Oculus Rift Mac’lerle Neden Uyumlu Değil?

Tüketici sürümünün piyasaya çıkmasına bir aydan kısa bir süre kala Oculus’un kurucusu ve CEO’su Palmer Luckey, Oculus Rift’in neden Apple bilgisayarlarla uyumlu olmadığını açıkladı.

Oculus Rift sanal gerçeklik gözlüğünün Mac’lerde çalışmamasının temel nedenini bilgisayarların donanım yetersizliği olduğunu belirtirken, özellikle GPU’ların (graphics processing unit: grafik işleme birimi) yeterli düzeyde olmadığına dikkat çekti. Fiyatı 6.000 dolar olan Mac Pro’nun bile tavsiye edilen sistem gereksinimlerine cevap veremediğini söyledi. Öte yandan, gelecekte Apple’ın bu doğrultuda adımlar atması durumunda Mac’i desteklemekten memnuniyet duyacaklarını sözlerine ekledi.

Sözleri yanlış anlaşılan Luckey, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada Apple’ı sevmemesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını, ayrıca kendisinin de bir MacBook Pro kullanıcısı olduğunu hatırlattı.

Oculus Rift’in geliştirme aşamalarında cihazın Mac uyumlu olacağı belirtiliyordu fakat Mayıs 2015’de Oculus’un yazılım mimarlarından Atman Binstock cihazın Apple’a uyumunu bir süre ertelemek zorunda olduklarını açıklamıştı. Tüketicilere en yüksek kalitedeki VR tecrübesini sunmak için ilk etapta Windows tercih edilmişti.

Oculus Rift ile PC’de kaliteli bir VR tecrübesi için NVIDIA GTX 970/AMD 290 veya daha iyi bir ekran kartına ihtiyaç duyulurken, Rift’in 700 dolarlık satış fiyatı da hesaba katılınca küçük bir servet harcanması gerekiyor.

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE