Sinema’da Sanal Gerçeklik İçin Çalışmalar Hızlanıyor

Sundance Film Enstitüsü, sanal gerçeklik (VR: virtual reality) içeren filmler yapmak için kolları sıvadı.

Sinematik sanal gerçeklik tecrübeleri konusunda çalışmalar yürüten ‘’Jaunt’’ firmasıyla işbirliği yapma kararı alan Sundance Film Enstitüsü yeni projeler geliştirmeye hazırlanıyor. Yaratıcı olmalarının yanı sıra, kendilerine özgü bir çizgileri ve 360 derece çekim konusunda uzmanlığı olan Jaunt ile ortak proje yürütmenin çok heyecan verici olduğu söylendi. Daha önce VR’la ilgili bazı çalışmalar yürüten Sundance Enstitüsünün, teknolojiye yabancı olmadığını belirtelim.

Günümüzün en çok konuşulan teknolojisi olan VR’ın, sanal gözlük olarak 2016 yılı içerisinde tüketicilere sunulması planlanıyor. Video oyunlar dışında, sinema, dizi ve birçok interaktif ortamda kullanılabilecek olan teknoloji bir devrim olarak nitelendiriliyor.

Facebook tarafından satın alınan ‘’Oculus’’, ‘’PlayStation VR’’ cihazıyla Sony, ‘’Hololens’’ ile Microsoft, HTC ve Valve’in ortak yapımı ‘’HTC Vive’’ şu an piyasada ön plana çıkan cihazlar olarak gözümüze çarpıyor. Mark Zuckerberg söz konusunun teknolojinin önümüzdeki 10 seneye damgasını vuracağını belirtmişti.

Geliştirme çalışmaları devam eden teknolojinin günlük hayatta nasıl bir yer edineceğini ve nasıl deneyimler yaratacağı merakla bekleniyor.

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE