TBF Şampiyonu Dark Passage Oldu

League of Legends’ın bugün gerçekleşen Türkiye Büyük Finali’nde kazanan takım, arka arkaya 3 galibiyet alarak, Dark Passage oldu.

 Dark Passage, Türkiye Büyük Finali’ne (TBF) her sene attığı imzasını koruyarak TBF kupasını dördüncü kez kaldırdı.

Bu final maçı için haftalardır yapılan tahminlere göre, açık ara SuperMassive favori olarak gözüküyordu. Hatta maç öncesi yapılan sunucu yorumları bile, ağırlıklı olarak, SUP 3-2 kazanır şeklindeydi. Fakat Dark Passage herkesi şaşırtmayı başardı.

Dark Passage yıllardır bu finalde oynuyordu; takım olarak hem bu atmosfere hem de kupaya alışkınlardı ancak alışkın olan sadece DP ismi idi. Zira yıllardır kupayı kaldıran oyuncuları artık DP kadrosunda yoktu. Üstelik DP’nin bu şekilde büyük organizasyonlarda tecrübesiz ve yaşı küçük olan oyuncuları da vardı. Bu faktörlerle kıyaslayınca, oyuncularından ötürü, SUP ekibi; fabFabulous, Naru ve Dumbledoge’u bünyesinde barındırmasıyla kupaya ve kazanmaya alışkın olan takım olarak görülüyordu.

Bu şartlardan dolayı açık ara favori gözüken SuperMassive, rakibi küçümsenin sonuçlarını yaşadı diyebiliriz. Dark Passage oyuncularının maç öncesi yorumlarına bakıldığında SUP’un gücünü gördükleri ve buna saygı duydukları fark ediliyordu. Örneğin destek oyuncuları Rogu, Dumbledoge’un karşısında zorlanacağını ve dikkatli oynayacağını söylemişti. Orta koridor oyuncuları Caps’in de DP’nin eski yıldız oyuncusu Naru karşısında işi zordu. Fakat ormancıları Xerxe de, yaşının küçük olmasına rağmen, en iyi ormancılardan biri olarak görünüyordu. SUP’un ormancısı Stomaged’in ne kadar başarılı olduğu düşünülürse bu maç ormancılar üzerinden dönecekti ve Xerxe de izleyicilere rakibini ne kadar ciddiye aldığını ve onu adım adım nasıl takip edip oyundan düşürebileceğini herkese kanıtlamış oldu.

Artık koridor değişiminin yaşanmadığı metada, koridorda baskı kurabilmek en önemli oyunlardan biri olarak gözüküyor. Koridor değişiminin yaşanmaması solo ve destek oyuncularının koridorlarını terk edemeyip takım arkadaşlarına yardım edememelerine ve maçın gidişatını ormancının belirlemesine sebep oluyor. Bu metaya SUP açısından bakacak olursak; fabFab, ışınlan ile erken baskınlar atamayıp koridorunu uzun süre ittirmeyi tercih etmek zorunda kaldı, maçların gidişatını en çok değiştirebilen ve en yüksek KDA oranına sahip olan Dumble bile koridorundan hiç ayrılamayıp, seyircilerin alışkın olduğu hareketlerini yapamadı. Şu aşamada Dumble’ı alt koridora hapsetmek onu düşürebilmek açısından önemli bir hamleydi.

DP’nin destek oyuncusu Rogu farklı bir taktik sergileyerek, maç boyunca sürekli Dumble’ı takip etti.  O nereye gitmeye çalışsa hep karşısına çıktı, baskın atmasını engelledi. Dumble’ın maç boyunca istediği oyununu oynamasına izin vermedi. Bu da maç sonucuna DP için oldukça yüksek artı puan olarak yansıdı.

DP’nin ormancısı Xerxe ise erken baskınlarla rakibi şaşırtmadı ancak adım adım Stomaged’i takip etti ve onun baskınlarına anında karşı baskın yaparak cevap verdi. Bütün bunlar da DP hanesine yüksek skorlar olarak yansıdı, özellikle orta koridorda bu daha çok görülüyordu.

Orta koridora bakacak olursak, maç boyunca Caps ve Naru’nun 1v1 savaşlarının maçın en önemli anları olduğu söylenebilir. Naru’nun ne kadar başarılı bir oyuncu olduğu biliniyor ancak bir yandan da Naru’nun bir kez morali bozulduğunda toparlanamadığı da biliniyor. Caps maç boyunca Naru üzerinde üstünlük kurmayı ve skorda onu geçmeyi başardı. Bu da Naru’nun daha fazla kendini kanıtlamak istemesine sebep oldu ve hırslandığı için orta koridoru adeta şahsi düello alanına çeviren Naru adına, işler hiç istediği gibi gitmedi.

Genel olarak bakacak olursak; SUP çok fazla hata yaptı ve en ufak bir hatasında DP birkaç saniye içinde hızlıca maçları sonlandırmayı başardı. Fakat fabFab, bütün bunlara rağmen oldukça iyi bir oyun sergileyerek solo ittirmesiyle inhibitörleri gizlice açmayı başardı. Maalesef fabFab’ın bu hareketinin devamını getiremedi SUP ekibi.

Maçın yıldız oyuncusunun Caps olduğu söylenebilir. Fakat Stomaged’i oyundan düşürmeyi başaran Xerxe ve Dumbledoge’u sürekli engelleyerek durduran Rogu’u da unutmamak gerekir.

Bu final zaferi için DP oyuncularının yanı sıra koçları Lelouch’u da tebrik etmek gerekir. Maç sonunda verdiği röportajda Lelouch, “En fazla kaybederiz dedim, ona göre maça rahat geldiler ve rahat oynadılar” dedi. Bu açıdan Lelouch’ın takımını rahatlatması oldukça önemli bir unsur olabilir.

TBF sonuçlandığına göre gözler Dünya Şampiyonası’na çevrildi. Uluslararası Wild Card elemeleri 23-24 Ağustos’ta gerçekleşecek. Şampiyon takım Dark Passage’ı bu elemelerde izleyeceğiz ancak DP’nin, bu kupayı kazanmasını sağlayan oyuncuları Xerxe ve Caps, 16 yaşlarında oldukları için elemelere katılamayacaklar. DP’nin onların yerine takıma kimi alacağı henüz belli değil fakat gerekli antrenmanları yapabilmeleri açısından buna bir an önce karar vermeleri gerekiyor.

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE