Taboo Tattoo Anime İncelemesi

Yumrukların havada uçuştuğu, ölümüne dövüşlerin yaşandığı dövmeli dövüşçülerin macerası: Taboo Tattoo”

Birebir dövüşlerin ön planda olduğu ve yumrukların konuştuğu Taboo Tattoo’da genç Seigi Akatsuka, yakın dövüş dersleri alan, yardımsever ve adalet duyguları bir hayli kabarık olan bir lise öğrencisidir. Günün birinde serserilerin tacizlerine maruz kalan evsiz bir adamı kurtarır. Lakin bu adam oldukça garip davranmaktadır. Minnettarlığının göstergesi olarak Seigi’ye bir obje verir. Seigi, objeyi eline alır almaz erir ve üzerindeki dövme benzeri desen avucunun içine işlenir. Evsiz ise veda eder, arkasını döner ve ortadan kaybolur. Doğal olarak Seigi’nin kafası karışır. Artık avucunda kolay kolay çıkacak gibi durmayan bir dövme vardır. İlerleyen günlerde Seigi bu dövmenin normal bir dövme olmadığını, aksine taşıyanına özel güçler verdiğini keşfeder. Bunun üzerine Amerikalı olduğunu iddia eden Izzy Fluesy ile tanışır. Fluesy’nin görevi ise sahibine güç bahşeden bu dövmeleri ele geçirmektir. Çok geçmeden de Seigi kendisini Birleşik Devletler Ordusu ile Serinistan Krallığı arasındaki çatışmanın ortasında bulur.

taboo-tattoo-1Animenin isminden anlaşılacağı üzere Taboo Tattoo (Tabu Dövme), olmaması gereken dövmeler ve onları kullanan karakterleri konu alıyor. Justice (Adalet) lakaplı Seigi Akatsuka, alışageldiğimiz iyiliksever, naif ama güçlü bir karakter modeli çiziyor. Artık birçok animeden alıştığımız üzere bu naif oğlan birden kendisini olayların ortasında bulur ve içinde barındırdığı “iyiliği” ile rakiplerini alt etmeye çalışıyor. Bu denli klişe bir ana karaktere karşın anime esnasında süregelen dövüşler aslında oldukça etkileyici. Gerçekleştirilen birçok hareket estetik ve kan içinde kalan ağzı burnu dağılmış karakterler görmek mümkün. Bir taraftan anime komedi efektleri ve kullanmaktan çekinmediği fan servisliği (zıplayan dengesiz göğüsler, cinsellik üzerine espriler) ile eğlendirirken bir taraftan da hayatta kalma üzerine vahşi dövüşler sunuyor. Açıkçası farklı bir karışım olmuş. Seigi Akatsuka iki dakika önce komiklik yaparken iki dakika sonra hayatı için savaşmaya başlayabiliyor. Şahsen animenin komedi kısmının olmaması tercihim olurdu ama kötü olduklarını da söylersem hata etmiş olurum. En azından fan servisliği kısmını çıkarırsak animenin komedi öğeleri için fena olmadıklarını söyleyebilirim.

Animenin çizimleri kaliteli. Özellikle mekan tasarımları ve detayları ilgimi bir kat daha çekti. Çevre ve detayı ilk dikkatimi çeken olmuştu. Uzakta kalan CGI binalar ve yine trafikte ilerleyen CGI arabaları ise çizimlere gölge düşürmüş. Bu tarz CGI çizimleri birçok animede karşımıza çıkıyor ve adeta doğanın güzelliğini bozan metruk binalar gibiler. Benim anlamadığım nokta ise neden ısrarla tam olarak bu tarz CGI üzerinde durulduğu. Tamam, CGI çalışma yükünü azaltıyor ama en azından özen gösterilsin. Karakterler içinse belki de uzun bir aradan sonra kaslı karakterler (kaslı derken Jojo gibi abartılı değil, normal kol kası olan) gördüm diyebilirim. Karakterler fazla abartılı değiller ve kullanılan mimikleri saymazsak genel olarak gerçekçi bir çizgide ilerliyorlar.

taboo-tattoo-2Taboo Tattoo’nun yönetmen koltuğundaki ismin Watanabe olduğunu görünce ilk başta çok heyecanlanmıştım. Lakin bu Watanabe bizlere Cowboy Bebop, Samurai Champloo, Sakamichi no Apollon gibi şahane animeleri sunan Shinichiro Watanabe değil. Takashi Watanabe daha çok doksanlı yıllarda yönettiği ünlü Slayers anime serisi ile bilinen bir isim. Yapımcı stüdyo J.C. Staff da zaten Takashi Watanabe ile Slayers serisinden bu yana beraber çalışıyor. Müziklerden sorumlu isim Shinji Hosoe ise daha çok konsol oyunlarına yaptığı besteler ile tanınan bir isim. Özellikle Tekken serisinin müziklerine yaptığı katkı tartışılmaz. Animenin açılış parçası “Belief” adlı parçası şaşırtıcı derecede kulağa hoş gelen ve seriye uyan bir parça. Kapanış parçası Egoistic Emotion da açılış kadar olmasa da fena olmayan, en azından içeriğe uyan bir parça.

Saçma bulduğum fan servisliğini bir kenara koyarsak Taboo Tattoo aslında beklentilerimin üzerinde bir anime çıktı. Evet, sonlara doğru hikayeyi toparlamak adına biraz fazla hızlanıyor ama gerek içeriği gerekse dövüşleri bakımından izlediğinizde dikkatinizi çeken bir yapım. Bu yüzden Taboo Tattoo’yu muhakkak izleyin diye bir öneride bulunmam ama tamamen göz ardı etmemenizi de öneririm.

Yönetmen: Takashi Watanabe
Stüdyo: J.C. Staff
Senaryo: Mayori Sekijima, Masateru Ohtake
Müzik: Shinji Hosoe
Tür: Aksiyon, Macera, Dövüş
Süre: 12 Bölüm

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE