Kısaltma Sitesi bit.ly Engellendi

Dünyanın en büyük url kısaltma sitelerinden biri olan ve ülkemizde de sıkça kullanılan bit.ly, öğlen saatlerinde Telekomünikasyon İletişim Bakanlığı tarafından engellendi.

Ülkemizde oldukça popüler olan ve uzun olan url’leri, kısaltmamızı sağlayan bit.ly sitesi, TİB tarafından erişime engellendi. Url kısaltmak için siteye Türkiye üzerinden giren kullanıcılar, “5651 Sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu internet sitesi (bit.ly) hakkındaki Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın 17/04/2015 tarih ve 490.05.01.2015.-11889 kararına istinaden Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır.” yazılı sayfa ile karşılaştı.

İlerleyen saatlerde, CnnTürk başta olmak üzere, büyük haber sitelerinin uyarısıyla site tekrar incelenmeye alındı ve sitenin içerik sağlayıcı olmadığı kanaatine varılarak TİB tarafından idari tedbir kararı kaldırıldı. Sayfanın engellenmesine sebep olarak TİB tarafından resmi bir açıklama yapılmamış olsa da, engellenmesi gereken bir sayfanın bit.ly ile kısaltıdığından ya da kısaltılmış sayfaların istatistik kısmında bulunan bazı +18 sayfa adreslerinden dolayı kapatıldığı düşünülüyor.

TurkGamer olarak, bazı durumlar dışında sansüre bütünüyle karşı olduğumuzu bir kez daha belirtiyor ve benzer engelleme olaylarının bir daha yaşanmamasını temenni ediyoruz.

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE