The Culling İncelemesi

Sonuç kısmını başta söyleyerek yazıma başlamak istiyorum: ‘’Erken erişim oyunu olmasına rağmen; fiyat – kalite kriterine göre alınmaya değer bir oyun’’.

Ana Yapısı

The Culling çok özgün bir senaryoya sahip değil. Hayatta kalma oyunları olan H1Z1, Rust’ı yakından bilen biri olarak The Culling’in bu başarılı projelerin harmanlanmış bir hali olduğunu söyleyebilirim. Hikaye aynı Açlık Oyunları (Hunger Games) filminde olduğu gibi, bir adaya düşüyorsunuz ve sizinle beraber adaya düşen diğer insanları öldürüp, hayatta kalmaya çalışıyorsunuz. Oyun mekanikleri, savaş mantığı, craft sistemi gibi özellikler barındırırken, H1Z1 (Battle Royale) ile benzerlikler gösteriyor.

Oynanış Yapısı

Oyuna girdikten sonra aynı H1Z1 (Battle Royale)’deki gibi seçimler yapabiliyorsunuz. Tek başınıza, arkadaşınızla beraber veya hiç tanımadığınız oyuncularla oyuna girebiliyorsunuz.

Karakterinize ait pasifleri ve görünümünü ayarlıyorsunuz. Bu pasifleri özenle okumanızı tavsiye ederim çünkü oyundaki ilerleyişinizi %100 etkiliyor.

Bu aşamaları tamamlayıp oyuna girdikten hemen sonra doğduğunuz yerin yakınlarında bulduğunuz materyalleri craftlayıp gelebilecek ilk saldırılara karşı ayakta kalmaya çalışıyorsunuz. Tabi ki bu aşamada ‘’FUNC’’ isimli oyun paraları büyük önem taşıyor. Oyunun içerisinde yerde bulduklarınızı paraya dönüştürecek ve can kazanabileceksiniz. Ayrıca yine paranızla çeşitli yerlerdeki kutuları açabiliyor ve içinden çeşitli silahları elde edebiliyorsunuz. Ayrıca, hava desteği çağırabilmek gibi olanaklarda mevcut. Yani sadece bir mızrak yaptım ve oyunu kazanacağım demek gibi bir durum söz konusu değil.

Rakiplerinizle baş edebilmek için savaşmalı, haritada gezmeli ve bulabileceğiniz en iyi silahları sona bırakmaya çalışmalısınız. Birini öldürdükten sonra onun eşyalarını alabiliyor ve para kazanıyorsunuz. Haritada dolaşırken savaşmadan para kazanmanız da mümkün. Ancak sadece bu şekilde ilerlemek doğru bir strateji değil. Ek olarak, haritada bulduğunuz bazı objeleri lootladığınızda size düşük miktarlarda FUNC (oyun parası) veriyor.

The-Culling-1

Oyun içi Sözlük

  • Zehirli Gazlar: Oyunun içinde saklananlar varsa çıkıp savaşmalarını sağlıyor ve bir bölgeyi etkisi altına alıyor.
  • Craft Sistemi: Fazlasıyla özel bir craft sistemi olduğunu söyleyemem ama bu tarz bir oyun için gayet yeterli. Mızrak, yay – ok, bıçak, balta, bandaj, tuzak yapabiliyorsunuz. Tabi bunlar için FUNC lazım.
  • FUNC: Oyun para birimi. Yapacağınız craftlar, bankadan alacağınız canlar, açacağınız kutular ve çağıracağınız hava desteği için kullanabilirsiniz. Oyunun ilerleyişi açısından oldukça dikkat etmelisiniz. Ayrıca bir düşmanı öldürerek, üzerinizdeki itemleri bankaya satarak veya haritada bazı objeleri lootlayarak FUNC kazanabilirsiniz.
  • Savaş Mekanikleri: Gayet başarılı diyebilirim. Yakın dövüşü savuşturabiliyorsunuz (tabi rakipten daha hızlı olduğunuzu düşünüyorsanız). Menzilli silahlar içinde aynı başarıdan bahsedebilirim. Bu oyunda beni en çok çeken temel öğe savaş mekanikleri desem yeridir.
  • Tuzaklar: Oyun içinde craftla kendi tuzaklarınızı yapabilir veya oyunun size sunduğu tuzakları kullanabilirsiniz. Bu da sevdiğim bir diğer yapı. Kendi tuzaklarınızla rakibi savunmasız halde bırakıp bir anda öldürecek zamanı bulabilirsiniz. Binaların yakınlarında ve belirli ormanlık alanlarda zehirli gaz tankları görecekseniz. Bunları aktif hale getirdiğinizde belirli bir süre o bölge gaz içinde kalacak. Saklananlar çıkmazlarsa ölecekler, saklananlar çıktığında ise sizin avantajlı olduğunuz bir savaş başlayacak.
  • Görünüm: Karakterinizin kıyafetlerini değiştirebiliyorsunuz. Oldukça geniş bir kıyafet yelpazesi bulunuyor. Oyunu bitiremeseniz bile sonunda kıyafet kazanabiliyorsunuz.
  • Pasifler: Bence en çok dikkat edilmesi gereken özellik çünkü oyunu %100 etkileyen bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Kullanacağınız silahlara bile ayrı özellikler alabileceğiniz bu kısımda ‘’hızlı – az hasar’’ veya ‘’yavaş – çok hasar’’ arasında bir denge kurmalısınız.

Teknik İnceleme

Buradaki ana konumuz: ‘’Optimizasyon’’, oyundaki en temel sorun olarak karşımıza çıkıyor. Yeterli kalitedeki ekran kartıyla bile kasmalar yaşayabilirsiniz. Görüntü kalitenizi en aşağıya çektikten sonra bulanık bir ekran karşınıza çıkabiliyor.

Oyunun erken erişimde bulunduğunu düşünerek bu durumun nihai sürümde ortadan kalkabileceğini de belirteyim.

Genel Değerlendirme

(+) Craft sistemi

(+) Kendi tuzaklarınızı yapabilmeniz

(+) Pasiflerle silahlar üzerinde denge kurulabilmesi

(+) Zengin görünüm ve başarılı savaş mekanikleri

(-) Optimizasyon problemi

(-) Sıradan senaryo

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE