Sercan Şengün ile Oyun Eğitimi ve Tasarımı Hakkında Konuştuk

Turkgamer ekibi olarak Sercan Şengün’ü Bahçeşehir Üniversitesi Bug Laboratuarında ziyaret ettik.

Bahçeşehir Üniversitesi Oyun Tasarımı Yüksek Lisans ve Bilgi Üniversitesi Dijital Oyun Tasarımı Lisans programlarında öğretim görevlisi olan Şengün, aynı zamanda Oyunder’in (Oyun Tasarımcıları, Geliştiricileri, Yapım ve Yayıncıları Derneği) akademik kurulu üyesi. Öte yandan, bir oyun tasarımcısı olarak okul öncesi, casual ve eğitim oyunları geliştiriyor.

Şu an için Türkiye’de oyun tasarımı üzerine eğitim alternatiflerinin çok geniş olmadığını söylerken, ilk etapta Ankara’daki Hacettepe Üniversitesi ve ODTÜ’de mühendislik fakültelerinin altında oyun teknolojileri programlarının olduğunu belirtti. Bahçeşehir Üniversitesindeki Yüksek Lisans programı bu konuda bir ilk olurken, bu sene lisans öğrenimi için Ankara’daki İpek Üniversitesi ve İstanbul’daki Bilgi Üniversitesi’nin öğrenci alımına başladığını açıkladı. Önümüzdeki yıllarda daha çok programın açılmasını beklediğini de sözlerine ekledi.

Akademik eğitiminin amacının bir adım geriden oyun tasarımına bakarak daha geniş bir bakış açısı yakalamak olduğunu belirten Şengün, programların oyun dünyasına sosyolojik, ekonomik hatta politik yanlarıyla baktığını ve bu konuda büyük bir ufuk açtığını açıkladı.

Son yıllarda oyun motorlarının herkes tarafından kolayca kullanabilen bir hale geldiğini söylerken, söz konusu araçların öğrenilmesini yolun başında olanlara şiddetle tavsiye etti. Kullanılması göreceli olarak daha kolay olan motorları Game Maker, RPG Maker, Game Salad olarak sayarken, büyük ve karmaşık motorları ise Unity, CryEngine, Unreal Engine olarak tanımladı.

Yaratıcılığın, başarılı oyunların altında yatan temel öğelerden biri olarak açıklayan Şengün, oyunların kendi kitlesini oluşturması ve kitlenin oyuna olan bağlılığına değindi. Satış rakamlarının da önemli bir kriter olduğunu dile getiren Şengün, gene de sadık bir kitle oluşturmanın temel hedef olması gerektiğini düşünüyor.

Günümüzün oyun endüstrisinde yer almak için çok güzel bir zaman olduğunu açıklarken, bireysellerin ve indie stüdyoların endüstride yer edinebileceklerini dile getirdi. Nasıl para kazanırım veya hangi işler tutar gibi hesaplar yapmak yerine tutku sahibi olmanın en iyi sonuçları getirdiğini son olarak sözlerine ekledi.

Sercan Şengün ile yaptığımız röportajın videosuna sitemizden veya YouTube kanalımızdan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE