Microsoft, HoloLens’in Geliştirici Sürümünü Çıkarıyor

2016’da sanal gerçeklik ön planda yer almaya devam ederken, Microsoft arttırılmış gerçeklik (AR: Augmented Reality) teknolojisinin temsilcisi HoloLens’in geliştirici sürümünü piyasaya sunmaya hazırlanıyor.

29 Şubat’tan itibaren erken siparişler alınmaya başlarken, HoloLens’in 30 Mart’ta geliştiricilere gönderilmesi planlanıyor. 3.000 dolara satılacak olan bu ilk nesil sürümün yanında, birçok bilgi seti de geliştiricilere sunulacak. Microsoft, Windows 10’da çalışacak AR uygulamalarının geliştirilmesine yardımcı olmak için videolar ve tanıtım dosyaları hazırlamış durumda. Öte yandan, Microsoft tarafından yapılmış 3 adet AR oyunu da (Fragments, Young Conker ve RoboRaid) geliştiricilere verilecek. Bu 3 oyun, AR’ın video oyunlar üzerinde ne gibi değişiklikler yapabileceği hakkında geniş bilgi verecek. Tüm bu çabaların altında yatan temel hedef HoloLens etrafında bir ekosistem yaratılması olurken, gerçek hayatın video oyunlara dâhil edilmesinin büyük bir fark yaratacağı düşünülüyor.

Şu an için tüm ilgi VR üzerine odaklanırken, son yapılan araştırmalar göre 2020 senesinde şekillenmeye başlayacak piyasanın %80’lik kısmına AR’ın sahip olması bekleniyor. HoloLens’in tüketici sürümünün ne zaman çıkacağı dair herhangi bir detay paylaşılmazken, konunun uzmanları önümüzdeki 3-4 sene içerisinde teknolojinin yaygınlaşacağını düşünüyorlar.

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE