Pathfinder Adventures – iOS İncelemesi

Kart oyunları çağlardır insanların ilgisini çekmiştir. Günümüzde de çeşitli varyasyonlarla, her türden oyun severin kendinden birşeyler bulabileceği bir kart oyunu bulmak mümkün. Bildiğimiz “Solitaire”den “Magic” gibi strateji gerektirenlere, hatta bazı RPG oyunları içinde (Misal; Witcher III – Gwent) yan görev şeklinde başlayıp, oyun kadar ses getirenleri bile olmuştur.

Bugün inceleyeceğimiz oyun, karmaşık yapısının yanında önce IPad’e çıkıp daha sonra telefonlara gelmesiyle ve ardından da yeni güncellemeyle ek deste seçenekleriyle oynanmayı kesinlikle hakediyor. Baştan söyliyeyim, bu oyun zor. Hani nasıl ‘Dark Souls’ serisinde bol bol ölmeye hazırlıklı olun der, bu da onun kart versiyonu diyebiliriz. Sonuçta kart oyunları strateji kadar şansa da dayanır ve bu oyun, zar atmalarıyla gayet ekranı yumruklayıp şansınıza sövebileceğiniz anlardan bolca içeriyor! (keza ben IPad’in camını kırdım).

pathfinder-adventures-1

Oyunumuz bir diyardaki çeşitli bölgelerde görevler halinde geçmekte (D&D tadında). İlk bölüm tahmin edebileceğiniz üzere ‘Tutorial’ şeklinde geçiyor ve tahmin edeceğiniz üzere bölümü rahatlıkla, ekranda çıkan yönergelerle, geçiyorsunuz. Olay şu ki, daha önce Pathfinder serisini benim gibi oynamamış biriyseniz, bu eğitimden birçok şeyi anlamadığınızı, gaza gelip, ikinci bölümü oynarken acı şekilde öğreniyorsunuz. O yüzden size tavsiyem, youtube’da bu oyunun masa oyunu versiyonunu anlatan vidyoları incelemeniz. Ki anca vidyo izlerken “haaaa, şimdi anladım!” nidaları atıyorsanız oyuna devam etmeniz, yoksa uğraşmayın, “Heartstone” orada her zaman sizi bekliyor! Kısaca, oyunun öğrenme eğrisi biraz eğik! Ama anladıktan sonra aldığınız haz ise inanılmaz. Ben gene de biraz oyunun oynanışı hakkında bilgi vereceğim ki ayağınız alışsın!

Öncelikle oyun grafikleri çok çekici ve kuvvetle muhtemel grafiklerin çoğu el çiziminden oluşmakta (emeğe saygı). Arayüz gayet kalabalık ve ancak oyunu öğrendikten sonra bu arayüzü işlevsellik olarak değerlendirebiliyorsunuz. Müzikler gayet tatmin edici ve gene de belli bir yerden sonra bayabiliyor. Oyunda ekstra bölüm ve karakter almak için oyuniçi para ve dükkan var. Kendiniz de oynarken, para harcamadan ilerleyerek bu içeriği edinebilirsiniz ya da parayı bastırıp düdüğü çalabilirsiniz.

pathfinder-adventures-2

Oyunumuzda çeşitli sınıflardan karakterler mevcut ve haliyle bunlara özel özellikler ve sınıflarına göre kuvvetli ve kuvvetsiz oldukları taraflar mevcut. En başta iki karakterle başlıyorsunuz. Her bölüm senaryo ve challange olarak iki kere oynanabiliyor ve ödülleri de farklılık gösteriyor. Genelde ödüllerden biri, desteye bir kağıt veya karakterin özelliklerinden birini açma veya kuvvetlendirme şeklinde oluyor. Her bölümde karakter sayınızla doğru orantılı mekanlar mevcut ve her mekanın kendine has özellikleri var. Bu özellikleri dikkate alarak karakter yerleştirmek, yapacağınız ilk önemli şeylerden biri. Def etmeniz gereken bir esas karakter ve onu bulamadığınızda yerine vekalet eden yardımcıları var. Bu arkadaşların bunların sayılarının toplamı, o haritadaki mekan sayısıyla aynı. Bu kartlar karışarak mekanlara dağıtılıyor ve amacınız belirli bir ‘Turn’de esas karakteri bulup, yenmek. Belirli sayıda ‘Turn’ dediğimiz, aslında ekranın üzerinde çıkan 30 adet ‘Blessing’ kartının her elde birer adet azalması. Bir nevi geri sayım. Nadir kartlarla oyunun ortasında bunları arttırmak mümkün. Oyunun zorlukları burada da bitmiyor (amma kolaya kaçıyorsunuz siz de!).

pathfinder-adventures-3

Oldu ki adamımıza rastladık ve yenemedik, adam bu mekanlardan bitirilmemiş olanlardan birine kaçabiliyor ve süreç gene başlıyor. Kendi karakterlerinin ister ayrı mekanlara ister aynı anda omuz omuza dövüşecek şekilde yerleştirmeniz mümkün. Ve esas karaktere rastladığınızda, başka mekanda bir karakteriniz varsa, o karakter geçici olarak o mekanı kapatarak, esas karakter elinizden kaçarsa oraya gitmesini engelliyor, ki bu da olasılıkları azaltıyor. Her mekanda esas karaktere değil de vekillere rastlayıp yenerseniz, o mekanı kapatarak diğer mekanlara geçebiliyorsunuz, ya da kapatmadan da mekan değiştirmek mümkün. Karakterlerin sağlıkları, ellerindeki 15 karttan oluşmakta ve her yenilgide aldıkları hasar kadar ellerinden kart çıkarmak zorundalar. Kural basit; “ Kartı biten adaya veda eder! “ son olarak karakterler, ayrı mekanda da olsalar birbirlerine yardım edebiliyorlar. Bu konuda oyun zahti zor olduğunun farkında olsa gerek, eğer karakterlerden birinin öbürüne yarayacak bir kartı veya özelliği mevcutsa, portresinin yanında ünlem işareti çıkıyor.

Her el, mekana ait desteden kart seçip, ona göre aksiyon alıyorsunuz. Elinizdeki bir kartı birçok şekilde oynayabilirsiniz. Misal; ‘ discard ‘ ile oynadığınız kart, oynanmışlar destesine giderken, ‘ recharge ‘ yaptığınız kart, tekrar sizin oynanmamış destenize geri dönüyor. ‘ Banish ‘ ve ‘ bury ‘ var ki, kartlara kıyamadığımdan çok zorda kalırsam oynuyorum!

Oyunumuz, cloud save’i destekliyor ve internetsiz de oynanabiliyor. Internet bağlantısız oynarsanız, yendiğiniz canavarlardan altın kazanamıyorsunuz o kadar. Oyun her ne kadar öncelikle IPad için çıkmış olsa da, plus telefonlarda rahatlıkla oynanabiliyor. Kart oyunlarını seviyorsanız, şansınıza güveniyorsanız ve zorluklarla savaşmayı seven bir Donjuan’sanız, buyrun tahtaya!

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE