Smite İncelemesi

Merhaba bugün sizlerle bir zamanlar bilgisayarda oynadığım, şu an ise PlayStation 4 platformunda top koşturduğum ‘’Smite’’ adlı oyundan bahsedeceğim.

Oyunun PlayStation Plus üyeliği istemediğini ve Free To Play olduğunu hatırlatarak inceleme yazıma başlıyorum.

Öncelikle Smite nedir onu öğrenelim. Kendisi klasik MOBA oyunlarından farklı olarak Üçüncü Şahıs Nişancı (TPS) kamera açısıyla karşımıza çıkıyor. Mitolojik öğeler barındırmasının yanı sıra dövüş sisteminin inanılmaz sıkı olduğunu belirtmek isterim. Hi-rez Studios tarafından 25 Mart 2014 tarihinde piyasaya çıkarıldı.

Oyunda çeşitli mitolojik kültürlerden 76 tane tanrıyı kontrol etmek mümkün. Her MOBA’da olduğu gibi hepsinin kendine has yetenekleri, eşya dizilimleri, oynanış tarzları ve çeşitli kozmetik eklentileri mevcut. Benim favorim Mısır Güneş Tanrısı RA. Besle kargayı oysun gözünü diye bir atasözü vardır ya işte o gayet doğru. RA’yı beslerseniz nerenizi oyar bilmem ama gözünüzle kalmaz haberiniz olsun :).

smite-1

Oyuna dönecek olursak içerisinde 7 tane oyun modu bulunduruyor.

Bunlardan ilki ‘’Arena’’. Gayet basit bir mod olan ‘’Arena’’ genelde 15-20 dakika sürer. Kolezyum’u andıran büyükçe bir Arena’nın içinde seyircilerin de eşliğiyle iki takım karşı karşıya gelir. 5vs5 olarak oynanan bu modda amaç rakip takımın kalesine olabildiğince minyon girmesini sağlamak.

İkinci oyun modumuz ‘’Joust’’. Bu modda tek bir koridorda 3vs3 karşılaşmalar yapılır. Koridorun yanı sıra sağda ve solda orman bölgeleri bulunur. Bu ormanlardaki yaratıkları kesip çeşitli buff’lar elde edebilirsiniz. Bu modda amaç rakip takımın tanrılarını ve minyonları keserek koridoru ilerletmek ve karşımıza çıkan kuleleri yıkıp rakip takımı bozguna uğratmak. Üçüncü oyun modumuz bildiğimiz ünlü MOBA oyunları League of Legends ve Dota2’den alışkın olduğumuz klasik ‘’Conquest Modu’’.3 koridor bunların aralarında orman her koridora giden tanrılar ilerleyip kule yıkıyorlar falan aman bunu anlatmaya gerek yok biliyorsunuz işte herkes LoL’cü zaten şu devirde.

Dördüncü oyun modumuz ‘’Clash 2’’ koridordan oluşuyor ve yine 5vs5 şeklinde iki takım arasında oynanıyor. Pek bir özel yanı yok. Koridor ilerletip kule yıkmaya çalışıyoruz yine klasik ormanımız mevcut.

Beşinci oyun modumuz benim de favorilerimden olan ‘’Assault’’. LOL’deki ARAM gibi ne orman var ne bir şey. Dümdüz koridor yardır gitsin. Tanrılar rastgele veriliyor her oyuncuya ve üsse dönüp can, mana yenileme şansımız yok. 5vs5 şeklinde oynanıyor.

Altıncı oyun modumuz ‘’Grab Bag’’ şahsen hiç oynamadım. Daha doğrusu oynayamadım. Maç bulunmuyor arkadaş. Dakikalarca beklediğim halde maç bulamadığı oluyordu ben de vazgeçip başka modda oynuyordum. Yine arenada 5v5 olarak oynanan ama bu sefer tanrıların herkese rastgele dağıtıldığı ve herkesin oyuna 100.000 altın ile başladığı bir oyun modu.

Yedinci ve son oyun modu olan ‘’Siege’’ aynı conquest gibi bir mantığa sahip. Farklı olarak rakip takımdan tanrıları, minyonları ve orman kamplarındaki yaratıkları öldürdükçe puan kazanıyorsunuz. 100 puan olduğunuzda Siege Weapon diye adlandırılan yürüyen kule diyebileceğimiz bir silah spawn oluyor ve koridoru itmemize yardımcı oluyor. 4vs4 şeklinde oynanıyor. Bu da gayet zevkli bir mod.

Evet arkadaşlar yazımın sonuna geldik. Okuduğunuz için teşekkürler. Bu sitedeki ilk günüm ve ilk yazım. Elimden geldiğince basit ve özet seviyesinde tutmaya özen gösterdim. Bütün her şeyi her ayrıntısına kadar anlatmak yerine sizin oyuna girip deneyerek öğrenmenizi tercih ederim. Hatalarım veya bilmediğim şeyler varsa yorum olarak yazarsanız sevinirim.

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE