Kickstarter ve Oyun Dünyasına Katkısı

Geçtiğimiz ay South Park’ın 15. sezonunu bitirdim ve bana göre South Park’ın en iyi sezonuydu. Daha önce Nintendo Wii ve World Of Warcraft gibi oyun içeriği olan temalarla bölüm yapan dizi, bu sezon bu oyun olayının epey içine girmiş.

İlk bölümde Kickstarter ile başlayan bu sezonda, daha sonra oyun sektörünü gelecekte değiştireceğine inandığım Oculus, akıllı telefonlardaki “Fremium” diye tabir edilen ücretsiz indirilen ancak oyun için satın alma bulunan oyunlar ve son iki bölümünde de Youtube Gamer’larından PewDiePie konu olarak alındı ve her bölüm birbirinden eğlenceliydi.

Bu yazımda, oyun sektörüne çok büyük katkı sağladığına inandığım ve gelecekte çok daha büyük katkı sağlayacağını düşündüğüm “Kickstarter” hakkında bir şeyler karalayacağım. Şirket, Amerika Birleşik Devletleri’nde 2009 yılında kuruldu ve kısa zamanda büyüdü. Kickstarter’da sistem kısaca şu şekilde işliyor: Bir fikir bulup siteye tanıtımını ekliyorsunuz ve bu fikir için bir hedef bütçe belirliyorsunuz. Fikrinizi beğenip destek olmayan isteyenler, projenize para yatırıyor ve hedef bütçeye ulaştığınızda %5’i kesilip kalanı hesabınıza yatırılıyor.

Eskiden güzel bir fikir bulunduğunda, bu fikir ya insanlara doğru düzgün bir şekilde duyurulamıyor, ya da yatırımcı bulunamadığı için sonsuza kadar yok oluyordu. Hadi bir yatırımcı bulundu, parayı veren düdüğü çaldığı için yatırımcı, kafasına göre düzeltmeler yapıyor ve fikir, aklınızdaki “şey”den bambaşka bir “şey”e dönüşüyordu. Bu site ile insanlar, hayallerini istediği gibi gerçekleştirmeye ve kendi hayalinden para kazanmaya başladılar ki bu çok önemli bir şey.

indie-oyunlar

Bu sitenin oyun sektörüne olan en önemli katkısı “indie oyunlar”ın hızla artmaya başlaması. İndie kelimesi, bağımsız anlamına gelen “independent” kelimesinden geliyor ve tıpkı sinemadaki bağımsız filmler gibi; belli bir kesimi memnun etmekten ziyade, bir fikrin hiç bir baskı olmadan yaratılıp bize ulaşması anlamına geliyor. Bunu şu şekilde açalım; bir fikriniz var, dünyanın en büyük oyun firmalarından birine gittiniz ve fikriniz beğenildi. Oyuna yapılacak masraf, harcanacak zaman ve ortalama kaç kişi tarafından satın alınacağı hesaplanır ve fikriniz buna göre sürekli revizyona uğrar. Bu yapımcı firma, fikrinizi sizi sevdiği için değil, para getireceği için almıştır. Para getirecek her opsiyonu fikre monte etmeye çalışır. Bütün maddi katkıyı yapımcı firma üstlendiği için karşı çıkamazsanız, çıksanız fikriniz rafa kaldırılır ve hayata geçirilmez. Sonuç: hayalinizde kurduğunuz fikir minimum 10-15 kere revizyona uğramış, cebinize de ufak bir miktar para girmiştir. Kickstarter sayesinde size, hedeflediğiniz kadar finans kullanıcılar tarafından sağlanmış olunca; en büyük sorun olan para sorunu giderilmiş olur ve fikrinizi istediğiniz şekilde aksiyona dökebilirsiniz.

Sitenin şu an için en büyük eksisi, sadece ABD ve İngiltere vatandaşları için bu hizmeti sağlaması. Beğendiğiniz bir proje için buradan para yatırıp destek olabiliyorsunuz, ancak yeni bir proje başlatmanız malesef mümkün değil. Kendinize güvenebileceğiniz bir Amerikan ya da İngiliz ortak bulmanız gerekiyor. Alternatif olarak indiegogo.com adresi de aynı işlevi görmekte. Birde ek olarak, biayda.com isminde bir Türk sitesi mevcut ancak site pek ilgi görmemiş.

exploding-kittens

Siteden örnek projelere geçecek olursak, en başta Exploding Kittens’ı örnek gösterebilirim. 30 günde 10.000$ hedefi ile hazırlanan bu kart oyunu projesinde, 219,382 kişi tarafından 8,782,571$ bağış toplandı. Merakla beklenen Wasteland 2 isimli oyun için, 61,290 kişi tarafından 2,933,252$ toplandı ve oyun şu an steamde 60 TL’den satışta. “81” Metascore puanı alan oyundan, oyuncuların geri dönüşleri de oldukça olumlu oldu.

Site üzerinde, bu büyük örnekler dışında bazı enterasan projeler de mevcut. “Zack Danger Brown” isimli arkadaş, patates salatası yapmak için 10$’lık bir hedef bütçe oluşturup projeyi kickstarter üzerinden başlatmıştı. Bu patates salatası projesi için, 6,911 kişi tarafından 55,492$ gibi bir bağış toplandı. Keşke annelerimiz, yaptıkları günler için bu tarz bir proje başlatsaydı :).

Sitemizde son olarak, “Toejam and Earl” isimli indie oyunun haberini yapmıştık ve bu tarz projelere TurkGamer olarak her zaman destek olacağız. Beğendiğiniz kickstarter projelerini, yorum bölümünde bizlerle paylaşmanızı bekliyorum.

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE