Sertaç Pıçakçı Başarılı Mobil Oyun Yaratmanın İpuçlarını Verdi

Oyunder’in (Oyun Tasarımcıları, Geliştiricileri, Yapım ve Yayıncılar Derneği) düzenlediği /G F2P Ürün Yönetimi Seminerine konuşmacı olarak katılan Sertaç Pıçakçı, Turkgamer’la yaptığı özel röportajda başarılı mobil oyun geliştirmenin ipuçlarını verdi.

Bir mobil oyunun başarılı olabilmesi için 3 temel kıstas olduğunu belirten Pıçakçı, bunları yeni kullanıcı kazanma (user acquisition), bağlılık (retention) ve para kazanma (monetization) olarak tanımladı. Oyun geliştiricilerin odaklanması gereken noktanın bağlılık (retention) olduğunu vurgularken, kullanıcıları uzun vadeli oyuna bağlamanın para kazanmak (monetization) için temel şart olduğuna dikkat çekti. Piyasaya çıkış sonrası ilk gün %45’lik bağlılık oranı (retention rate) yakalanması, oyunun başarılı olacağı konusunda büyük bir göstergedir dedi.

Kurumsal geliştiricilerin, indie stüdyolara göre bütçe olarak avantajlı konumda bulunduğu açıklayan Pıçakçı, oyun geliştirmek için harcanan bütçenin yaklaşık 3 ile 4 katının pazarlama faaliyetlerine kullanıldığını ve bu sayede tanıtımın geniş ölçekte yapılabildiğini sözlerine ekledi. Öte yandan, indie’lerin karar alma ve uygulama konusunda kurumsallara nazaran çok daha esnek ve hızlı olduklarını belirtti. Indie geliştiricilerin yaptığı en büyük hatanın, hit olmuş bir oyunun kopyasını yapmak olduğunu belirtilirken, geniş kitlelere hitap edecek özgün içerikli oyunlar geliştirilmesi konusunda tavsiyelerde bulundu. Türkiye’de oyun sektörüne yatırımın oldukça az olduğu ve bu yüzden derin içerikli ve sürdürebilir gelir yaratan oyunların geliştirilemediği, tespit ettiği diğer önemli noktalar oldu.

Akıllı telefon kullanımındaki artışla beraber mobil oyun sektörünün büyümeye devam edeceğini belirten Pıçakçı, diğer taraftan pazar payı almanın eskisine göre çok daha zor olacağını düşünüyor.

Oyun sektöründe ürün yöneticisi olmak isteyenlere tavsiyelerde bulunan Pıçakçı, öncellikle tutku sahibi olmaları ve oyunun arka planındaki dinamikleri iyi analiz etmeleri gerektiğini söyledi. İyi İngilizce ve Excel bilgisi altını çizdiği iki önemli nokta olurken, yurtdışında çalışmak için oyun sektörünün büyük fırsatlar barındırdığını belirtti.

Profesyonel kariyerine Turkcell’de spor ve oyun servislerinden sorumlu ürün yöneticisi olarak başlayan Pıçakçı burada 3 seneye yakın bir süre çalıştıktan sonra Electronic Arts’ın (EA) Pekin ofisine transfer oldu. EA bünyesinde yaklaşık 2 sene çeşitli web ve mobil oyunlarda tecrübe kazanan Pıçakçı, Zygna’nın Pekin ofisine ürün yönetimi takım lideri olarak geçiş yaptı. Aralık 2014’den itibaren tamamen Çin sermayeli bir şirket olan Perfect World’de ürün direktörü olarak çalışmalarını sürdürüyor. Sertaç Pıçakçı, 2008 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olmuştur.

Ayrıca, Sertaç Pıçakcı ile yaptığımız geniş kapsamlı röportaja sitemizdeki röportaj kısmından veya YouTube kanalımızdan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE