Oyunder ile Türk Oyun Sektörü Hakkında Konuştuk

Oyunder (Oyun Tasarımcıları, Geliştiricileri, Yapım ve Yayıncılar Derneği) Başkanı Tansu Kendirli ile /G F2P Ürün Yönetimi Semineri kapsamında, derneğin genel amaçları ve Türk oyun sektörü hakkında detaylı bir röportaj gerçekleştirdik.

Kendirli, Oyunder’in Türkiye’deki oyun endüstrisinin bilgi birikim seviyesini ortaya çıkartmak ve sektördekilerin birbiriyle olan iletişimini güçlendirmek için kurulmuş bir örgüt olduğunu dile getirdi. 2012’nin Ekim aylarında temelleri atılan Oyunder, endüstrideki insanları daha iyi tanımak, bilgi alışverişinde bulunmak ve sektöre gireceklere rehber olmak gibi hedefler edinmiş durumda.

Derneğin büyük bir partner tarafından kurulmadığına dikkat çeken Kendirli, endüstrinin içinde çalışan yapımcı, kodcu, oyun konusunda eğitim veren akademisyen, fikri mülkiyet hakları konusunda hizmet veren avukat ve oyun yayıncılığı yapan kişiler tarafından kurulduğunu belirtti. Şu an için derneğin üye sayısının 117’ye ulaştığı da paylaşılan bir diğer bilgi oldu.

Oyunder’in üyelerine ne gibi olanaklar sağladığı konusundaki sorumuza, insan kaynağı, bilgi, tecrübe, bağlantı gibi olanaklar sunduklarını açıkladı. Şu ana kadar yaptıklarını dile getiren Kendirli, 2013’de yurtdışına Türkiye’den giden ilk oyun ticari heyetini oluşturduklarını ve Türk geliştirici, yayımcılarını Berlin’e götürdüklerini söyledi. Daha sonrasında, üye firmalarını Gamescom ve Game Connection Paris’e taşıdıklarını dile getirdi. Bunların dışında ‘’Game Audio’’, ‘’Mobil Oyunlarda Monetization’’, ‘’Oyun Sektörüne Giriş Kiti’’, ‘’Sanal Gerçeklik’’ gibi konularda düzenli olarak etkinlik, konferans ve paneller gerçekleştiren Oyunder, ayrıca dünyada oyun sektöründe çalışan Türk profesyonelleri Türkiye’deki geliştiricilerle buluşturdu.

Türk oyun sektörünün şu an için başlangıç düzeyinde olduğunu ama geleceğe umutla baktıklarını söyleyen Kendirli şu ana kadar organize ettikleri etkinliklerin nerdeyse tamamının ücretsiz ve herkese açık olduğunun altını çizdi. Etkinliklere katılımın her geçen gün arttığını ve bilgi birikiminin yayılmasıyla gelişimi gözlemlediklerini söyledi.

Uluslararası organizasyonlarla da bağları olduğunu belirten Kendirli, bu tarz derneklerle iletişimin önemli olduğundan bahsederken, gelecekte ortak bir proje yürütebileceklerini açıkladı.

Bilgi, finansman, insan kaynağı ve kamu desteklerinin oyun endüstrisinin gelişmesinde temel ayaklar olarak tanımlarken, Japonya, Kore, Almanya, İngiltere ve birçok ülkenin oyun sektörüne birçok devlet teşviki verdiğini söyledi. Bu konuda da faaliyetler yürüten Oyunder, Ekonomi Bakanlığının Hizmet İhracatçıları Birliği toplantısında aktif olarak yer alıyor. Özellikle katma değeri yüksek bir ihracat ürünü olan video oyunların ülke ekonomilerine ciddi katkısı olduğu bilinmekte.

Şu an için Türk oyun endüstrinin ilgisi olan herkese ihtiyacı olduğunu söyleyen Kendirli, Oyunder’in sektörde çalışmak isteyenler için hazırlık yapabilecekleri bir yer olduğunu, hazır olanların ise kaynaklarını geliştirecekleri bir yer olduğunu son olarak belirtti.

Tansu Kendirli ile yaptığımız röportaja sitemizin röportajlar kısmından veya YouTube kanalımızdan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE