League of Legends 6.12 Yaması ve Yapılan Yenilikler

League of Legends’ta bu hafta yayımlanan 6.12 yama notları  içinde ARAM oyun moduna yönelik güncellemeler yapıldı.

ARAM oyun moduna yönelik değişikliklerin çok fazla yapılmadığı League of Legends’ta 6.12 yaması çoğunlukla ARAM’a ayrılmış. Sık sık ARAM oynayanlar iyi bilirler; menzilli, dürtme gücü çok olan şampiyonlar ve iyileştirme özelliği olan şampiyonlar maça bir adım önde başlarken yakın dövüşçüler biraz zorlanıyor. Bu yama da bu şartların biraz da olsa eşitlenebilmesi için yapılmış diyebiliriz.

Bu yamada her zamanki gibi olan yama notları ve şampiyon güncellemeleri de mevcut ancak biz öncelikle Sonsuz Uçurum’da yapılan değişikliklere göz atalım.

Bard’ın tınıları artık Sonsuz Uçurum’da daha hızlı ortaya çıkıyor. Nasus’un katletme başına biriken Q yükleri, iki katına çıkartıldı. Thresh’in ele geçirdiği her ruh, iki katı sayılıyor. Açıkçası ben, ARAM güncellemesinin geleceğini duyduğumdan beri, ARAM’da durdurulamaz olan şampiyonlarla ilgili bir değişiklik yapılacağını düşünmüştüm. Ancak bu güncelleme benim umduğum gibi değil de, her şampiyonun eşit şekilde deneyim puanı alabilmesi üzerine yapılmış diyebiliriz. Yani şu an ARAM’da hepimizin bıktığı, fazla op (OverPower) olan şampiyonlar (yok canım Veigar demedim, kesinlikle hayır, Master Yi de demedim mesela) hala fazlasıyla op.

ARAM’da yapılan genel değişiklikler ise şu şekilde; Sihirdar Büyüleri’nin süresi kısaltıldı. ARAM’ın çok yüksek tempolu bir mod olduğunu düşündüğümüzde, aslında bu biraz gecikmiş bir güncelleme bile denebilir.  Berrak Zihin, Tuttur/Fırla büyüleri hariç diğer hepsi neredeyse yarı yarıya azaltılmış. Açıkçası buna alışmak zaman alacak; az önce 6.12’de oynadığım ilk ARAM’da, birkaç kere aynı hatayı yaptım; bunun daha sıçrası, şifası yok deyip daldım ama hepsinde öldüm. Rakipte sıçra ve şifalar havada uçuştu. Biz daldığımızla kaldık.  Evet burada bu güncelleme gerçekten gerekliydi ama ben şu sıralar çok fazla ARAM oynuyorum, buna alıştıktan sonra Sihirdar Vadisi’nde bocalayacakmışım gibi geliyor açıkçası.  Ayrıca, Tuttur/Fırla’nın bekleme süresi artırıldı. Berrak Zihin’in de bekleme süresi biraz azaltıldı ve artık yakındaki takım arkadaşlarına daha az mana yenilenmesi veriyor.

Sonsuz Uçurum’a Sığınak Çıkışı eklendi; oyunun ilk 5 dakikasında %50 ekstra hareket hızı veriyor ve bu güçlendirme 10 saniye etkili oluyor. Sihirdar Vadisi’ndeki Sığınak gibi, ancak maçın başında.

ARAM’da seviye atlamak için gerekli olan deneyim puanı azaltıldı ve şampiyon katletme artık daha az deneyim kazandıracak. Böylece erken seviyelerde ölmek, rakipten 2-3 seviye geride kalmaya yol açmayacak. Pasif kazanılan altın miktarı da artırıldı. Sağlık çantalarının ortaya çıkış süresi artırıldı ve mana yenilenmesi azaltıldı. Sonsuz Uçurum’da arazi değişikliği de yapıldı. Ortadaki çalılar arasındaki mesafe artırıldı, her iki dış kulenin yanlarını kapsayan alanlar genişledi, iki üssün yanındaki alanlar da genişledi.

ARAM’da kaldırılan eşyalar ise şu şekilde; Doran’ın Kılıcı, Doran’ın Yüzüğü, Doran’ın Kalkanı, Sihirli Taşıyıcı, Işık Getiren, Kış Küresi, Entropi, Keskin Balta. Kahinin Özü güncellendi; katledildikten sonra da etkisi devam ediyor, Arayıcı Mercek’e benzer şekilde yakındaki gizli birimleri ortaya çıkarıyor. Doran eşyalarının yerine Muhafız eşyaları getirildi; Muhafızın Boynuzu, Muhafızın Çekici ve Muhafız’ın Küresi. Doldurulabilir İksir ve Musibet İksiri artık ARAM’da alınabilir. Can potlarına verdiğimiz onca altın düşünülünce, ben en çok buna sevindiğimi söylemeliyim. Poro Yemi’nde ise şöyle bir değişiklik var; ilk kule yok edildiğinde takımdaki herkes ekstra bir Poro Yemi daha elde ediyor.

Şampiyon Ustalığı da 6.12 yamasından itibaren, artık bütün haritalarda devrede olacak.

Sonsuz Uçurum ile ilgili notlarımız bu kadar. Yama notlarının son kısmında normal şampiyon ve eşya güncellemelerinden bahsedeceğiz.

Corki’nin W’sunun bekleme süresi düzenlendi. E’si daha fazla hasar veriyor ve zırh/büyü direnci eksiltme yükleri daha hızlı birikiyor. Fizz’in W’sunun taban hasarı azaltıldı, E’sinin bekleme süresi artırıldı. Shaco’nun pasifinin artık ayrı bir hasar göstergesi var.

Syndra’nın W ve E’sinin yetenek gücü oranları artırıldı. Xin Zhao’nun taban canı ve seviye başına canı artırıldı. Zed’in W ve ultisinin artık göstergeleri var.

6.12’de eşyalarda yapılan değişiklikler ise kısaca şu şekilde; Ebedi Kılıç, Canbiçen, Dominik Efendi’nin Hürmetleri ve Fani Hatıratı’nın saldırı gücü artırıldı. Bilgewater Palası’nın bedeli azaltıldı. Youmuu’nun Hayaletkılıcı’nın hasarı azaltıldı. Asırlık Sopa’nın bedeli artırıldı. Mana harcadığında yenilenen can miktarı azaltıldı.  Hextech GLP-800 ve Görkemli Zafer’in de mana harcadığında yenilenen can miktarı azaltıldı.

Kabiliyetlerdeki değişiklikler ise şöyle; Hortlağın Pençesi’nin isabet halinde hasarı artırıldı, isabet halinde iyileştirmesi azaltıldı. Savaş Şevki’nin yetenekleri daha az yük kazandırıyor. İki Ucu Keskin Kılıç’ın menzilli ve yakın dövüşçü şampiyon arasındaki farklılık kaldırıldı. Artık herkes için verilen hasarda %3 artış ve alına hasarda %1,5 artış veriyor. Doğuştan Yetenekli, erken safhalarda daha fazla yetenek gücü ve saldırı gücü sağlıyor. Seviye başına daha az yetenek ve saldırı gücü veriyor. Savaş Yarası artık daha fazla can veriyor.

Sonsuz-Karanlik-Thresh-Lol

Bu notların dışında, 6.12 yamasıyla birlikte gelen kostümler ise; Sonsuz Karanlık Thresh ve Sonsuz Karanlık Varus olarak duyuruldu.

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE