Japonya Vatandaşlarını Pokemon Go Oynarken Ölmemeleri Konusunda Uyarıyor

Japonya hükümeti, vatandaşlarına yakınında tusunami yaşanabilecek bölgelerden ve insanların silah taşıdığı alanlardan uzak durmaları konusunda uyarıda bulundu.

Pokemon Go bugün resmi olarak Japonya’da çıktı. Ve tabii ki de bir gün içinde en çok indirilen uygulama oldu. Oyuncular gerçek paralarla lure ve yumurtalar satın alırken, Japonya hükümetinin Olaylara Karşı Hazır Olma ve Siber Güvenlik Stratejileri (NCIS) merkezi, oyuncuları Pokemon avlarken dikkatli olmaları hususunda uyardı.

NISC, üzerinde 9 güvenlik ipuçları yazan bir poster yayınladı. Bu ipuçlarının arasında “sahte uygulamalar indirmeyin” ya da “kişisel bilgilerinizi koruyun” gib sıradan ipuçları varken, “vurulmayın” ve “tusunaminin ortasında Pokemon Go oynamayın” gibi sıra dışı ipuçları da mevcut.

Poster şu şekilde;

pokemon-go-japonya-uyari

Çevirisi ise şöyle:

1- Kişisel bilgilerin çalınması.  Oyuncular evlerinin yakınlarında fotoğraflar çekmeyerek kişisel bilgilerini korumalı. Ve gerçek isimler yerine takma isimler kullanmalı.

2- Sahte uygulamalar. Oyuncular orijinal Pokemon Go oyununu indirdiklerinden emin olmalı. Sahte versiyonlar mobil cihazlarına virüslerin yerleşmesine sebebiyet verebilir.

3- Tehlikeli hava şartlarında oynamayın. Oyuncular oyunu oynamaya başlamadan önce hava durumuna bakmalı ve hiçbir olumsuz hava şartı olmadığına emin olmalı. Posterde tusunamiden kaçan iki insan görülüyor.

4- Mola verin.  Oyun oynarken güneşin altında çok fazla vakit geçirmeyin ve düzenli olarak arayışınıza biraz ara verin.

5- Ekstra bataryalar ve de şarj aleti taşıyın. Pokemon Go akıllı telefonların şarjlarını çok çabuk bitiriyor. Acil durumlarda kullanabilmeniz için yanınızda ekstra bataryalar bulundurun.

6- Telefon kartı taşıyın. Bataryanızın sizi yüz üstü bıraktığını farz edin.  Acil bir durum olduğunda ankesörlü telefonları kullanabilmek için yanınızda kart bulundurun.

7- Nereye gittiğinizin farkında olun. Pokemon aramak için tehlikeli olan yerlere gitmeyin.

8- Diğer oyuncularla tanışmayın. Etrafınızdaki insanlara birazcık şüpheyle yaklaşabilirsiniz.

9- Yürürken oyuna bakmayın. Kafanız akıllı telefona düşmüş halde yürümektense, telefonunuza belirli aralıklarla detaylı bir şekilde bakın.

Japon hükümetinin bu uyarıları vatandaşların oyunu oynarken biraz daha dikkatli ve de bilinçli olmasını sağladı. Ancak tabii ki oyunun insanlar üzerindeki etkisi o kadar büyük ki muhtemelen Pokemon aramaktan, posterde yazanları okumaya bile fırsatları olmamış olabilir. En azından siz elinizden geleni yaptınız Japonya !

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE