Teknoloji Hisseleri Balonu, Oyun Sektörüne Zarar Verebilir

Amerikan Merkez Bankası (FED) Başkanı Janet Yellen, bu aybaşında katıldığı bir toplantı da, hisse senedi piyasasının aşırı alım bölgesinde olduğunu söyledi.

Amerika’da teknoloji hisselerinin işlem gördüğü borsa olan NASDAQ, 2000’lerde yükseldiği 5.000 seviyesinden çok hızlı bir düşüş yaşamıştı. Tarihte, teknoloji balonunun patlaması olarak bilinen bu olayın yeniden tekrarlanabileceği birçok kişinin endişesi şu an. NASDAQ’ın aradan geçen 15 seneden sonra yeniden 5.000 düzeylerini test etmesi bu endişenin temel nedenini oluşturuyor.

Okuyucularımız bunun bir ekonomi haberi olduğunu ve kendilerini hiç ilgilendirmediğini düşünebilirler, ama işin geçeği öyle değil. Bugün, herkesin keyifle oynadığı büyük oyun geliştiriciler ve yayımcıları (Electronic Arts, Activision Blizzard vb.) halka açık ve NASDAQ’ta işlem gören şirketler. Ekonomi otoriterlerinin, endişe ettiği şekilde bir balonun patlaması, bu şirketlerin piyasaya değerini hızla düşürecek, borçlarını arttıracak ve genel algının bozulmasıyla satışlarını azaltacaktır. Böyle bir senaryo da, oyun sektörünün küçüleceğini, yeni oyunların çıkışında duraksamalar yaşanacağını ve e-spor turnuvalarının azalacağını düşünmek gerçek dışı olmaz.

Öte yandan, bazı ekonomistler 2000 yılındaki ekonomik koşullar ve şirket fiyatlamaları ile şu anki dönem arasında büyük farklılıklar olduğunu düşünüyor ve karşılaştırılamaz olduğunu savunuyorlar. Umarız iyimserler haklı çıkar.

Beğendiysen Oyla ! :)

0 0

Yanıtla

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE