Shomin Sample Anime İncelemesi

“Keşke sıradan olmasam da süper güçlerim olsa dediğiniz oldu mu hiç? Peki, sıradan insan olmanın da aslında bir süper güç olduğunu hiç düşündünüz mü?”

Bir daha asla bahsetmeyeceğim uzun adıyla Ore ga Ojou-sama Gakkou ni “Shomin Sample” Toshite Gets-sareta Ken, diğer animelerden farklı olarak harem ve biraz da ecchi kategorisine giren bir anime. Bu tarz animelere fazla ilgim olmasa da 2015 yılının son demlerinde yayınlanan anime kendi kategorisinde oldukça popüler. Ben de hem çeşit olsun hem de harem animesi incelemek namına Shomin Sample’a göz atıverdim.

Animenin ana karakteri Kimito Kagurazaka. Kendisi sıradanın da sıradanı bir öğrencidir. Günün birinde sınıfına girerken Amerikalı olduğunu düşündüğüm kas yığını komandolar tarafından okulundan kaçırılır ve kimsenin yerini bilmediği ve tüm öğrencilerinin kız olduğu çok özel Seikain Akademisi’ne götürülür. Buradaki kız öğrencilerin hepsi asildir ve kimsenin hayal bile edemeyeceği kadar iyi bir eğitim alırlar. Hizmetlisinden müdürüne kadar herkes kadındır ve öğrencilerin dış dünyayla herhangi bir bağı yoktur. Lakin ortada şöyle bir sıkıntı vardır; eğitim o kadar yüksek seviyededir ki kızlar mezun olup hayata atıldığında adeta sudan çıkmış balığa dönerler. Normal halk onlara tuhaf ve ürkütücü gelir, en sonunda da evlerine kapanık internet bağımlısı olurlar. Bunun önüne geçmek için de okulun müdürü yeni bir taktik denemeye karar verir. Okula sıradan bir insan örneği (shomin sample) olan Kimito getirilir ve kızların onunla vakit geçirerek dış dünya hakkında bilgi edinmesini amaçlar. Kimito’nun seçilme nedeni ise bir hayli normal oluşudur. Sıradan bir tip, sıradan boy, sıradan kilo, sıradan notlar gibi. Erkek olması da okul müdürünün dediğine göre bir taşla iki kuş vurmaktır. Zaten Kimito üzerinde yapılan araştırmalara göre kendisi kaslı erkeklerden hoşlanıyormuş. Gelgelelim, bu bilgi hiç de doğru değildir. Üstüne üstün Kimito erkeklerden hoşlanmadığını belli ederse sonu hiç de iyi olmayacaktır. Durum böyle olunca kaslı erkek düşkünü sanılan ama aslında o bakımdan da gayet normal olan Kimito kendisini yüzlerce genç kızın arasında bulur.

shomin-sample-1Shomin Sample, harem kategorisine giren hafif romantik bir komedi animesi. Harem dediğimiz olay bir erkeğin düzinelerce kızın arasında kalmasıdır. Tamamen komedi tarzında haremler olduğu gibi ecchi ve hentai türünde de harem animeleri mevcut. Shomin Sample için ise hafif ecchi barındıran bir komedi harem animesi diyebilirim. Evet, animede bolca fan servisliği var ama fazla da ileri gidilmiyor. Daha çok yakın bacak çekimleri, iç çamaşırların meydana çıkması gibi erkeklere hitap eden sunumlar mevcut. Elbette ben animenin daha çok komedi yönüyle ilgilendim ve şaşırtıcı derecede beğendiğimi de söyleyebilirim. Şahsen Shomin Sample’a başlamadan önce biraz ön yargılıydım. Sonuçta hedef kitlesi tamamen erkekler olan, fan servisliği ön planda bir anime. Lakin hiç sıkılmadan izlediğimi de itiraf edebilirim. Ecchi kısmı için fazla yorum yapmayacağım ama komedi yönünden animenin fena olmadığını rahatça söyleyebilirim. Ayrıca başka animelere yapılan kurnazca göndermeler de gözümden kaçmadı.

Animenin karakterleri klişe. Şaşkın bir oğlan, uçarı kız karakter, zeki kız karakter, leydi kız karakter diye liste gidiyor. Ana karakterlerin hepsinin artısı ve eksisi var. Anime kız lisesinde geçtiği için her taraf mini etek ve bacak kaynıyor. Durum böyle olunca arka plan karakterlerin çoğu da birbirine benziyor. Yüzler aynı, saç ve göz renkleri farklı. Yine de basit olarak tabir edebileceğim bir romantik – komediye göre çizimler güzel. Animenin açılış ve kapanış parçası türüne göre uygun. Esas dikkatimi çeken ise duygusal sahnelerde çalan müzik oldu. Gerçekten atmosferi harika tamamladığını belirtebilirim.

shomin-sample-2Animenin ana kaynağı light novel (hafif roman). Daha sonra mangaya, akabinde de Silver Link tarafından animeye uyarlanıyor. 2007’nin Aralık ayında faaliyete geçen stüdyo 2009 yılından beri kendi animelerine üretiyor ve romantik – komedi, ecchi tarzı animelere yoğunlaştıkları için bu işin uzmanları diyebilirim. Ecchi barındırmayan Kokoro Connect ve WataMote, Silver Link stüdyosundan çıkan iki favori animem. Yönetmen Masato Jinbo alanında deneyimli. Deadman Wonderland, Dog Days ve Jigoku Shoujo gibi animelerde de görev yapmış kendisi. Aynı şekilde bestelerden sorumlu Hiromi Mizutani de deneyimli bir isim.

Shomin Sample, fazla ilgimi çekmeyen bir kategoriye girse de benim gözümde sıkılmadan izlediğim bir komedi animesi. Diğer harem tarzı animelerle bir kıyaslama yapamam ama bir komedi animesi olarak ele aldığımda başarılı bulduğumu söyleyebilirim.

Diğer Adı: Ore ga Ojou-sama Gakkou ni “Shomin Sample” Toshite Gets-sareta Ken

Yönetmen: Masato Jinbo
Stüdyo: Silver Link
Senaryo: Kento Shimoyama

Müzik: Hiromi Mizutani
Tür: Komedi, Romantik, Harem
Süre: 12 Bölüm

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE