Oculus Rift’in Kargo Ücreti ve Vergisi İsyan Ettiriyor

Yakın zaman önce piyasa satış fiyatı 600 dolar olarak açıklanan Oculus Rift sanal gerçeklik gözlüğünün kargo ücreti ve vergileri isyan ettirdi.

350 dolara pazara gelmesi beklenen cihazın 600 dolardan satışa sunulması birçok kullanıcının tepkisine neden olmuştu. Avustralyalı kullanıcıların cihazları elde edebilmeleri için 130 dolar kargo ücreti ödemeleri gerekiyor. Gönderim Avusturalya’dan yapılmasına rağmen 130 dolarlık ücretin nasıl ortaya çıktığı tartışma konusu olurken, Amerika’dan direk sipariş etmenin daha ucuz maliyetli olacağı belirtiliyor. Amerika’dan ihraç edilirken bir vergiye tabi tutulan Oculus Rift’in fiyatı 600’den 685 dolara yükselirken ek olarak Avustralya’da %10’luk katma değer vergisi de yansıtılıyor. 130 dolarlık kargo ücretiyle beraber cihazın toplam maliyeti 900 doları geçiyor.

Sonuç olarak, Oculus’un Sidney’de bir deposu bulunmasına rağmen çok yüksek kargo masrafı ve ürünün hem Avusturalya’da hem de Amerika Birleşik Devletlerinde iki kere vergilendirilmesi fiyatın nerdeyse %50 artmasına neden oluyor.

Konuyla ilgili kendisine sorulan soruya net olarak cevap vermeyen Oculus’un kurucusu ve CEO’su Palmer Luckey, lojistik tarafında bazı eksikleri olduğunu söyleyerek soruyu geçiştirdi. Kullanıcıların bir kısmı söz konusu taşıma bedeli ve vergilerin haksız olduğunu düşünüyor ve Oculus’u Avustralya’daki tüketici hakem heyetine şikâyet etmeye hazırlanıyor.

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE