Polycolor iOS İncelemesi

Gün geçmiyor ki ülkemizin adını bir platformda duymayalım ve hatta o platformda harika işler çıkaralım. İşte Ios da bu platformlardan biri ve severek deneyimlediğimiz birsürü program ve oyunu gururla, tüm dünya ile birlikte kullanıyoruz/oynuyoruz. Polycolor da aynen bu şekilde zekice hazırlanmış bir oyun ve bizlerle birlikte tüm dünyada Appstore’da yerini aldı hem de ana sayfadaki uygulamalarla birlikte çıkarak!

Oyun basit yapısı nedeni ile çok yer kaplamamakta yalnız “basit” kelimesi sizi şaşırtmasın; kurallar basit ama oynanış ve oyun mekaniği gittikçe zorlaşmakta. Oyun açıldığında Pablo Picasso’nun güzel bir sözü bizi karşılıyor ve oyunun kurallarına ( aslında tek kural var ) atıfta da bulunuyor. Oyunda bir tek amacınız var, karşınıza çıkan skeçleri boyamak ( colorify severler buraya 🙂 ). Boyamak derken bunun da belirli kuralları var, sonuçta picasso girişi boşuna yapılmadı! Oyunda esas amaç, boyarken aynı rengi yan yana hücrelere koymamak. Dolayısı ile bir hücreyi kırmızı ile boyuyorsanız yanına kırmızı koyamazsınız ve tabi bunu yaparken boyadığınız hücrenin renginin tüm diğer renklere komşu olması lazım. Bunu ilk bölümde, yazılı olmasa da, basitçe anlıyorsunuz ( bknz şekil 1 ).

polycolor-1

Oyun ekranında arayüz gayet basit. Aşağıda üç ana renk düğmesi var ve önce rengi aşağıdan seçip, sonra yukarıdaki seçtiğiniz hücreye dokunuyorsunuz. Aynı zamanda hangi rengin seçili olduğunu ekranın üstünde seçilen renkteki şeritle de anlamak mümkün. İlerleyen bölümlerde bu düğmeler kalkıyor ve sadece şeritle o an hangi rengin seçili olduğunu görüyorsunuz. Bu, renk paleti olmayan bölümlerde aynı hücreye birkaç defa tıklayarak renk değiştirebiliyorsunuz. Amaç aynı olsa da şair ( ehem pardon, yapımcı ) oyuna fırça darbesi tadında çeşitlilik katma eğilimine girişmiş…

Oyun toplamda 72 bölümden oluşmakta ve yapımcının forumlardaki ilgisine bakılırsa, yeni bölümler eklemesi mümkün. Oyunda icloud desteği bulunmadığını belirtmekte fayda var. Bu yüzden telefon değiştirmeden oyunu bitirmeye bakın :). Oyunda Gamecenter Achievements desteği olduğunu da belirtelim (hardcore gamerlar sizleri unutmamışlar! ). Müzikler de gayet oyunun sanatsal temasına uygun.

Sonuçta oyun, kısa seanslar halinde üst üste birkaç bölüm çözülecek şekilde rahatça oynanabilir. Öğrenmek için çok fazla zaman almaması da bir artı ( aklıma Final Fantasy Tactics geldi bak tüylerim diken diken oldu… ). Görsel sanatlara ilginiz varsa, puzzle severlerdenseniz, az zamanınız varsa ve kısa atımlarda oyun oynamanız gerekiyorsa bu oyun sizi tatmin edecektir. Sevgiler..

Beğendiysen Oyla ! :)

0 0

Yanıtla

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE