Kiznaiver Anime İncelemesi

Yönetmen: Hiroshi Kobayashi
Stüdyo: Trigger

Senaryo: Mari Okada
Müzik: Yuki Hayashi
Tür: Aksiyon, Bilimkurgu, Dram
Süre: 12 Bölüm

“Bir başkasının acısıyla dünya barışı gerçekleşir mi?”

Farklı adıyla Kiznaiver, yakın gelecekte, Sugomori adlı şehirde geçiyor. İlk bakışta şehirde her şey normal gözükmektedir. İnsanlar işinde gücünde hayatlarına devam etmekte gizi gözükse de aslında öyle değildir. Şehir bir deney için kurulmuştur ve bu deneye “Kinza Sistemi” adı verilmiştir. Kinza Sistemi’nin amacı insanlar arası acı aktarımı gerçekleştirerek dünya barışı sağlamaktır. Amaç, kimsenin kimseye acı çektirmemesini sağlamaktır. Buna bir nevi dolaylı yönden barış diyebiliriz. Birbiriyle bağlantılı olan, yani birisi acı çektiğinde diğerinin de o acıyı hissettiği sisteme bağlı olan insanlara Kiznaiver denilmektedir.

kiznaiver4Serinin ana karakterinin adı Katsuhira Agata. Liseye giden Katsuhira, küçüklüğünde Kinza Sistemi’nin ilk aşamalarındaki bir deneyine maruz kalmıştır lakin deney istenilen sonucu vermemiş ve Katsuhira acı hissetme yetisini kaybetmiştir. Yaşadığı deneyimi net hatırlayamamakla birlikte bu olay onu duygusuz ve soğuk bir insan haline getirmiştir. Yaz tatili başlamadan önce Noriko Sonozaki adında gizemli bir kız ortaya çıkar ve Katsuhira ile beraber birkaç sınıf arkadaşının yeni Kinza Sistemi için denek olarak seçildiklerini açıklar. Durum böyle olunca fiziksel acı hissedemeyen Katsuhira, bir arkadaşının canı yandığında kendisi de acı hissetmeye başlar. Elbette tam tersi de geçerlidir. Bir yandan Katsuhira ve arkadaşları birbirlerinin acılarına tahammül etmeye ve başa çıkmaya çalışırken bir yandan da Noriko onlara çeşitli görevler vererek üstesinden gelmelerini ister.

kiznaiver3Kiznaiver’ın daha önce denenmemiş bir konuya değindiğini söyleyebilirim. Elbette duygu aktarımı, beden değişimi gibi birçok temalı anime gördük lakin Kiznaiver olayı bir adım daha ileri götürerek “gerçek” acı ile mücadele etmek zorunda kalan gençlerin yaşadığı zorlukları gözler önüne seriyor. İnsanların yaşadıkları aşk değil, duygusal yaralar değil, heyecanları değil, coşkuları değil… Sadece acı. Bu bakımdan anime hikaye olarak avantajlı başlıyor. Gelgelelim boşluklar da yok değil. Kinza Sistemi’ni denemek için kocaman bir şehrin oluşturulmuş olmasından ziyade farklı kişiliklere sahip liselilerin mücadelesine tanıklık ediyoruz ki burada anime açıkçası sıradanlaşıyor. Oysaki elde kullanılabilecek geniş bir yelpaze var. Birisi lise öğrencisiyken birisi ev hanımı olabilir, diğeri başarılı bir iş adamı, evden çıkmayan bir otaku gibi. Tamam, öğrencilerin kişilikleri de farklı ama sonuç olarak hepsi aynı kaptan çıkmalar.

kiznaiver2Yönetmen koltuğunda Hiroshi Kobayashi oturuyor ve kendisi daha önce yönettiği Shingeki no Bahamut adlı anime serisinden tanıyabilmeniz mümkün. Animenin çizimleri ve tarzı bakımından ise Trigger stüdyosunu da çıkarabilmek mümkün. Kill la Kill animesi ile en çok ön plana çıkan Trigger, oradaki tarzını Kiznaiver’e de yansıtmış diyebilirim. Zaten çizimleri gördüğünüz anda animenin farklılığını seçebiliyorsunuz. Çizimler bir hayli detaylı, renklendirmeler farklı ve karakterler gerçekçilikten uzak. Uzakla kastettiğim de saç şekilleri, saç renkleri, şekil itibariyle görünümleri. Müziklerden sorumlu isim ise daha çok hareketli parçaları ile ön planda olan Yuuki Hayashi. İşinin ehli olarak tanımlayabileceğim Hayashi’nin parçaları Kiznaiver’in havasını tamamlamış. Açılış parçasını seslendiren Boom Boom Satellites’e zaten söyleyecek bir sözüm yok. Artık eski diyebileceğim X’amd Lost Memories adlı animede seslendirdikleri “Shut up and Explode” adlı parçalarından sonra Kiznaiver’deki “Lay Your Hands on Me” ile yine çok başarılılar. Kapanış parçası “Hajimari no Sokudo” ise daha ağır ve sönük kalan bir parça.

Farklı içeriği ve sıradan işlenişi ile animenin bölümleri genel olarak fena değil. Fakat dediğim gibi aslında çok daha iyi şeyler de çıkabilirdi. Kiznaiver ile birçok fırsat tepilmiş diyebilirim. Buna karşın anime kötü değil ve izlenilmesi gereken bir yapım diye düşünüyorum.

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE