NASA ve Microsoft’tan Mars’a Yolculuk Hazırlıkları

ABD’deki Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA ve Microsoft bu yaz aylarında AR (augmented reality: arttırılmış gerçeklik) ve VR (virtual reality: sanal gerçeklik) teknolojilerini kullanarak bir Mars yolculuğu tecrübesi sunacaklar.

Microsoft’un HoloLens AR gözlüğü ile Florida’da yer alan Kennedy Uzay Merkezinde, Mars’a yolculuk içeriğinin katılımcılarla buluşacağı belirtildi. NASA’nın 2012 yılından itibaren topladığı görüntüler ile oluşturulacak bu deneyime Apollo 11’in astronotu olan Buzz Aldrin’in de rehberlik edeceğini ayrıca belirtelim. Aldrin, Twitter hesabından yaptığı açıklamada insanlara Mars’ı tanıtmaktan onur duyacağını dile getirdi.

Konuyla ilgili olarak yayımlanan videoyu haberin sonunda yayımlıyoruz.

2016’nın sanal gerçeklik senesi olacağı sıklıkla söylenirken AR ve VR teknolojilerinin kullanım alanlarının oldukça geniş olacağı belirtiliyor. İlk etapta video oyunlar daha ön plana çıkacak VR’ın zamanla tıp, mimari, inşaat, eğitim gibi birçok sahada yer alacağı düşünülüyor. Facebook’un kurucusu ve Oculus’u 2014’de satın alan Mark Zuckerberg, VR’ın 10 sene içerisinde sosyal hayatın bir parçası haline geleceğini açıklamıştı.

Bu sene pazarı oluşturacak 3 cihaz ‘’HTC Vive’’, ‘’Oculus Rift’’ ve ‘’PSVR’’ olurken, toplamda 3-4 milyon adet VR gözlüğü satılması bekleniyor.

[youtube id=”wPOCcG33mJQ”]

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE