Meridian: Squad 22 Erken Erişim İncelemesi

Sene 3023. İnsanlığın kolonileşme sürecinde Meridian gezegenine gönderilen bir grup ile iletişim tamamen kesilmiş durumda. Bu yüzden bu gezegende ki ekibe neler olduğu öğrenmek ve eğer yaşıyorlarsa onları kurtarmak için squad 22 isimli özel bir birlik oluşturuluyor ve bu birlik Meridian gezegenine yaklaşmışken oyun  kontrolü size veriyor. Oyun klasik bir strateji kamerası olan kuş bakışı kameraya sahip ve oyun ilk başladığında çok şaşırmıştım çünkü klasik bir strateji oyunu beklerken karakterler arası konuşmalar ve seçenekler çıkması beni bir anlamda şaşırttı. Oyunda seçtiğiniz seçenekler ve yaptığınız taktikler oyunun gidişatını da etkileyebiliyor.

meridian-squad-22-1

Şunu söylemekte fayda var Meridian:Squad 22, Elder Games’in geliştirdiği, Headup Games ve Merge Games’in yapımcılığını yaptığı bir oyun ve bu firmaların hiçbiri çok büyük firmalar değil. Dolayısıyla, oyundan çok büyük bir beklentim yoktu ve sıradan bir bilim kurgu strateji oyunu olduğunu düşünüyordum. Ancak oyun şaşırtıcı derecede iyi. Öncelikle kontroller basit ve oyuna güzel bir akıcılık katıyor. Oyunu belli noktalar da Starcraft’a da benzettiğim oluyor. Aynı akıcılık ve basit kontroller, sabit bir base ve enerji için mineral toplanması ve benzeri özellikleri ile oyun Starcraft’ın daha farklı bir versiyonu diyebiliriz. Ancak şunu söylemekte de yarar var oyun bir Starcraft kopyası değil. Sadece başarılı bir bilim kurgu strateji oyunu olarak benzettiğimi belirtmek isterim. Bunun dışında oyunun oldukça sürükleyici, güzel bir hikayesi de mevcut. Hep bir sonraki aşamada ne olacağını merak ediyorsunuz.

Oyunun teknik kısmına göz atarsak eğer oyun ses konusunda oldukça başarılı ki zaten ödüllü bir ses ekibi ile oyunu oluşturmuşlar. Gerek karakterlerin konuşması olsun gerek müzikler olsun oyunu bir üst noktaya taşır nitelikte. Grafik konusuna gelirsek ise burada iki farklı durum var. Öncelikle oyunun grafikleri fena olmamakla birlikte bence yeteri kadar iyi değil. Demek istediğim tam olarak, eğer bir bilim kurgu oyunu yapıyorsanız atmosferin olabildiğince gerçekçi olması lazım ki oyunun içine daha rahat girilebilsin. Ancak Meridian:Squad 22 bu konuda biraz zayıf kalmış en yüksek ayarda oyunu denememe rağmen gezegenin grafiksel görüntüsü beni ikna edemedi ve buda az çok sizi atmosferin dışında bırakabiliyor. Bir diğer grafik ile ilgili sıkıntı ise biraz daha ciddi bir sorun. Oyunun ilk sinematik görüntüsü hatalı ve videonun yarısını yeşil izliyorsunuz. Tabii ki bu oyunu ilk açar açmaz karşılaştığınızda oldukça canınızı sıkan bir durum ama şunu da söylemek de fayda var oyun erken erişim sürecinde ve böyle hatalar olması oldukça muhtemel ve düzeltilebilir bir sorun.

meridian-squad-22-2

Sonuç olarak genel bir değerlendirme yaparsak bence potansiyeli yüksek bir erken erişim oyunu ve fiyatı da oldukça normal. Dediğim gibi grafiksel olarak çok iyi değil ama küçük firmaların elinden çıkan bir oyun olarak düşündüğümüzde bu da oldukça normal. Sinematik ile ilgili olan sorun büyük ihtimalle oyun erken erişimde olduğu içindir ve ileride düzeltilecektir. Oyun hikaye konusunda oldukça akıcı ve başarılı ve buna hikayenin kararlarımıza ve stratejilerimize göre şekillenmesinin de etkisi büyük. Oyun dediğim gibi fiyat olarak da oldukça uygun eğer iyi bir hikayesi olan bir strateji oyunu isterseniz  Meridian:Squad 22 oyununa da bir göz atmanızı tavsiye ederim.

SES: 8

GRAFİK:7

HİKAYE:9

OYNANIŞ:8

ATMOSFER:8

FİYAT-KALİTE:9

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE