Kasım Ayında VR Şirketlerine 136 Milyon Dolar Yatırım

Roadtovr sitesinde yer alan habere göre, VR (Virtual Reality: Sanal Gerçeklik) şirketlerine Kasım 2015’de 136 milyon dolar yatırım yapıldığı belirtildi.

Söz konusu rakam sadece kamuoyuna açıklanan anlaşmaları kapsarken, Kasım ayında rekor bir yatırım düzeyine ulaşıldığı kaydedildi. Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını topladığımızda toplamda 132 milyon dolarlık bir yatırım söz konusu olmuştu.

Amerika Birleşik Devletlerinde kurulmuş olan NextVR ve uluslararası sanal gerçeklik tecrübeleri üreten CCP Games firmalarının her biri 30 milyon doların üzerinde yatırım alırken, onları Perfant, Improbable ve Eyefluence şirketleri izledi. Konusunda daha uzman olan şirketler büyük yatırımlar almayı başarırken, start-up’ların da yoğun ilgi gördüğü anlaşılıyor. Sektörün henüz yeni oluşması, sermayenin az bulunması ve 2020 itibarıyla 150 milyar dolarlık bir pazar beklentisi yatırımcıların iştahlarını kabartmaya devam ediyor.

İçerik geliştiriciler kadar, cihaz üreten firmalara da geçen seneden itibaren büyük yatırımlar yapılmıştı. Facebook’un Mart 2014’de 2 milyar dolar nakit parayla satın aldığı Oculus, Google’ın 500 milyon dolar ödediği Magic Leap, Apple’ın Metaio’ya ortak olmasını bunlara örnek olarak verebiliriz. Ayrıca, HTC – Vive, Microsoft HoloLens, PlayStation VR 2016’da adından söz ettirecek diğer cihazlar olarak karşımıza çıkıyor.

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE