This is The Police İncelemesi

Bu zamana kadar izlediğimiz bütün dizi ve filmlerde bir yozlaşmış kötü polis ve bir de hala kurallara sadık kalıp kendi bildiğinden şaşmayan iki farklı polis türünü görmüşüzdür. Kimisi delillerden para kazanırken kimisi de mafya ile birlikte iş birliği yapmayı seçebiliyor. İşte This is The Police oyunu, eğer siz benzer bir durum da olsaydınız ne yapardınız sorusunun cevabı olarak piyasaya çıkmış durumda.

Hikâye özetle şu şekilde, kontrol ettiğimiz karakter 60 yaşlarında, emekliliği için gün sayan bir emniyet müdürü. Karakterimiz gazetecilerin ve halkın çok sevdiği birisi ve medyayı da çok iyi idare etmesi ile biliniyor. Ancak belediye başkanı bizim yerimize başka birisini atamak istiyor. Dolayısıyla zorla emekli ediliyoruz diyebiliriz. Resmi açıklama yapıldıktan sonra da belediye başkanı bizden kalan süre içerisinde sessiz ve sakin kalmamızı isteyip eğer bir sorun çıkartmazsak bir kahraman gibi emekliye ayrılabileceğimizi açıklıyor. Eşimiz bizi 30 yaşlarında genç birisi için terk etmiş durumda dolayısıyla tek başına evden işe, işten eve gidip geliyoruz. Ancak karakterimizin küçük bir hobisi de bulunuyor. Akşamları iş çıkışı belli aralıklarla bir dans kulübünde biraz viski içip bir kaç dansçı izleyip günü bitiriyoruz.

Oyunun gidişatı tamamen sizin ellerinizde, diyaloglarda vereceğiniz cevapların yanı sıra oyun belli noktalarda sizden önemli seçimler yapmanızı bekliyor. Bütün şehrin güvenlik güçleri sizin ellerinizde ve bu gücü nasıl kullanacağınız da tamamen sizin elinizde. Bu gücü politikacıların çıkarları için kullanıp kimsenin gözüne batmadan emekli olmaya yanaşabilirsiniz, veya mafyaya yardım edip ek gelir elde etmeye çalışabilirsiniz. Son olarak da tamamen dürüst ve yozlaşmamış bir şekilde sadece şehrin ve insanların güvenliğini sağlamak için mücadele verebilirsiniz.

Oyunda ara yüz oldukça güzel ve hikâye bu ara yüz çevresinde oldukça güzel işlenmiş, ofisinize geldiğiniz zaman önce bir plak seçiyorsunuz ve gün başlıyor. Mesai süreniz bitene kadar şehrin minyatür bir maketinin kuş bakışı görüntüsü oyunda en çok göreceğiniz ekran olacak. Gün boyunca telsizden gelen birçok ihbara bu ekranda yanıt verip hangi polislerin olay yerine gideceğine tamamen biz karar veriyoruz. Eğer durum bir cinayet veya bir soygun ise hangi dedektiflerin olayı inceleyeceğine de yine bu ekranda tamamen biz karar veriyoruz. Bununla beraber oyunda bulunan iki vardiyanın personellerini ve sayısını değiştirmek de mümkün. Ancak dediğim gibi oyunda aldığınız bütün kararların belli noktalarda bir sonucu olacak.

This-is-the-Police-2Grafik açısından değerlendirirsek oyun zaten yazı ve resimler üzerinden ilerliyor dolayısıyla grafik açısından söylenecek pek bir şey yok. Ancak konu ses olduğu zaman bu konuda oldukça başarılı bir durum var; seslendirmeler gayet güzel ve plakta çalan şarkılar da bir o kadar sizi 60 yaşında bir emniyet müdürü gibi hissettiriyor. Dolayısıyla bir bakmışsınız ara vermeden uzun süre boyunca oyunun başından kalkmamışsınız. Bu konuda oyun gerçekten güzel ne kadar tekrar edebilir gibi düşünülse de sürekli bir şekilde oynamaya devam ediyorsunuz çünkü oyun sıkmıyor. İşte bu konuda oyun çok başarılı, atmosfer ve hikâye sizi gerçekten içine çekiyor ve oynamaya devam ediyorsunuz. Sonuç olarak benim oyun için puanlarım şu şekilde;

Ses: 8
Eğlence: 8
Hikaye: 7
Grafik: 7

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE