MIT Media Lab ve Sabancı Üniversitesi İş Birliği Yapacak

Dünyanın sayılı üniversitelerinden MIT ile Sabancı Üniversitesi tarafından yapılan yeni stratejik ortaklık ile “Behavorial Analytics & Visualization Lab” kuruldu.

Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Berker tarafından yapılan açılışta, Dünya Ekonomik Forumu Büyük Veri Girişimi Eş Başkanı Prof. Alex Pentland konuşma yaptı. Pentland yaptığı konuşmada büyük veri analitiği ve iş birliği üzerinde durdu ve  bu alanda yapılan çalışmaların önemini belirtti.

Açılışta yer alan Doç Dr. Burçin Bozkaya yaptığı konuşmasında, büyük veri analitiğinin son yıllarda oldukça önemli hale geldiğini belirtti ve çok farklı sektör ve uygulamalardan elde edilen büyük veritabanlarının farklı amaçlar için analiz edilerek bireylere ve topluma faydalı çıktılar haline dönüştürülebildiğini söyledi.

Doç Dr. Selim Balcısoy ise verilerin görselleştirilmesi dahilinde geliştirilmiş olan “Sanal İstanbul Masası”nı sundu. Balcısoy konuşmasında verilerin görselleştirilmesinin amaçlarına değindi ve bunun görme duyusunu uyararak, insanlara karmaşık veriler hakkında anlam çıkarmada yardım etmek olduğunu söyledi. Bunu sağlamak için ise, bugüne kadar geleneksel bilgisayar etkileşim yaklaşımları ile karmaşık verilerin analizinin çözümü için araştırmalar yapıldığını söyleyen Balcısoy, özellikle ortaklaşa çalışma ve uzun süreli kullanıcı eğitimi almadan analize başlama konularında ciddi sorunlar olduğunu belirtti.

Balcısoy konuşmasının sonunda; İstanbul Masası’nın finans, telekom ve şehir planlaması alanında karar vericiler, analistler ve diğer paydaşları aynı veri etrafında buluşturan önemli bir veri manalandırma ve analiz aracı olacağını öngördüklerini belirtti.

Beğendiysen Oyla ! :)

0 0

Yanıtla

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE