerinizi sonuna kadar etkiliyor. Bu seçimler sonucu mutlu olup daha fazla dirayette gösterebilirler, depresyona girip hiçbir şey yapmamayı tercih edip birbirleri ile kavga edip evi terketmeyide. Detay verip işin tadını kaçırmayacağım ancak oyun cidden sizi ahlaki yönden çok zorluyor. Bir yandan savaş sırasında hayatta kalmaya, yemek bulmaya, kışın yakıcak bulmaya çalışan siz bir yandan sizin gibi hayatta kalmaya çalışan diğerleri. Belki içinizden “hiç umrumda olmaz” diyor olabilirsiniz, peki ya cidden o seçimle karşı karşıya kalırsanız bu kadar soğuk kanlı olabilecek misiniz? Oyun sürekli size “ya benim başıma gelseydi” hissini çok güzel yediriyor. Bir noktadan sonra cidden depresif bir ruh haline giriyorsunuz çünkü grafikleri çok sade olsa da atmosfer ve müzikler o kadar özenle hazırlanmış ki çoğu profesyonel oyundan kat be kat daha sizi içine çekiyor.

Özet: Yazımı toparlamam gerekirse, This war of mine Survival oyunlarını seven, cidden derin bir hikayesi ve mesajı olan, atmosferi yaşatan oyunları seven oyuncular için altın madeni. Oyundan sonra çıkan 2 DLC ile birlikte oyuna gerçek hayatta sokak sanatçılarının oyun için çizdiği duvar yazıları ve oynanabilir bir karakter sınıfı geldi. Çocuklar. Ahlakınızı, moralinizi daha ne kadar zorlayabilirsiniz sorusuna en güzel yanıt belkide bu oyun.  Bu oyuna 100 üzerinden bir not verecek olsaydım 100/97 verirdim.

Sizden tek ricam, torrentten indirmeyin. Satın alın, çünkü bu tür oyunları satın aldıkça böyle güzel oyunlar çıkacak.

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE