Kural İhlalleri: Team Aurora ve Beşiktaş.OHM

Riot Game Türkiye Şampiyonluk Ligi’nde bulmakta olan Team AURORA ve Beşiktaş.OHM takımlarına kural ihlali yaptıkları sebebiyle para cezası kesti bunun sebebi ile açıklama yapan Riot Games her iki takıma da 3.000 TL para cezası çektiğini de ayrıca belirtti gelelim bu kural ihlaline yol açan bu sebeplere:

Team AURORA – Sözleşmeli Oyuncu Kanani Riot Games izni olmadan başka bir turnuva da yer aldı ve bu sebeple de kural ihlali geçekleşti. Riot Games bu konuyla alakalı da Team AURORA ekibine 3.000 TL para cezası kesti.

Takım sahibi Doğan Dirim konu ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Doğan Dirim’in ceza sonrası yaptığı açıklama ise şu şekilde:

Lolespor’da gördüğünüz üzere 3000TL para cezası aldık. Bu cezayı iki farklı açıdan değerlendireceğim ama önce genel bilgilendirme yapmak istiyorum. Kanani bizimle sözleşmeliyken takımca kendisiye ilk 5’te başlamama kararı aldık ve kendisini KMF sonrasında yedeğe çektik. Kanani bu hayatta 1 adet bile akrabası olmayan tek başına ayakta kalmaya çalışan bir çocuk ve takdir edersiniz ki bunu yaparken paraya ihtiyacı var. Bu dönemde bazı TCL takımları Kanani’yi almak istediler bazıları ile fiyatta anlaştık bazıları ile anlaşamadık. Fiyatta anlaştıklarımıza görüşme izni verdik ve Kanani’ye fikrini sorduk bize gitmek istemediğini iletti.Hayatını sürdürmesi için para kazanması gerekiyordu ve çok ufak olan bir alman takımında Almanya ESL’inde yarı final ve final oynamak için bizden izin istedi. Bizde Kanani’nin içerisinde bulunduğu durumdan dolayı ihtiyacı olduğu için kendisine izin verdik (Alex’te İspanya kupasında oynamak istedi ihtiyacı olmadığı için izin vermedik) ama anlaşamadığımız takımlardan birisi almasın diye sözleşmesini fesih etmedik. Önce kendimi sonra Riot’ı değerlendirmek gerekirse;

1- Her ne olursa olsun sözleşmeliyken izin vermemiz hatalıydı ve bunun bir cezası olması gayet doğal. Biz bunu göz ardı ettik ve hatalıydık. Burada Riot gayet haklı bir karar almıştır FAKAAAT…

2- “Evde edepsiz şeyler yaptılar bakın peçeteleri” diye resim paylaşan organizasyonlar, oyuncularının saçma sapan bahaneler ile paralarını kesen organizasyonlar, oyuncularına çok kötü davranıp Avrupa’da rezalet bir ün sahibi olmamıza neden olan organizasyonlar, Poaching yapan organizasyonlar 1 TL DAHİ para cezası almamışken bize verilen Riot TR’de gelmiş geçmiş en büyük para cezasına çarptırılmamız tek kelime ile “Absürt” kaçmaktadır. Kaldıki Aralık ayında Riot’a Kanani’nin sözleşmesi olup olmadığını sorduk olmadığını ilettiler. Bizde Kanani ile sözleşme imzaladık. Ligin başlamasına 1 hafta kala Riot bize Kanani’nin eski takımı ile hala sözleşmesi olduğunu (daha önce sözleşmesi olmadığını söylemelerine rağmen) ve Kanani eskiden yaşanan sorunlar hakkında bir açıklama yayınlarsa sözleşmesini fesih edecekerini bize ilettiler. Kanani olayı tatlıya bağlayan bir açıklama yayınladı ve eski takımı da iyi niyet göstererek (kendilerine buradan bir kez daha teşekkür etmek istiyorum gösterdikleri iyi niyetten dolayı isteseler fesih etmezlerdi) sözleşmesini fesih etti. Fakat Kanani geçen sene sözleşmeliyken sayısız organizasyonda aynı bizde yaptığı gibi turnuvalarda oynadı. Kimse ne uyarıldı ne ceza aldı bizde buna istinaden izin verdik zaten. Riot’ın Aralık ayında uyarı dahi vermediği bir harekete Nisan ayında uyarı dahi vermeden 3000TL para cezası vermesi kabul edilemez derecede tutarsız bir harekettir. Aynı bir oyuncunun oyun içi ismini “Topum ben ayol” yaptığında seksist olduğu gerekçesiyle uyarı cezası vermesi ama kendi sunucusunun bir maçta “Abazan build yaptı” gibi 10 kat daha seksist bir yorum karşısında sessiz kalması gibi tabiri caizse “Tribünlere oynamaktır”.

Son olarakta bilinmelidir ki Team Aurora oyuncularına karşı daima çok iyi davranan bir organizasyon olmuştur. Bugün Avrupa’daki rezalet ünümüz bir nebze düzeldiyse katkımız büyüktür. Gerçekten ihtiyacı olan bir oyuncuya hiç bir kazancımız olmamasına rağmen bir organizasyonda oynamasına izin vererek suç işlemiştir ve işlediği bu suçtan GURUR duymaktadır. Kimsenin ne beni nede organizasyonumu para ile eğitemeyeceğini zamanla herkes görecektir. Kaldı ki Team Aurora, Alman organizasyonun sözlemesi karşılığında vermesi gereken “buyout” parasını dahi Kanani’ye vermeyi Kanani’ye teklif edecek kadar parayı değil “iyi bir insan” olmayı tercih eden bir organizasyondur. Team Aurora ailesi olarak yaptığımız hatanın farkındayız fakat kimseden özür dilemiyoruz. Umarızki iyi bir organizasyon olmayı paraya tercih eden daha nice organizasyonlar, insanlar görürüz aramızda. Herkese iyi akşamlar dilerim ve bu uzun açıklamayı okuduğunuz için teşekkür ederim.

Beşiktaş.OHM – Beşiktaş ilk haftaya koçsuz çıktığı için Riot Games para cezası kesti ve her iki seriye ayrı ayrı 1.500 TL ceza kesti ve toplam 3.000 TL para cezası kesildi.

Riot Games bununla ilgili bazı açıklamalarda bulundu.

Beşiktaş.Oyunhizmetleri, tüm 2016 Yaz Mevsimi 1. Hafta karşılaşmalarına takım koçu olmadan çıkarak kural ihlalinde bulunmuştur. Şampiyonluk Ligi kuralları gereği takım koçlarının oyun başlangıçlarında takımla birlikte olması gerekmektedir.

Bu konu ile ilgili takım yönetici Mehmet Şükrü Çeken ASK.FM üzerinden bazı açıklamalarda bulundu:

Takım koçumuz Daniel ailevi sorunlarından dolayı ülkesine dönmek için izin istedi, kadrolar kitlendiğinden dolayı yerine başka koç çıkması yasaktı ve geçen hafta maçlara koçsuz çıkmak zorunda kaldık. Bizim için aile çok önemli, ceza yiyeceğimizi biliyorduk ancak yine de izin verdik. Daniel ailevi sorunlarından dolayı koçluğa devam edemeyecek, yeni bir koç ile anlaştık yarın yayınlayacağız.

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE