Island Delta – iOS İncelemesi

22 Aralık’ta Appstore’a düşen bir oyun (beklediğim ve takip ettiğim bir oyundu!) bana “Portal” serisini anımsattı. Elimizdeki müthiş cihazla ordan oraya portal açmak ve elimizle kaldıramayacağımız ağırlıktaki eşyaları ordan oraya taşımak (çoğu zaman fırlatmak!) suretiyle bulmacaları çözüp, seviye atlardık. Bu oyun da ilk izlenim olarak, tam anlamıyla olmasa da (oyunda portal yok arkadaşlar, dağılın!), gravity gun ile yeterince benzer haz verebiliyor.

Öncelikle belirtmeliyim ki, son zamanlarda çıkan mobil oyunlar gerçekten beni, kapasite ve kalite olarak şaşırtmakta ve korkutmakta. Şu aralar PS4 Pro almaya hazırlanırken, böyle oyunların telefonuma düşmesi beni tereddüte düşürmüyor değil. Neyse efendim dönelim konumuza. Çılgın (ama cici) bir bilim kızı bir gün efendi efendi laboratuvarında çılgın bir robot üzerinde, kankası ile çalışırken bir patlama sonucu robotu çalınır. Kankası ile bu robotun izleme cihazından, kaçırıldığı yerin tropik bir ada olduğu ve kaçıranın da deli profesörlerden biri olduğunu öğrenir ve robotu kurtarmak için atıldıkları macera bizim oyunumuz olur (başkasının hayatı bizim oyunumuz – ne felsefe ama!).

island-delta-3

Oyunda elimizdeki gravity gun ile, çeşitli robotlar, emniyet sistemleri ve muhafızlarla boğuşuyoruz. Oyunda çeşitlilik gayet bol. Ve bu bolluktaki düşman sistemleri, çevresel faktörlerle de birleşince gayet çeşitlilik ortaya çıkıyor. Ortada çalışan bilim adamları sizi görünce paniğe kapılıp, alarmı çalıştırabiliyor veya çalıştıracakken adamı sağa sola fırlatarak öldürebiliyorsunuz (ne vahşice!). Kutuları ağırlık birimlerine koyup kapılar açabiliyor, pilleri elektrikli ortamlarda şarj ettirip kullanabiliyorsunuz.

Her bölümde 5 adet kayıt cihazı ve gizli bir oda bulunmakta. Ayrıca bazı bölümlerde save pointler mevcut (ölünce bölüm başı yerine burdan başlamak iyi olabiliyor). Oyunda söylenene göre bu kayıt cihazlarını bulunca bonus bölümler açılıyormuş ama daha denk gelemedim. Oyunda bir bug var ki (muhtemelen ileride düzeltilir) eğer bölüm ortasında ölür ve save pointten başlarsanız, bazen save pointe kadar aldığınız kayıt cihazları sayılmayabiliyor ve sinir bozucu olabiliyor.

island-delta-2

Oyun grafiksel olarak pc’deki bu tarz abilerine kafa tutabilecek tarzda ve müzikler güzel. Oyunun premium olması, oynarken internet istememesi ve timerlar olmadan oynanmasına olanak sunuyor. Oyunda kızı ve iş arkadaşını ayrı ayrı bölümlerde oynamak ve her birine özel güçleri kullanmak hoş bir fikir. Oyun pil canavarı değil ve fiyatı da oyunun kalitesine uygun hatta bazı eşdeğer oyunlara göre ucuz bile denebilir, sadece 7,99 Try ( ufak hatırlatma, muhtemelen yılbaşında Apple TR/USD paritesini revize edeceğinden, alacağınız oyun, program vs varsa alın! ). Toplamda 31 ana bölüm (bonus bölümler – varsa – hariç), boyut olarak da 600 Mb civarında ve test ettiğimiz iPhone 7plus’ta herhangi bir sıkıntıya rastlamadım.

Oyun virtual joystick ile oynanmakta ve gravity gun ise  ekrana ‘tap’lamakla çalıştırılıyor. Kısaca kontroller de gayet kullanıcı dostu. Oyun, hele son birkaç haftadır iyi oyun çıkaramayan mobil oyun dünyasına cansuyu gibi düştü diyebiliriz. Eğer yılbaşında eğleneceğiniz grup aile fertlerinden oluşuyor ve evin salonundaki partide misafir şarkıcı olarak çıkıyorsanız, bu oyunu sıcak yılbaşı akşamlarında oynamanızı tavsiye ederim. Yok gecelere akacaksanız, akın tabi efendim, sosyal olun. Nasılsa eve döneceksiniz! Oyun sizi bekler nasılsa.

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE