Sanal Gerçeklik, Fare Deneylerinde Kullanılıyor

Geleceğin teknolojisi olarak kabul edilen Virtual Reality (Sanal Gerçeklik) bilimsel alanda da kullanılmaya başlandı.

Amerika Birleşik Devletlerindeki en iyi üniversitelerden biri olan Massachusetts Institute of Technology (MIT) sanal gerçeklik teknolojisinden, farelerle yaptığı deneyler esnasında yararlanıyor. Farelerin beyinlerinin nasıl çalıştığına dair yapılan deneylerde, kobaylar için sanal bir labirent yaratılırken, aslında fareler bir topun içinde hareket ediyorlar. Gerçek bir labirent içinde hareket edilmesi durumunda beyin fonksiyonları istenilen düzeyde incelenemezken, topun içindeki sabit hareket sayesinde istenilen veri setine ulaşılabiliyor.

Tıp öğrencilerinin eğitiminden, kurumsal firmalara, video oyunlardan, sinemaya kadar uzanan çok geniş bir yelpazede hayatımıza girmesi beklenen sanal gerçekliğin, nüfuzunu her geçen gün arttırmaya devam ettiği kaydedildi.

Öte yandan uzmanlar, sanal gerçeklikle, arttırılmış gerçeklik (augmented reality) arasındaki farka dikkat çekiyorlar. Söz konusu teknolojilerin geliştiricilerinden olan Microsoft, arttırılmış gerçeklik ürünü olan Hololens’i ilk olarak gerçek yaşama adapte etmek için çalışmalarını yürütüyor. Diğer taraftan, Oculus,Valve ve Sony ise oyun sektörüne uygun bir sanal gözlük geliştiriyorlar. 2016’nın başından itibaren birçok sanal gerçeklik ürününün tüketicilerle buluşması planlanıyor.

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE