Pulse VR’dan Sami Hamid ile Sanal Gerçekliği Konuştuk

PulseVR’ın yapımcısı Sami Hamid ile sanal gerçeklik üzerine keyifli bir röportaj yaptık. Ayrıca, röportajın videosuna sitemizden veya YouTube kanalımızdan ulaşabilirsiniz.

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

İsmim Sami Hamid, PulseVR firmasının yapımcısıyım. Sanal gerçeklik (VR) içerikleri geliştiren İstanbul’da kurulmuş bir firmayız. 4 – 5 ay önce kurulan bir start-up’ız.

Sanal gerçekliğe olan ilginiz nasıl başladı?

Sanal gerçekliğe olan ilgim, Mayıs ayında Oculus ile Amerika’da gerçekleştirdiğimiz görüşmeyle başladı. Sanal gerçeklik konusundaki eğitim fırsatlarını konuşmuştuk. Son 6 aydır, benimle beraber Oyunder, Crytek, Bug Lab (Bahçeşehir Üniversitesi) gibi sektördeki önemli isimler, düzenlediğimiz etkinliklerle Türkiye’de bir sanal gerçeklik topluluğu oluşturmaya çalışıyoruz.

Sanal gerçekliğin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını kısaca anlatır mısınız?

Sanal gerçeklik aslında bir platform ve Flat veya LCD ekranda yer alan geleneksel oyunları veya medya içeriklerini kullanıcıların 3D ortamında keşfetmesine imkân veriyor. Bu durumda bir gözlük takmanız gerekiyor ve bu gözlüklerin içinden sanal dünyayı keşfediyorsunuz.

Sanal gerçekliğin oyun sektörünü değiştirecek bir devrim olduğunu düşünüyor musunuz?

Bu gerçekten çok ilginç bir soru ve sanal gerçeklik topluluklarında birçok tartışmaya sebep oluyor. Bazıları sanal gerçekliğin oyun oynama tarzını tamamen değiştireceğine inanırken, diğerlerine göre ise -bende bu gruba dâhilim- sanal gerçeklik oyun oynama kalitesini arttıracak. Yani, geleneksel oyunlar değişmeyecek, PC ve konsol oyunları oynamaya devam edeceğiz ama yeni bir tür oyun olacak o da sanal gerçeklik.

Sanal gerçeklik teknolojisinin kullanım alanları hakkında daha fazla bilgi verir misiniz?

Sanal gerçekliğin uygulama alanları oldukça geniş olacak, sadece video oyunlarda görmeyeceğiz. Sanal gerçekliğin mimari projelerde, tıpta ve eğitimin birçok alanında kullanılacağını göreceksiniz. Google’ın sanal gerçekliğin eğitimde kullanılması konusunda ‘’Google Expeditions’’ isimli bir projesi bulunuyor. Ayrıca, sanal gerçeklikte birçok cinsel içerik göreceksiniz, gelecek sene bu tarz birçok şey çıkacak. İnsanlar bu konuda büyük bir endüstrinin oluşmasını bekliyorlar. Aynı zamanda inşaat, sağlık ve güvenlik sektörlerinde… Yani çok geniş bir uygulama alanı.

Sanal gerçeklik (VR) ile arttırılmış gerçeklik (AR) arasındaki farklar nelerdir?

Güzel bir soru… Sanal gerçeklik şu an geliyor, 2016’da sanal gerçekliği Oculus Rift, OSVR, HTC Vive gözlükleriyle ve mobilde göreceğiz. Arttırılmış gerçekliği ise bundan daha sonra, belki 3 veya 5 sene sonra göreceğiz. Gene bir sanal gözlük takacak ve gerçek dünyayı göreceksiniz, sanal nesneler gerçek dünyanın içine tasarlanacak. Gördüğünüz masanın üzerinde arttırılmış gerçeklikle oluşturulmuş bir satranç tahtası bulunsun, masa gerçek olurken, nesneler ise arttırılmış gerçeklikle oluşturulacak.

Sanal gerçeklik teknolojisini geliştiren firmalar hangileri? Geliştirme çalışmalarının henüz daha başında mıyız?

Uluslararası bakış açısından, sanal gerçeklik için çok erken günlerdeyiz. Dünyanın her tarafında, Avrupa, Amerika, Asya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da birçok firma kurulmakta, bunlar oyun ve oyun dışı olmak üzere sanal gerçeklikle ilgili birçok uygulamayla ilgileniyorlar, yani burada birçok fırsat bulunmakta. Aynı fırsatın burada yani Türkiye’de de olduğunu görüyoruz. Sektördeki birçok oyuncunun sanal gerçeklik teknolojiyle ilgilendiğini görüyoruz, Hologram Studios, Codemodeon, donanım üreticisi olan Spacewalk VR, IMEC, E Studios. Türkiye’de de bazı firmaların konuyla ilgilendiğini görüyoruz. Umuyorum ki, bu sene bir girişim olacak, İstanbul ve Ankara’daki firmalara sanal gerçekliği kullanma konusunda yardımcı olunacak. Yani potansiyel yüksek!

Yakın gelecekte bizi neler bekliyor?

Bunu nasıl söylerim bilemiyorum ama hazırlıklı olun, yakında İstanbul’daki sanal gerçeklik fırsatlarıyla ilgili büyük haberler gelecek, eğer geliştiriciyseniz veya sanal gerçeklik ile uğraşıyorsunuz, çok heyecan verici şeyler yakında gelecek, 2016’da çok güzel sanal gerçeklik uygulamaları geliştirileceğini umuyorum.

Sanal gerçeklikle beraber film endüstrisinde neler değişecek?

Bu gerçekten çok iyi bir soru, sanal gerçeklik film yapımcılarına klasik sinemanın vermediği bir şeyi verecek: ‘’Empati’’. Sanal gerçekliğin içinde olduğunuzda kendinizi izlediğiniz şeye veya kişiye bağlanmış hissedeceksiniz. Kendinizi çok duygusal hissedeceksiniz, eğer filmdeki bir karaktere bağlanmaktan bahsedersek, sanal gerçeklik o kişiye daha derinden bağlanmanızı sağlayacak. Bununda izleyici üzerindeki etkisi daha uzun ve güçlü olacak.

En sevdiğiniz 3 oyun hangileri?

Bu gerçekten zor bir soru, Half-Life serisini mutlaka saymalıyım, Bioshock serisi ve oldukça klasik bir seri olan Monkey Island serisi.

En sevdiğiniz filmler hangileri?

Ben büyük bir Luc Besson hayranıyım, Leon filmini çok seviyorum, gerçek bir klasik. Bilimkurgu sevdiğimden ötürü ise Beşinci Element ve Bıçak Sırtı (Blade Runner).

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE