League of Legends 6.9 Yama Notları: 1. Kısım, Büyücü Güncellemeleri

Bir süredir hepimiz League of Legends’a sezon ortası değişikliklerinin geleceğini biliyorduk. Büyücü güncellemeleri, yeni eşyalar, tamamen değişen eski eşyalar, yeni ejderhalar gibi çok fazla söylenti uçuşuyordu etrafta.  Riot Games bugün bu söylentilerin hepsini doğruladı. Yayınladığı 6.9 yama notları o kadar uzun ki ilk okuduğumda kafamın çok karıştığını ve çoğu şeyi aklımda tutamadığımı itiraf etmeliyim. Oyunun yapısını neredeyse tamamen değiştiren bu gelişmeleri sanırım hepimiz ancak oynayarak öğrenebileceğiz. Okudukça daha da karışık hale geliyorlar benim için. Ama yine de ne değişti, neydi ne oldu diye sürekli yama notlarına bakmak zorunda da kalacağız uzunca bir süre. İşte o efsanevi yama notlarının ilk kısmı; çok fazla uzun olduğu için yazıları bölmek zorunda kaldım. Hem siz okurken yorulmazsınız hem de bu şekilde aradığınızı bulup sadece onu okumanız daha kolay olur diye umuyorum.

“Büyücü güncellemeleri” ile başlıyoruz yama notlarına, bu şekilde değişen çok fazla şampiyon yok ama değişenlerin hepsine de bakmamız gerekiyor. Zira fazla ayrıntılı değişiklikler var. Şampiyonların  değiştiği bile söylenebilir. Yetenek simgeleri de yenilenen bu şampiyonlara Vladimir ile başlıyoruz; artık daha fazla can bedeli ödüyor ve karşılığında daha fazla hasar verip daha fazla can yeniliyor. Yüksek hasarını kullanabilmesi için daha dikkatli olması ve büyük riskleri göze alması gerekiyor. Tank Vlad yine Vadi’de olacak ama bunun için dayanıklılık kazanacak kadar uzun süre hayatta kalabilmeyi öğrenmesi gerekiyor. Vladimir’in taban can oranı ve taban saldırı gücü artırıldı ancak can büyüme oranı çok az da olsa düşürüldü. Ayrıca yetenek simgeleri yenilendi. Pasifi 25 ilave can gücüne 1 yetenek gücü kazandırıyor ve her 1 yetenek gücü başına 1 ilave can kazandırıyor. Q’sunun bekleme süresi ve yetenek gücü oranı azaltıldı, iyileştirmesi değişmedi. Q’ya “Kızıl Akım” etkisi eklendi. Vlad bu sürede anlık hız artışı elde eder ve bundan sonraki ilk Q iki kat hasar verir. 2,5 saniye bekleme süresi olan bu pasif, her 40 yetenek gücü başına eksik can miktarının %1 kadar iyileştirir. W’sunun ilave can oranı azaltıldı. E’si Kan Yağmuru fazlasıyla güncellendi. Yeteneğini kullandığında çevresinde patlama meydana getirir ve savrulan kan damlaları isabet ettikleri ilk rakibe hasar verir. Ultisinin bekleme süresi ve hasar artışı azaltıldı. Yeni pasifi ise; isabet ettiği rakip başına Vlad’ı iyileştirir.

Malzahar’da da değişen çok fazla şey var ama Malzahar’ın yüksek hasarını çok seven, buna rağmen bazen tek yiyerek koridorda zorlanan benim dikkatimi çeken en önemli şey, pasifine eklenen kalkan etkisi. Evet, Hiçlik’in Habercisi artık kendini koruyabiliyor. Malzahar’ın bunun dışındaki sorunu ise koridor tutmasıydı. Ya yeteneklerini hiç kullanmadan sadece düz vuruşlarla çok pasif hale geliyordu ya da yeteneklerini bir anda kullanmasıyla bütün minyon dalgalarını temizleyip koridoru ilerleterek hem baskına açık hale geliyor, hem de bundan korunmak için geri dönmek zorunda kalıyordu. Bu sorunu da yetenekleriyle dengelenmeye çalışılmış. Malzahar’ın oyun yüklenme görseli, temel dokuları ve yetenek simgeleri güncellendi. Pasifine Hiçlik Geçişi eklendi. Beni heyecanlandıran kalkanı işte bu. Belli bir süre doğrudan hasar almadığında devreye giriyor, aldığı hasarı %90 oranında azaltıyor ve kitle kontrol etkileri üzerinde bu kalkan varken işlemiyor (az önce denedim, kulenin ilk hasarını bile almıyor). Bu şekilde bir kez hasar engelledikten sonra bekleme süresine giriyor; doğrudan hasar aldıktan sonraki 23-6 saniye (1-18. Seviyelerde). Ayrıca o çok sevdiğimiz, Malzahar’ı Malzahar yapan asıl şey olan Hiçlik Haşerelerimiz de hala var ancak pasifinde değil. Q’sunun mana bedeli, bekleme süresi, hasarı ve yetenek gücü oranı azaltıldı. W’su Hiçlik Sürüsü, tamamen güncellenen bir yetenek olarak karşımıza çıkıyor. Hiçlik Haşereleri artık bu yetenekte ve artık Morgana’nın Zulüm Toprağı gibi negatif enerji bölgesi yaratmıyor. Çağırılan Hiçlik Haşereleri bir şampiyona veya canavara hasar verdiğinde yeni bir Hiçlik Haşeresi daha oluşuyor. 3 veya daha fazla olduklarında her biri %50 saldırı hızı kazanıyor. Bedeli 60 mana ve Hiçlik Haşeresi’nin varlık süresi 12 saniye. Canı azalan minyonlara daha fazla hasar veriyorlar ve canavarlara %75 hasar veriyorlar. E ve R yeteneklerinden etkilenen rakiplere öncelik verirler ve bu hedeflerin peşine düştüklerinde %100 hareket hızı kazanırlar. E’sinin mana bedeli, yetenek gücü ve hasarı çok az azaltıldı. E’den etkilenen rakip, başka yetenekten de isabet alırsa E’nin etki süresi başa sarıyor. Ultisine ise, rakibi 2,5 saniye sindirmesinin yanına ölü bölge süresi eklenmiş. Bu da çevredeki rakiplerin de hasar almasını sağlıyor. Bu ölü bölge ise eski Malzahar’ın kaldırıldığını sandığımız W’sundan başkası değil. Kombosunu bizim yerimize kendi kendine yapıyor artık.

Cassiopeia’daki büyük değişiklik ise hareket üzerine yapılmış. Hareket hızı azaltılmış ve artık Çizme alması mümkün değil. Ancak zehir etkisine rakibi yavaşlatma eklenerek bu dengelenmeye çalışılmış. Rakipleri kendi hareket düzeyine çekerek hareket hızı dezavantajını bir silaha dönüştürüyor. Pasifi tamamen değişti; Yılanın Lütfu, Cassiopeia seviye başına 4 hareket hızı kazanır ve Çizme eşyası satın alamaz. Bu pasif kötü gibi görünse de altın tasarrufu yapmamızı ve çantada eşya için yer açılmasını sağlamayacak mı? Ben sevdim galiba bu pasifi. Q’sunun mana bedeli ve yetenek gücü artırıldı. Bekleme süresi ve menzili ise azaltıldı. İsabet halinde ilave hareket hızı da artırıldı. W’su güncellendi. Zehri artık daha geniş ve kavisli bir alana yayılıyor. Rakibin pek kaçması pek kolay gözükmüyor, doğru kullanıldığında tabii. Ayıca bu zehir rakipleri yavaşlatır ve hareket sağlayan yeteneklerini kullanmalarını engeller. E’sinin hasarı çok az azaltıldı. Mana bedeli ve yetenek gücü oranı artırıldı. Ayrıca bekleme süresinde 5’ten 0,9 saniyeye düşürüldü. Çünkü zehirlenmiş bir hedefe isabet ettiğinde bekleme süresini düşüren özelliği kaldırıldı. Yeni pasifleri ise; hedef önceden zehirlenmişse fazladan yetenek gücü hasarı verir ve Cassiopeia’yı iyileştirir. Ultisinin bekleme süresi ve yavaşlatma etkisi azaltıldı.

Zyra’nın taban canı ve taban hareket hızı artırıldı. Temel dokuları ve yetenek simgeleri yenilendi. Zyra’daki en büyük değişiklik pasifinde yapılmış. Öldükten sonra hasar veren Dikenli Cazibe’miz kaldırılmış. Yeni pasifi, Diken Bahçesi. Bu pasifi sayesinde yere düzenli aralıklarla tohum eker. Zyra artık bulunduğu alanı kendi tarlası haline çevirecek sanırım. Bu yeni halinin takım savaşlarında çok fayda sağlayacağı kesin. Q’sunun mana bedeli, hasarı ve yetenek gücü oranı azaltıldı. Ayrıca ismi de Ölümcül Sarmaşık olarak değişti. Boyutu genişledi ve daire şeklinde değil, dikdörtgen bir alanda yetişiyor. Hasar alanının biraz dışında bitki yetiştiriyor. W’sunun tohum ömrü artırıldı. Bekleme süresinde azalma sağlaması ise tamamen kaldırıldı. Ultisi artık bitkilere saldırı hızı sağlamıyor. Onun yerine bu bitkiler %50 ilave hasar veriyor. Bu değişen pasifler bir anda kafamı karıştırdı. Şampiyona çok fazla hakim olmadığım için yorum yapamıyorum. Deneyerek keşfedeceğimiz şampiyonlardan biri de Zyra olmuş sanırım.

Brand yapılan güncellemeleriyle, bir arada dolaşan rakibi cezalandırmaya devam ediyor. En büyük değişiklik pasifinde; Alev, geniş alanda bir patlama meydana getiriyor. Q’sunun hasarı, yetenek gücü oranı ve sersemletme süresi azaltıldı. W’sunun bekleme süresi ve mana bedeli azaltıldı. E’sinin hasarı, yetenek gücü oranı ve bekleme süresi azaltıldı. Ultisinin hasarı azaltıldı ama yetenek gücü oranı artırıldı. Ultisi pasifiyle uyumlu, Alev yüklerini patlatmaya öncelik veriyor. Ayrıca rakipleri kısa süreliğine yavaşlatıyor.

Vel’Koz’da diğer büyücüleri tanımlayan araçlardaki ciddi değişiklikler gibi değil de mevcut halini pekiştirecek düzenlemeler yapılmış. Pasifinin çok az hasarı azaltıldı ve 0,4 ilave yetenek gücü ile güçleniyor. Q’su bu yetenek ile katledilen her birim başına mana bedelinin %50’sini geri kazandırıyor. W’sunun yetenek gücü oranı azaltıldı. E’sinin yetenek gücü oranı azaltıldı. Ultisi artık pasif yükleri biriktirmiyor. Hasarı ve yetenek gücü artırıldı ve bekleme süresi azaltıldı. Ayrıca ultisinin yeni pasifi; Yapıbozuma uğrayan şampiyonlar sonraki 7 saniye boyunca araştırılır (bu etki normal saldırı ve yeteneklerle yenilenir). Yaşam Formu Parçalama Şuası araştırılan şampiyonlara büyü hasarı yerine gerçek hasar verir.

Bu büyük değişimlerin dışında birkaç büyücü güncellemesi daha yapılmış. Anivia’nın normal saldırı atış hızı artırılmış. Q’sunun hasarı ve yetenek gücü oranı azaltılmış, sersemletme süresi ve yavaşlatması artırılmış. E’sinin atış hızı artırılmış. Ultisinin menzili ve yavaşlatması artırılmış, yarıçapı azaltılmış.

Annie’nin pasifi Kundakçı Yükleri artık can çubuğunun altında gözüküyor. W’sunun menzili artırıldı. E’sinin süresi azaltıldı. Normal saldırılara karşılık hasarı ve hasar iade oranı artırıldı. Artık etki süresi boyunca hasar azaltma sağlıyor. Zırh ve büyü direnci vermiyor ve Tibbers’ı hızlandırmıyor. Annie’deki büyük değişiklik daha çok Tibbers’ta yapılmış. Tibbers’ın yapay zekası geliştirilmiş. Annie hedef olarak kendisini seçtiğinde Tibbers artık onu takip ediyor. Tibbers çatışma dışı kaldığında Annie’ye doğru ilerlerken hareket hızı kazanır ve can yeniler. Tibbers varken Annie katledildiğinde Tibbers eksik can miktarının yarısını yeniler ve katleden hedefe odaklanır.

Fiddlesticks’in pasifi, hareket etmediğinde dehşet etkisi kazandırıyor. Bu etkideyken ilave hareket hızı elde ediyor. Q’sunun menzili azaltılmış. W’sunun bekleme süresi azaltılmış. E’sinin sekme sayısı artırılmış. Ultisi menzil dışında kullanıldığında azami menzilde gerçekleştirilir. Artık “yoldayım” işaretini kullanıyor.

Kennen’ın pasifinin işaret süresi, etki azalma süresi azaltılmış. Q’sunun enerji bedeli azaltılmış. W’sunun enerji bedeli ve menzili azaltılmış. Ultisi artık kullanım başına aynı hedefe üç isabetle sınırlı değil. İsabet başına %25 hasar veriyor. Süresi azaltıldı, tetiklenme hızı ve hedef başına azami hasarı artırılmış. Artık her tetiklemede minyon ve canavarla dahil bütün hedeflere isabet ediyor.

Swain’in normal saldırı atış hızı artırılmış. Pasifinin mana yenilenmesi artırılmış. Swain’in Q’su Beatrice’e hedef aldığı alanın merkezine uçup orada kalmasını emreder. Beatrice burada en yakındaki rakibi hedef alır ve yavaşlattığı hedefe saniye başına hasar verir. Hedef katledilir ya da alandan çıkarsa Beatrice hedef değiştirir. W’sunun bedeli artırılmış. E’sinin hasarı azaltılmış ve yetenek gücü oranı artırılmış. Bu yetenekten etkilenen hedefe Beatrice öncelik verir. Ultisindeki kuzgunlar Swain’e döndükçe onu iyileştirir. Bekleme süresi ve azami kuzgun sayısı artırıldı.

Syndra’nın pasifindeki güçlendirilmiş karanlık küreler artık %15 daha fazla hasar vermek yerine varlıklarını fazladan 2 saniye daha koruyor. Pasfindeki güçlendirilmiş w’nun ise yavaşlatması artık 2 saniyeye çıkmıyor. Onun yerine fazladan iki küre daha tutuyor ve yeniden etkinleştirildiğinde yavaşlatma ve hasar alanının genişliğini artırıyor. Q’sunun yetenek gücü oranı artırılfı. W’sunda ise artık azami fırlatma menzili gözüküyor. E’sinin ise bekleme süresi azaltıldı.

Veigar’ın pasifi değişti. Şampiyonlara yetenek isabet ettirdiğinde Acayip Kötülük yükü biriktirir. Bu da Veigar’a yük başına yetenek gücü kazandırır. Q’su da artık rakip katlettiğinde Acayip Kötülük yükü kazandırıyor. Mana bedeli de azaltıldı. W ve E’sinin de mana bedeli azaltıldı. Ultisinin ise hasarı hedefin eksik can değerine oranla vuruyor ve bu yetenek gücü oranı da azaltıldı. Bu değişen ultisiyle artık canı az olan rakipleri avlamak isteyecek Veigar.

Viktor’un Q’sunun bekleme süresi ve kalkanının yetenek gücü oranı azaltıldı. Atış hasarı, atış oranı da artırıldı. E’sinin yetenek gücü oranı ve eklenti hasarı azaltıldı. Lazer hızı artırıldı. Ultisinin bekleme süresi, ilk hasarı, tetiklenme süresi azaltıldı. Fırtına hasarı ve fırtına oranı artırıldı. Azami hasarı da artırıldı.

Xerath’ın Q’sunun genişliği azaltıldı. E’sinin sersemletme süresi artırıldı. Ultisinin hasarı, atış sayısı, menzili, etki yarıçapı ve atışlar arası beklemesi artırıldı.

Ziggs’in pasifinin yetenek gücü oranı artırıldı. Yetenek kullanıldığında bekleme süresinde azalması artırıldı. W’su artık kuleler üzerinde kullanılarak, canı az olanları anında yok edebiliyor. Ultisinin bekleme süresi azaltıldı ve artık minyonlara iki kat hasar vermiyor.

Yayınlanan 6,9 yama notlarında ilk önce belirtilen büyücü güncellemeleri bu kadar. Bunun dışında büyücü eşyaları, Hextech eşyaları ve orman ile ilgili büyük değişimler için de yama notlarını yayınlanmaya devam edeceğiz.

Beğendiysen Oyla ! :)

0 0

Yanıtla

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE