Microsoft ve Yahoo Sonunda Anlaştı

Dünyanın en büyük şirketlerinden Microsoft ve Yahoo, internet arama faaliyetlerinde iş birliği yapmak için ortak mutakabata vardılar ve anlaşma imzaladılar.

Google’ın en büyük rakibi olan 2 arama motoru olan Yahoo ve Microsoft Bing, yaptıkları anlaşma ile dünya devine karşı konumlarını sağlamlaştırmayı planlıyor. Yahoo’nun Ceo’su Marissa Mayer, şahsi blogu üzerinden yazdığı yazıda yaptıkları iş birliği hakkında oldukça heyecanlı olduğunu belirtti ve bu anlaşma ile arama deneyiminin oldukça gelişeceğini, reklamverenler için değer yaratacaklarını söyledi.

İki büyük firmanın isimleri, 2008 ve 2011 yıllarında da bir araya gelmiş ancak bir sonuca varılamamıştı. 2008 yılında Microsoft, Yahoo’yu satın almak için 44,6 milyar ve 47 milyar dolarlık iki teklif sunmuş, Yahoo’nun 50 milyar dolarda diretmesiyle anlaşma sağlanamamıştı. Bu teklif bile, o zamanlar zor durumda olan Yahoo’nun hisselerini bir anda %46 oranında artırmıştı.

Netmarketshare’in yaptığı araştırmaya göre de, dünyada en çok kullanılan arama motoru olan Google’dan sonra, yüzde 8,11 pazar payıyla Bing 3, yüzde 7,68 pazar payıyla Yahoo 4. sırada bulunuyor. Listenin 2. sırasında ise, Çin’li arama motoru Baidu, yüzde 19,82’lik pazar payıyla bulunmakta.

Bu anlaşma ile, Yahoo ve Bing’in pazar paylarını ne kadar artıracağı sorusunun cevabını ise zaman gösterecek.

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE