PSVR 12 Yaş Altına Uygun Değil

Sony’nin PlayStation 4 oyun konsoluna özel olarak geliştirdiği sanal gerçeklik gözlüğü PSVR’ın 12 yaş altındaki çocuklara uygun olmadığı belirtildi. 

Söz konusu ‘’uyarı cümlesi’’ PS4’e yakın zaman önce gelen güncelleme sırasında eklendi. Şu an için daha emekleme sürecinde olan VR teknolojisinin insan üzerindeki fiziksel ve psikolojik etkileri tam olarak bilinmiyor. Bazıları Sony’nin bu sebepten ötürü önlem alma ihtiyacı duyduğunu düşünürken, diğer bir kesim ise PSVR kaskının boyutları itibarıyla 12 yaş üstüne uygun olarak tasarlandığı görüşünde. Oculus Rift ve Gear VR’ın 13 yaş üstü kullanıcılara tavsiye ediliyor.

Teknolojinin gelişmesindeki en önemli faktörler ‘’güvenlik’’ ve ‘’kullanıcı tecrübeleri’’ olurken, nispeten hafif ve oldukça güvenli içeriklerin sunulması planlanıyor. Motion sickness diye tabir edilen ve kullanıcıların midesinin bulanmasına, başının dönmesine sebep olacak içeriklerin sektörün önünü tıkayacağının sıklıkla altı çiziliyor.

2016’da piyasayı oluşturacak 3 cihaz olan HTC Vive, PSVR ve Oculus Rift’in yüksek fiyatları, ihtiyaç duydukları pahalı donanımlar ve yaratabilecekleri bazı fiziki, psikolojik etkiler olumsuz yanlar olarak ön plana çıkıyor. Teknoloji yaygınlaştıkça ve ölçek ekonomisi boyutunda bir üretime geçildikçe bu negatif yönlerin azalacağını ve sunacağı bambaşka dünyayla herkesin hayatında yer edeceğini belirtelim.

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE