İTÜ’nün Elektrikli Araç Takımı, Ülkemizi Temsil Edecek

İstanbul Teknik Üniversitesi'nin elektrikli araç takımı, Londra'da yapılacak maratonda ülkemizi tüm dünyada temsil edecek. 

İTÜ EV, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde farklı mühendislik bölümlerinde okuyan öğrencilerin gönüllü olarak bir araya gelmesi ile oluştu. Mayıs 2014’ten beri faaliyet gösteren bu topluluk, elektrikli araç teknolojilerini geliştirme amacıyla çalışmalar yapıyor.

İTÜ EV, 2017 yılında, Shell Eco Marathon Le Mans’a katıldı. Topluluk 2018’de ise Londra’da gerçekleşecek Shell Eco Marathon Europe yarışmasına katılacak ve orada ülkemizi Avrupa ve Dünya çapında temsil etme şansı bulacak.

Shell Eco Marathon’u kısaca şöyle açıklayabiliriz; 1985’ten beri çalışmalar yapan, bir sosyal sorumluluk projesi. Royal Dutch Shell’in düzenlediği bir yarışma olan Shell Eco Marathon’da katılımcılar (öğrenciler), teknoloji ve inovasyon alanında kendilerini geliştirerek geleceğin enerji sorunlarına değiniyorlar ve bugünden itibaren çözümler tasarlıyorlar. Bu maratonun sloganı, “Daha az yakıtla daha fazla yol giden araçlar.” olarak biliniyor. Öğrenciler de bu sloganı baz alarak tasarlayıp ürettikleri araçlarını, bu yarışmada test etme şansı buluyorlar.

Shell Eco Marathon’un Avrupa’daki en büyük sosyal sorumluluk girişimlerinden biri olduğunu da belirtelim. Ülkemizdeki ekipler de 10 yıldır bu maratonda kendilerini gösteriyorlar. Sürdürülebilir enerji konusunda bilinç ve farklılık yaratan; yakıt verimliliğini, yenilikçi tasarımları ve endüstride yaratıcılığı teşvik eden uluslararası bu yarışmada ekipler, emniyet kurallarına uydukları sürece geleneksel yakıtların yanı sıra; güneş, elektrik, hidrojen, biyoyakıt gibi alternatif enerji kaynakları da kullanabiliyorlar.

Londra’da yapılacak maratona ise ekibimiz İTÜ EV, urbanconcept kategorisinde katılacak. Bu maratonun kuralları ise şu şekilde;

  • Ekipler 16 km’lik parkuru en fazla 39 dakika olmak üzere en az enerjiyle tamamlamak zorundadır.
  • Elektrik enerjili araçlarda başarı ölçütü 1 kWh enerjiyle gidilen mesafedir.

Shell Eco Marathon 2018 yarışmasında 1 kWh enerji (-40 kuruş-Türkiye) tüketimi ile 200 km ve üzeri yol almayı hedefleyen ekibimiz İTÜ EV’e başarılar ve çalışmalarında bol şans diliyoruz.

Beğendiysen Oyla ! :)

0 0

Yanıtla

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE