Robocraft İncelemesi

Nisan 2013 yılında Birleşmiş Milletler’de kurulmuş olan bağımsız oyun şirketi Freejam, aynı yıl alpha sürümü olarak yayımlanan ve şuanda erken erişimden çıkmak üzere olan Robocraft oyunuyla büyük ilgi çekti.

Parça parça inşa oyunlarının rabet gördüğü son bir kaç yıl içerisinde Freejam olaya çok farklı bir boyut getirdi. ”BUILD-DRIVE-FIGHT” Sloganıyla karşımıza çıkan Robocraft 6 milyon oyuncu tarafından oynandı. 2014’te yılın Indie oyunu seçildi.
Oyunda çeşit çeşit bloklar, saymakla bitmez hareket fonksiyonları, silahlar, kalkanlar, Module’ler, süsleme ürünleri(cosmetics) ve oyun modları var. Tek sınırı sizin hayal gücünüz olan bu Indie oyun projesi 5 geliştirici tarafından 2014 yılında Steam platformunda yerini aldı. Aralarında büyük bir rol oynayan topluluk yönetim koordinatörü ve Robocraft sitesinin genel editörü olan Orçun Adsoy adlı bir türk çalışanında bulunduğu Freejam şirketi şuanda 30 kişilik bir kadro ile oyunseverleri karşılıyor. Şimdi biraz oyunu ve sistemini öğrenelim.


Maç Eşleştirme Sistemi

Eşleştirme sistemi ile oyunun temeline giriş yapalım. Robocraft’ta max 150 level atlayabiliyorsunuz. Ancak maç eleştirmesi sizin Level’ınıza göre değil, inşa ettiğiniz robotun seviyesine göre yapılıyor. Çok sıklıkla güncelleme gelen ve gelişen bu özgür oyunda en başta 10-Tier(10 kademeli seviye) sistemi vardı. Bu 10 temel seviye, yarattığınız robotun parçalarındaki ”Robot Ranking” seviyesine göre değişiyor. Yine birçok parçanın (örn. uçak kanadının) farklı 10 seviyesi ve hepsinin de farklı özellikleri var. Son güncellemelerde bu parça sayısı 5’e düşürüldü. Tier sistemi ise maç eşleştirmelerinde sadece ”Rank” yani maximum 25bin’e kadar çıkabilen robot seviyesi sistemine göre değiştirildi. Yani siz hangi seviyede robot yaparsanız yaklaşık olarak aynı seviyede robot yapmış diğer oyuncularla eşleştiriliyorsunuz.

teknoloji-agaci-robocraft

Level Sistemi ve ”Tech Tree” Teknoloji Ağacı

Muhtemelen aklınıza ”inşa etme sınırı yokmu? ” gibi bir soru gelmiş olabilir. Level sistemi ile ”CPU Sistemi” bu soruyu güzelce cevaplıyor. ”Cpu sistemi” sizin inşa etme sınırınızdır (bir nevi boş belleğiniz). CPU’yu arttırmanın tek yolu Level atlamaktır. 1 Level iken size 500 Cpu verilir. Level 100’e kadar her level atlamanızda 10 CPU ; 100’den 150 ye kadar olan her level atlamanızda ise 5 CPU kazanırsınız. Level 150’de maximum CPU değeri olan 1750’ye ulaşmış olursunuz. Ancak Level’ın olayı yanlızca Cpu ile bitmiyor. Oyunda çok önemli bir yer tutan ”Tech Tree” bölümü ”Cosmetic’ler” dışındaki bütün parçaların Unlock edildiği bölümdür. Ve bu da Level ile sağlanılıyor. Her level atlamanızda farklı bir parça açıyorsunuz.

CPU ”Verilen boş alan”

CPU değeri nasıl işliyor? Her parçanın Cpu değeri(harcadığı alan) aynı mı? Oyunda bir çok parçanın Cpu değeri farklıdır. Blok ve blok çeşitleri 1 Cpu harcar. En düşük Cpu değeri de zaten 1’dir. Şuanda en çok CPU değeri olan parça ”Ghost Module”(Hayalet Modülü) 305 CPU’dur. Modüllere de değineceğiz.

gc-rp-robocraft

Para Sistemi RP ve GC

RP(Robopoints) oyundaki ana para birimidir. Single playerda öldürdüğünüz robotlardan, oynadağınız maçlardan veya Robot Marketten kolayca RP elde edebilirsiniz. Robot Market’e de değineceğiz. Ancak GC(Galaxy Cash) kazanmanın sadece 2 yolu vardır; bunlardan birincisi robot marketine koyduğunuz robotun bir başka oyuncu tarafından GC ile satın alınması; ikincisi ise gerçek para ile satın almak. GC fiyatları bir çok oyunla karşılaştırdığınızda uygundur.

Robot Marketi

Tamamen dünya çapında bütün oyuncuların yaratmış olduğu Robotların satıldığı markettir. Bir farklı para kazanma sistemi de budur. Bir robot tasarladığınızda bunun güzel ve satılabilir olduğunu düşünüyorsanız bunu robot markette robotun açıklaması ve dikkat çekici bir isimle satabilirsiniz. Kendi robotunuz yok olmaz.

Robot fiyatı yine robotunuzda bulunan parçalara göre konulur, siz koyamazsınız. Ve robotunuz satıldığında paranın yarısı size gelir. Robotu koymak içinde RP verirsiniz ve 2 oyuncu satın alırsa koyduğunuz paranın aynısını alırsınız. Ancak 3 veya fazla satıldığında kar elde edersiniz.

robocraft-mod

Oyun Modları

Şuanda 6 tane oyun modu bulunmaktadır. Bunlardan 4’ü gerçek oyuncularla çarpıştığımız modlardır;
1-Test Robot : Bu modda yarattığın robotu hızlıca hareket kabiliyeti ve ateş kabiliyeti bakımından inceleyebilirsiniz.
2-Single Player : Gerçek oyuncular ile değil gerçek oyuncuların yaratmış olduğu ve Robot Market’e koydukları robotlar ile(yani botlarla) kapışırsınız.
3-Team Death Match : İsminden de anlayabileceğiniz gibi 8 kişilik takımlar halinde, siz Mavi takım olmak üzere Kırmızı(düşman) takım ile kapışırsınız. Respawn yoktur, genelde kısa sürer.
4-The Pit : İlk geldiğinde çok ilgi çeken ve aynı şekilde benimde favori oyun modum olan ”Pit” herkesin tek olduğu, ortalama 15 kişi olarak 20 puana en çabuk ulaşanın kazandığı çok seri bir oyun modudur. 20 puana ulaşıp kazandığınız taktirde normal kazanmanız gereken paranın 2 katını kazanırsınız.
5-Battle Arena : Team Death Match modunun Respawn olan halidir ancak bu modda ”Fusion Tower”(Füzyon Kulesi) denilen 3 adet kule vardır. Bu kuleler maça ilk girdiğinizde mor renklidir (yani mavi ve kırmızı takım renklerinin karışımıdır). Ve bu mor kulelerden birini yok ettiğinizde bu kule sizin olur
(maviye dönüşür bu düşmanlar için kırmızı gözükür.) Ve ”Protonium Crystal” adlı kendi Base’nizde bulunan kristal kulesinin kalkanlarını aktif eder.
6-League Arena: Battle Arena modunun aynısıdır; çok daha az kişiyle girilir. Bununda isminden anlayacağınız gibi sizin liginizi belirler. League Arena modunu CS:GO’daki Competitive (Rekabetçi) maçı gibi düşünebilirsiniz.

Chassis(Bloklar)

1- Cube
2- Edge
3- Corner
4- Inner
5- Edge Round
6- Corner Round
7- Inner Round
8- Edge Slope
9- Corner Slope
10-Inner Slope
11-Cone
12-Pyramid
13-CARBON Cubes (2 adet)
14-Rods (Çubuklar) (3 adet)
15-Helium

Hareket Blokları (Movement)

Robocraft’ ta sayısız hareket kombinasyonu vardır. Bunlar zamanla değişiklik göstermiştir ve kombinasyonları artmıştır.

1- Steering Wheel (6 adet)
2- Wheel (6 adet)
3- Tank Track (5 adet)
4- Mech Leg (6 adet)
5- İnsect Leg (3 adet)
6- Ski (2 adet)
7- Hover Blade (6 adet)
8- Thruster (5 adet)
9- Rotor Blade (3 adet)
10- Wing (4 adet)
11- Rudder (4 adet)

Silahlar ve Kalkanlar (Hardware’s)

Oyunda ”Hardware”(Donanım) adı verilen, içerisinde silahlar ve kalkanlar olan bir katalog vardır.
Oyunun yine en başlarında çok az seçenekte silah vardı; Laser’ler, Plasma’lar ve Railgun’lar. Robocraft şu anda 10 farklı silah türü içeriyor;

1- Proto-Seeker
2- Front Laser (5 adet)
3- Top Laser (6 adet)
4- Plasma (6 adet)
5- Rail (4 adet)
6- Nano (3 adet)
7- Aeroflak Cannon
8- Lock-on Missile Launcher
9- Ion Distorter (En yenisi)
10- Tesla (3 Adet)

Kalkanlar oyunun başından beri çok farklılık göstermedi. 13 adet farklı şekilde, farklı özellikte kalkan vardır. bu 13 kalkanın adı Electroshield’dır. Bunlardan 1 tanesi hariç 12’sinin de düşük rank(seviye) puanına sahip olan kopyası vardır. Bunların adı da Electroplate’dir.

Special İtem’lar ve Module’ler

Robocraft’ta robotunuzu özelleştirebileceğiniz bir diğer katolog ise Special kataloğudur. Hepsinin apayrı bir görevi vardır. Son güncellemelerde karşımıza çıkan Module’ler ise robotunuza inanılmaz özellikler ekliyor. Haliyle de CPU değerleri çok yüksek.

1-Power Booster: Silahlarınızın güç barının daha hızlı dolmasını sağlayan bu nedenle de robotunuza daha hızlı bir ateş seriliği kazandıran modüldür.
2-Disc Shield Module: 10 saniyeliğine takım arkadaşlarınızı ve kendinizi ateş altında kalmaktan koruyan, disk şeklinde bir kalkan oluşturan modüldür.
3-Blink Module: Hızlıca belirli bir uzaklığa ışınlanmanızı sağlayan modüldür.
4-Ghost Module: Oyunun en yeni parçası olan hayalet modülü sizi 10 saniyeliğine görünmez yapar.
5-Enemy Radar (3 adet) : Gördüğünüz düşmanı haritada spotlayan ve takım arkadaşlarınızın da haritasında düşmanı görmesini sağlar.
6-Radar Receiver (3 adet) : Takım arkadaşlarınızın spotladığı düşmanlar sizin haritanızda bu parça sayesinde görülür.
7-Radar Jammer (3 adet) : Belirli bir uzaklığa kadar düşmanın sizi spotlamasını engeller.

Cosmetics

Erişmiş olduğunuz liglerin bandajı, Cam bloklar, Maskeler, Bayraklar, Robot adını yazmanızı sağlayan banner, Hız ölçer ve Yükseklik ölçeri gibi bir çok özel itemin bulunduğu katalogtur.

Oyunda daha birçok detay var. Ancak şunu bilmek gerekir ki ücretsiz ve sürekli geliştirilir bir oyun olmasına rağmen Robocraft’ta ”Pay to Win” (kazanmak için öde) sistemi yoktur, Premium kullanıcıların maç sırasında savaş açısından hiçbir farkı olmaması oyunda eşitliği ve adaleti çok güzel sağlamaktadır.

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE