SpeedRunners İncelemesi

Erken erişim artık çoğu firmanın tercih ettiği bir seçenek ve bundan sonra neredeyse her  oyunun da ilk olarak erken erişim ile bize sunulacağının farkındayız. Steam’ in 26 Ağustos 2013’ de yeşil ışık yaktığı “SpeedRunners” projesi resmi olarak 19 Nisan 2016’ da yayımlandı. Oyunun geliştiricisi olan DoubleDutch Games, dağıtımcı firma olarak tinyBuild Games ile anlaştı. İlk başta bir tarayıcı oyunu olarak düşünülen “SpeedRunner” sonradan Xbox360 için tasarlandı ve son olarak “SpeedRunners” adı ile Steam’ de erken erişime sunuldu. 2015 Haziran ayında ise ESL tarafından bir eSpor olarak tanımlandı.

Oyunun yapısı aslında oldukça basit, tabii kendini platform oyunlarına adamış insanlar için. Kalanlar için başlarda birazcık sinir bozucu olabilir. Bunu söylememin nedeni bu oyunun diğer platform oyunlarına kıyasla daha hızlı olması, ne de olsa adında “speed” var. Oyunun hızına alışmak için kendinizi tamamen o hıza bırakmanız gerekiyor bir süre sonra zaten parmaklarınız klavyenin üstünde dans etmeye başlıyor. Öncelikle olarak şunu belirtmeliyim; “SpeedRunners” eski tip bir platform oyunu ve tek yaptığınız şey de koşmak. Yeteri kadar hızlı olup rakiplerinizi geçmeli ve onları ekranın dışına çıkarmalısınız. Bunu yaparken karşınıza çıkan silahları kullanarak onları yavaşlatmanız da mümkün. Oldukça basit görünen bu konsept inanılmaz eğlenceli ve tabii ki bağımlılık yapıcı cinsten.

speedrunners-1

Oyunu ister online, ister lokal olarak oynayın tüm karakterler aynı ekrana bakıyor ve yarışta lider olanın hızına göre görüş açısı değişiyor. Yarışta düşerseniz, yavaşlarsanız, ya da herhangi bir şekilde geride kalırsanız oyundan eleniyorsunuz. Haritalarda net bir başlangıç noktası veya bitiş noktası bulunmuyor (herkes aynı yerden başlıyor fakat bu yerler önceki turun bittiği yerler oluyor) ve aynı zamanda oyunda bir tur kavramı da yok, sona tek bir kişi kalana kadar devam ediyor. Belli bir süre veya ilk kişinin ölümü üzerine görüş açısı en dış noktadan merkeze doğru daralmaya başlıyor ve neredeyse hiçbir şey görünmeyecek kadar küçülüyor. Bu durum işleri daha da kızıştırıyor çünkü ne önünüzdeki engelleri ne de arkanızdakinin silahlarını görebiliyorsunuz.  Fakat bu durum oyunu bir süre oynadıktan sonra değişiyor çünkü haritalar hep aynı, yani engellerin yeri ve şekli asla değişmiyor eğer ezberi kuvvetli biriyseniz (ki bu sizi bir adım önce taşır) haritaları bir – iki oynayışta öğrenip engelleri görmeseniz bile onlara çarpmadan kolayca sıyrılabiliyorsunuz.

Yukarıda yolunuza çıkan silahları kullanabilirsiniz demiştik şimdi o silahlara değinelim. Öncelikle her zaman yanımızda bulunan bir kancanız (grappling hook) var fakat söz konusu kanca her zemini tutmuyor, haritalarda bazı konumlarda beyaz yüzeyler var ve buralar tutunup salınmanıza yarıyor. Eğer zamanlamayı iyi ayarlayabilirseniz bu size bazı duvar zıplamalarından kurtulmak veya engelleri aşmakta yardım edebilir.

Bunun dışında koşarken karşımıza çıkabilecek bazı silahlar da var örneğin altın kanca, bu bizim kancamıza çok benziyor fakat sadece tek kullanımlık ve bu kullanım sırasında hedef duvar değil önümüzdeki rakibimiz. Kancayı attıktan sonra eğer rakibinize tuttuysa onu geriye ve sizi de ileriye fırlatıyor. Bir başka silah ise arkanızda kutular bırakmanıza sağlıyor. Bunların dışında rakiplerinizi 1 saniyeliğine durduran roket ve bomba da mevcut. Evet bu kadar saldırı eşyası varken kendimizi nasıl savunacağız dediğinizi duyar gibiyim, tabii ki onu da düşünmüşler bunların çoğunu savuşturmaya yarayan bir bariyer de var, fakat zamanlamasını iyi ayarlamalısınız, hepsi de bununla sınırla değil fakat bazılarını da kendiniz keşfedin ve haberin altına yorum olarak ekleyin istiyorum.

speedrunners-2

Oyunda bir hikaye modu da bulunuyor ve “SpeedRunner” adlı kahramanımız kötülere karşı savaşıyor tabii ki bunu koşarak yapıyor, bu hikaye modunu oynadıkça online kapışmalarda kullanabileceğiniz farklı karakter ve kostümler açılıyor. Oyunu ilk satın aldığınızda gelen 24 karakter var fakat bunların dışında, “Youtuber pack 1-2 ” adlı DLC’ ler ile oyuna ekleye bildiğiniz 8 karakter ile toplam 32 karakter var ve tabii onlarca kostüm… (karakterlerin görünümünün oyuna bir etkisi bulunmuyor)

Şirketin yaptığı açıklamaya göre, oyun çoktan 1 milyon dolarlık gelirin üstüne çıkmayı başarmış durumda.

Steam’ de 24 TL’ ye satılan “SpeedRunners” bence verdiğiniz her kuruşu size eğlence, heyecan ve rekabet ile geri ödüyor ve kesinlikle her kuruşuna değiyor. Oyunun 4 Temmuz’ a kadar indirimde olduğunu ve fiyatının da 6 TL’ye düştüğünü de belirtelim. Eğer bu incelemeden sonra oyunu alıp oynamaya karar verdiyseniz incelememizi birkaç arkadaşınıza daha gösterin ve onları da almaya ikna edin, çünkü kendi arkadaşlarınızla oynamak çok daha eğlenceli ve verdiğimiz ipuçlarını da unutmayın. İyi eğlenceler

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE