Oyun Dağıtım Şirketlerine Soruşturma

Türkiye’de bulunan bazı oyun dağıtım şirketleri hakkında soruşturma açıldı.

Rekabet kurumu tarafından açıklanan Türkiye’de bazı oyun dağıtım şirketlerinin hakkında yaptığı usulsüzlük soruşturma altına alındı. Usulsüzlük sebebi, bilgisayar ve konsol oyunlarının fiyatlarını anlaşmalı olarak satmak. Sadece dağıtım şirketleri değil bu bilgisayar ve konsol oyunlarını satan bazı yerlerde soruşturma altına alındı.
Rekabet kurumu, konu hakkında araştırma yaptıktan sonra bir toplantı yaparak, firmalar hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

Bilindiği üzere 4056 sayılı kanunun 4.maddesi firmalar arasında rekabeti sınırlayıcı anlaşmaları ve uyumlu eylemleri yasaklamaktır. Soruşturma kapsamında, bu maddeyi ihlal eden firmalar yatay veya dikey olarak anlaşmaları veya uyumlu olarak bilgisayar ve konsol oyunlarını konusunda yüksek fiyattan satıp satılmadığı araştırılacak.

Açılan soruşturma Türkiye’deki oyun piyasası için çok önem arz ediyor. Elde edilen bilgi ve belgelerin doğruluk payı var ise firmalara büyük yaptırım uygulanabilir. Türkiye’deki oyun fiyatları önümüzdeki günlerde düşüş gösterebilir. Yurtdışı ile Türkiye arasında oyun fiyatlarının bu denli yüksek olmasının sebepleri acaba bu anlaşma mı göreceğiz. Tabi bu soruşturmadan sonra oyun satışlarında da sorun olabilir. Yurtdışından getirtilen oyunları hangi firmalar getirecek bu da büyük bir soru işareti ?

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE