Nokia, Telefon Üretmeyeceğini ‘’Yeniden’’ Açıkladı

Nokia, yeniden telefon üreteceğine dair olan dedikodulara yanıt verdi. Şirketin telefon teknolojileri geliştirilmesinden ve üretimden sorumlu olan bölümü, geçen sene Microsoft’a satılmıştı.

Nokia, yaptığı resmi açıklamada telefon üretimi veya satışına yeniden başlamayacağının altını çizdi. Zaten, Microsoft’la satış sırasında yaptıkları anlaşma gereğince, şirket 2015’in sonuna kadar telefon satamadığı gibi, 2016’ın sonuna kadar da herhangi bir lisans başvurusunda da bulunamayacak. Kısacası Nokia, telefon teknolojisinden tamamen çıkmış durumda.

Öte yandan, şirketin parasal kaynaklarını sanal gerçeklik (virtual reality), 5G gibi diğer teknolojik alanlara kaydırdığını biliyoruz. Ayrıca Nokia, yakın zamanda Alcatel-Lucent’i 16.5 milyon $’a satın almıştı.

Özellikle 1990’ların başından itibaren dünya da yaygınlaşan cep telefonu kullanımında, Ericsson ile pazarda büyük pay sahibi olan Nokia, 2007’de Apple’ın sektöre iPhone 1’i çıkarmasından sonra zamanla güç kaybetmeye başlamıştı. Ondan sonraki süreçte, Samsung ve Apple cep telefonu pazarının mutlak iki hâkimi olmaya başladılar ve İskandinav firmalarını sektörün dışına itmeye başardılar. Nokia, en güçlü alanı olan cep telefonu üretiminde hala ısrar etse bugün muhtemelen batık bir şirket olacaktı.

Steve Jobs ve çalışkan Kore’lilerin, tüm sektörü kısa süre ele geçirmeleri birçok akademik makalenin de inceleme konusu olmuş durumda.

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE