In Between İncelemesi

‘’What does up or down really mean?’’

Gentlymad tarafından geliştirilen ve yayımcılığını Headup Games’in (Meridian: Squad 22) üstlendiği, 21 Ağustos 2015’te de oyuncunun beğenisine sunulan, PC ve Xbox One sürümlerine sahip bağımsız yapımcı ürünü bir platform oyunu In Between. 2D bir oyun olmasına rağmen kendi içinde trajik ve etkileyici bir hikayesinin bulunduğu oyunun müzikleri de, oyuncuyu, oyunun sahip olduğu atmosfere çekmeyi başarıyor. Ayrıca en başından söylemekte fayda var ki, bu oyunu öyle ‘’Sağdan sola zıplayan bir adam var, hoplayıp duruyor.’’ mantığı ile oynarsanız… işte o zaman işin içinden çıkamazsınız. Aman diyelim!

Oyuna ilk giriş aslında oyuncuyu direkt olarak karanlık bir hikayenin ortasına atıyor; Hastanenin koridorlarında üstünde oturmuş olduğumuz tekerlekli sandalyemizi kontrol tuşları yardımı ile sürerken bir yandan da karakterin kimi zaman ünlü yazarlar, kimi zaman da kendi düşüncelerinden derlediği sözleri duyuyoruz. Koridorun sonuna geldiğimizde ise kendimizi duvarları grafitiler, yazılar ile dolmuş bir sokakta buluyoruz. İşte hikayemizi burada öğrenmeye başlıyoruz…

in-between-1

Oyuna tam anlamıyla başladığımızı anladığımız anda bizi bir çeşit labirent karşılıyor. Her geçen bölüm, biz hareket ettikçe farklı yönlere giden sivri cisimler veya hareket eden duvarlar gibi bizleri her geçen sefer daha da zorlayacak özellikler ile karşımıza çıkan labirentte, yerçekimi kavramının bulunmuyor. Duvarlarda yürüyüp, kendimizi bir duvardan öbür duvara bırakabiliyoruz. Oyunun kontrol zorluğu bana göre burada başlıyor işte; Karakterimizi WASD ana tuşlarıyla yönlendirirken yerçekimini kullanarak ayaklarımızı duvarlara hatta tavanlara kadar değdirmemizi sağlayan kontroller ise ok tuşları oluyor. Oynanış bakımından gayet farklı ve yaratıcı olmuş. Fakat tahmin edebileceğiniz üzere, oyun içinde bu tuşları karıştırıp arka arkaya aynı yeri oynayacağınız gerçeğini de unutmamak gerek. İşte bu zorluğu bir nebze de olsa azaltmak için konsol kullanımı uygun gibi duruyor. Yabancı oyun sitelerinde birçok oyuncunun da fikirlerini belirttiği gibi benim de düşüncelerim kendilerinden farklı olmuyor bu noktada; oyun aslında başlı başlına bir konsol oyunu.

Elbette ki bu düşünce gayet opsiyonel. Fakat bir PC oyuncusu olarak dürüstçe söylüyorum ki, bende bir konsol yardımı ile oyunda ilerleme kaydedebildim.

in-between-2

Oyunun içerisinde bulunan checkpointler de bulunmuyor değil. Olmasaydı ‘’Gerçekten ölelim mi? Ölelim ha? Onu mu istiyorsun?’’ diyeceğimiz bu basit özellik bildiğiniz üzere kendimizden birer parça kopararak, zorlana zorlana geldiğimiz yerlerden oyuna devam edebilmemizi sağlıyor… sağlamasına da In Between’de, diğer oyunlarda rahatça erişebildiğimiz kontrol noktalarına erişim biraz daha zor.

Oyunu o kadar ‘’zor, çok zor, ölüm, kafayı yedirtir…’’ diye diye kötülemiş gibi oldum, kabul ediyorum. Fakat bu zorluğa rağmen hikayesi gene de oyuncuyu sahada tutmayı çok iyi başarıyor. Kafayı yiyip ‘’Yeter!’’ dediğiniz anlar çok olup oyun kütüphanemizden başka oyunlara atlasanız da gene de dönüp dolaşıp oynuyorsunuz bu oyunu, merak etmeyin.

Hikayenin oyuncuya aktarılışı ise tamamen karakterin konuşmaları ve  labirentte bitiş portalına ulaşmaya çalışırken bazı anlarda duvarlarda beliren flashbacklerden oluşuyor.  Bazı anlarda ise bölümleri bitirdikten sonra bir sonraki bölüme geçiş için farklı mekanlardan geçiyoruz. Elbette bu mekanlar, karakterimizin anlattıklarıyla birleşince ortaya hikayemiz çıkıyor.

in-between-3

Oyunun kazanmış olduğu ödüller ise şu şekilde:

  • German Video Game Awards 2015
  • Red Dot Awards 2014 – Best of the best
  • FEFFS INDIE Game Contest 2014 – Finalist
  • MB21 Festival 2013 – 2nd Place

Metascore: 68/100

[youtube id=”EMblIxmvUT8″]

(+)  YÖNLERİ

  • Oyun içinde çalan müzikler
  • Sahip olduğu hikaye
  • Oynanış tarzı

(-) YÖNLERİ

  • Oyuncuyu kolayca pes ettirebilecek derecedeki zorluğu
  • Fiyatı

Her ne kadar zor gibi gözükse… hatta öyle bile olsa da bu oyunu oynamamazlık yapmayın, önyargılarınızı kırın.

Yazımı da oyun içinde karakterimizin söylediği ve çok hoşuma giden bir söz ile tamamlamak istiyorum;

‘’Ve, tabii ki, bu bize güçlü durmamızı ve karanlıkla yüzleşmemiz gerektiğini hatırlatıyor.’’

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE