Sega Game Gear ve El Konsolları Nostaljisi – 2. Kısım

Yazımın birinci bölümünde, Sega Game Gear isimli konsolumu nasıl aldığımı ve konsol ile ilgili ilk maceralarımı anlatmıştım. İkinci bölümünde ise, oynadığım diğer oyunlara ve Game Gear’ın özelliklerine değineceğim.

…’’Columbus’’ her ne kadar Tetris’i andırsa da aslında farklı bir oyundu; onu son yılların popüler mobil oyunu ‘’Candy Crash Saga’’ ya benzetebilirim. Açıkçası o yaşta, çok da sarmamıştı beni.

Biraz da Sega Game Gear’in özelliklerinden bahsedeyim. Sol tarafta sağ-sol, üst-alt komutlarını verebileceğiniz bir yönlendirme tuşu, sağ tarafta ise 1 ve 2 numaralı tuşlar vardı. Sega Game Gear, 6 tane 1.5 voltluk kalem pille çalışıyor ve pillerini yaklaşık 30-45 dakika içinde bitiriyordu. Sega, renkli konsol olayıyla ‘’Nintendo GameBoy’’u geçmeyi başarmıştı, ama bu pil olayı cidden başa belaydı. Çok iyi hatırlıyorum; her gün 18 pil tüketir olmuştum. En sonunda, 9 voltluk bir adaptör almayı akıl edip bu çılgın masraftan kurtulmuştuk.

Bu arada, Sega Game Gear’in ek aparatları da vardı. Bunlardan ilki 2 Sega Game Gear konsolunu birbirine bağlamaya yarayan ara kablo; bir diğerinde ise üzerine alıcı koyup, uzun anteniyle TV izleyebiliyordunuz. Bahsettiğim seneler 1990’ların ortası olunca bu tarz teknolojiler dudak uçurtuyordu. Zaten o dönemin müzik setleri, Walkmanleri, Discmanleri ve el kameralarının hepsi Japonya’da üretilip dünyaya satılıyordu. Teknoloji şirketleri, seri üretim merkezlerini daha sonra Çin’e kaydırdılar.

Sega-Game-Gear-Oyunlari

Sega Game Gear oyunlarının, ilk olarak oynadıklarım Batman ve Sonic’ten sonra kaset çeşitlerinin az olmasından ötürü, siparişini yurtdışındaki akrabalara veriyordum. Futbol oyunu Kickoff, James Bond 007, Shinomi 2, Sonic 2, Prince of Persia, Street; kasetlerine sahip olduğum diğer oyunlardı. Bu oyunlardan zaten bir kısmı PC’ler ve diğer oyun platformlar içinde üretildi. Aralarından beni en çok çekenleri platform oyunlarıydı yani; bölüm geçmeli, ilerlemeli oyunlar. Bu arada oyunda kaldığınız yerden devam edebiliyordunuz, Game Gear’inizi kapatmadan önce size bir kod veriliyordu. Ben her seferinde baştan başlamayı sevdiğimden kodla, modla çok uğraştığımı hatırlamıyorum.

oyun-salonu

O dönemin bir diğer çılgınlığı da Atari salonlarıydı yani Arcade’lar. Her Atari salonun da jetonu olmayan, ama oyunu göre göre ezberlemiş ‘’geçiyim mi abi ?’’ diyen çocuklar vardı. Street Fighter’daki Ken ile Ryu ailemizin bir parçası olmuş, tüm dövüşçülerin hareketlerini ezbere bilir olmuştuk. Atari salonları, 2000’lerin başında PC işletim sistemlerindeki muazzam gelişmeler ve kaliteli PC oyunlarının piyasaya çıkmasıyla yok oldular. Taksim, Beyoğlu’ndaki ‘’Fun City’’ 4-5 katlı devasal bir atari salonuydu mesela… Japonya’da halen Arcade’a ilgi sürse de; ülkemizde artık yok denecek kadar az… ya da en azından ben bilmiyorum

Günümüzde de, Retro oyunlara karşı artan bir ilgi var ve bu tarz oyunları grafik geliştirmeleriyle beraber, şu anki oyun konsollarına ve PC’lere adapte ediyorlar. Bu talebi anlamak çok basit, 1990’ların çocukları şimdinin 35-40 yaşında adamları oldular. Eskiler, bizim zamanımızda ne GTA 5 vardı ne de milyonlarca kişinin online oynadığı devasal yapıtlar deyip, zamanın gençlerine dönemin zor şartlarını anlatıyorlardır. Oyunlar bölgeseldi şimdi ise tüm Dünyada aynı anda oynanır hale geldi. Bu iyi bir şey mi? yoksa kötü bir şey mi? bilemem ama işin gerçeği bu…

Bir sonuç paragrafı yazıp durumu toparlamam lazım biliyorum 🙂

Benim video oyun dünyasına girişim, 128 oyunlu TV’ye bağlanan atariyle, daha sonrasında Sega Game Gear’le, aralarda oynanan Arcade’larla olmuştu. O dönem, Commodore 64’cülerin kaseti kalemle sardırmaları, benim Amiga 600’üm senin Amiga 500’ünü döver sohbetleri meşhurdu.

Ama benim gözümde olayların tamamen değişmesi ilk PC’imle olmuştu… Bunu da başka bir yazı dizisinde anlatacağım…

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE