Microsoft, Windows’u Açık Kaynak İşletim Sistemi Yapacak Mı?

En sonda söyleyeceğimizi, en başta söyleyelim. Şu an için böyle bir durum pek olası değil çünkü Microsoft’un gelirinin büyük bir kısmını Windows işletim sistemi oluşturuyor.

Microsoft’un en iyi mühendislerinden Mark Russinovich, günümüzde dünya da birçok PC, laptop, cep telefonu ve server’da kullanılan Windows’un, Linux gibi açık kaynak işletim sistemi olmasının günün birinde olabileceğini dile getirdi.

Dünyanın hızla değiştiğini vurgulayan Russinovich, şu an için dünyadaki PC’lerin en az %20’sinin Linux’le çalıştığını söylerken, açık kaynak fikrinin şirket içinde sıkça tartışıldığını söyledi.

Microsoft’un yeniliklere açık bir şirket olduğunu ve değişen koşullara göre esneme kabiliyetinin yüksek olduğunu sözlerine ekleyen Russinovich, açık kaynak olayının göründüğü kadar basit olmadığını belirtti.

Açık kaynak işletim sisteminin ‘’ücretli olması yerine ücretsiz olması’’ gibi basite indirgenemeyeceğini ve sonuçlarının çok karmaşık olabileceğini belirten Russinovich, yakın zamanda şirketin Windows’un bir versiyonu ücretsiz olarak verdiğini ve bazı yazılımlarının kaynaklarını herkese açmaya başladıklarını söyledi.

Şu an için küçük adımlarla da olsa kaynakların açılmasıyla ilgili bir eğilim mevcut ama bunun çok uzun bir süreç olduğunu unutmamak lazım.

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE